Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Gimnastyka profilaktyczna i lecznicza

W każdej teorii medycznej dotyczącej profilaktyki zdrowia i terapii schorzeń znajdzie się miejsce dla terapii ruchem. Aktywność fizyczna to nie tylko jeden z zasadniczych warunków rozwoju fizycznego i wspomagania zdrowia, ale też jedna z najwszechstronniejszych metod profilaktyki psychosomatycznej, a w wielu wypadkach jedyny skuteczny środek leczniczy. Mówi się, że ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu.

Jogging, męszczyzna

Ograniczenie naturalnej sprawności ruchowej zmniejsza wydolność fizyczną człowieka, następuje wtedy osłabienie, zmniejsza się wentylacja płuc, ekonomika pracy układu krążenia i serca.

Współczesny styl życia, narzucany przez techniczną cywilizację, wiąże się z ograniczeniem naturalnej sprawności ruchowej. Praca przykuwa nas na wiele godzin do biurka czy maszyny, a co gorsza wypoczywamy również na siedząco, przy telewizorze czy książce. Warto dobrze zapamiętać fundamentalną zasadę medycyny, mówiącą, że narząd nieużywany zanika.  W rozwoju społecznym ludzkości, patrząc na poziom sprawności ruchowej, możemy zauważyć stałą tendencję do zmniejszania naturalnej aktywności człowieka.

Gimnastyka jest jedną z podstawowych form aktywności fizycznej, której trzon stanowi system ćwiczeń i metod wspomagających rozwój fizyczny i sprawnościowy człowieka. Ze względu na zakres zastosowań rozróżnia się wiele odmian gimnastyki - od gimnastyki sportowej, poprzez gimnastykę profilaktyczną i higieniczną, do gimnastyki leczniczej.

Gimnastyka sportowa stanowi właściwie odrębne zagadnienie. Ponieważ wiąże się ona raczej z treningiem wyczynowym i jej celem nie zawsze jest poprawa stanu zdrowia, tutaj wspominamy o niej jedynie pobieżnie, przy okazji omawiania tych form naturalnych ćwiczeń ruchowych, które mają istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu oraz pozwalają zachować zdrowie i dobre samopoczucie. W najprostszej klasyfikacji należałoby wymienić dwie odmiany ćwiczeń gimnastycznych, które mogą mieć wyraźny i długotrwały efekt terapeutyczny.

Pierwsza z nich to gimnastyka profilaktyczno-higieniczna, którą uprawiać może dosłownie każdy zdrowy człowiek, jeśli pragnie zachować dobrą kondycję. Druga to gimnastyka lecznicza, służąca przywróceniu zdrowia i zalecana osobom z zaburzeniami stanu zdrowia.Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Ograniczenie aktywności ruchowej

Ograniczenie aktywności ruchowej powoduje obniżenie sprawności wszystkich funkcji ustrojowych oraz możliwości adaptacyjnych i wytrzymałości organizmu. W konsekwencji prowadzi to do powstawania chorób cywilizacyjnych, takich jak choroba wieńcowa serca, otyłość, cukrzyca, dna moczanowa, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, nerwice, nadpobudliwość i inne schorzenia psychosomatyczne, schorzenia mięśniowe, kostne i kręgosłupa, a także wszelkie urazy.

Zmniejsza się wydolność fizyczna człowieka, następuje ogólne osłabienie, zmniejsza się wentylacja płuc, ekonomika pracy układu krążenia i serca.

Bezczynność ruchowa

Bezczynność ruchowa powoduje także stany nerwicowe, napięcia i stresy, niepokój, nadpobudliwość, bezsenność. Wszystko to wymusza na nas zainteresowanie aktywnością fizyczną - nic dziwnego, że nie tylko medycyna, ale też współczesny ?uświadomiony" człowiek coraz bardziej docenia znaczenie ruchu.


>> Gimnastyka lecznicza i naturalna sprawność ruchowa
>> Gimnastyka profilaktyczno - higieniczna dla zdrowia i samopoczucia
>> System Nishi na raka ćwiczenia zdrowotne
>> Fukutsudzi metoda - ćwiczenie na kręgosłup i otyłość brzuszną

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 7
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot, crawl Bot, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)