Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Gimnastyka Bothmera

Gimnastyka Bothmera jest ezoteryczną formą ćwiczeń ruchowych, w której uwzględnia się szczególną rolę naszej świadomości ruchowej i odczuwania związku z kształtującymi siłami natury oraz pojmowania ich znaczenia przestrzennego. System ćwiczeń zawdzięcza swoją nazwę Fritzowi Bothmerowi (1883-1941), niemieckiemu nauczycielowi gimnastyki, który w latach 20. minionego stulecia stworzył jego podstawy.
 
Group Exercise
 
Zasadnicze znaczenie w gimnastyce Bothmera ma właściwe postrzeganie przestrzeni i ruchów, jakie w niej wykonujemy. Sposób, w jaki się poruszamy, wywiera wielki wpływ na nasz sposób myślenia, odczuwania i wolę. Ciało znajduje się zawsze w pozycji centralnej i z tego punktu powinniśmy starać się poczuć równowagę - harmonię wewnętrzną oraz harmonię ruchów w jedności z otaczającą przestrzenią.
 
W każdej pozycji działają na nas różne siły, takie jak np. siła ciążenia, a wszystko, czego doświadczamy, jest w stanie ciągłego formowania się, wznoszenia i opadania, eksplozji i implozji. Odpowiednia manipulacja tymi siłami pozwala nam wykonywać dowolne ruchy. Osie przestrzeni i ruchu, wszystkie wymiary fizyczne należy traktować jako siły kierujące, łączące nas z nieograniczoną przestrzenią.
 
Kształty i krzywe tworzone przez ruchy mają naturę geometryczną - na przykład równowaga wiąże się z kształtem trójkąta. Ruchy powinny też być ściśle powiązane z naszymi myślami i działaniem wyobraźni. Na podstawie ćwiczenia pokazanego przez terapeutę powinniśmy wytworzyć w myślach odpowiedni obraz i za pomocą woli spowodować jego realizację przy użyciu ruchów ciała. Wizja ?wzoru" ruchu i świadoma wola działania są kluczowymi elementami terapii.
 
Gimnastyka Bothmera okazuje się skuteczna u wielu pacjentów, w których przypadku zawodziło leczenie kliniczne oraz inne metody terapeutyczne, takie jak fizykoterapia, muzykoterapia, terapia sztuką czy indywidualne seanse psychoterapeutyczne. Do leczenia tą metodą kwalifikują się przede wszystkim wszelkiego rodzaju schorzenia psychosomatyczne. Ponadto jest to doskonała forma ćwiczeń dla sportowców, tancerzy i aktorów.
 
W krajach zachodnich coraz częściej proponuje się przeprowadzanie prostych ćwiczeń grupowych z systemu Bothmera w zakładach pracy - nawet kilkakrotnie w ciągu dnia. Takie przerwy w pracy pozwalają pracownikom na relaks.Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Jak wykonać ćwiczenie Bothmera

Kilka osób staje jedna za drugą, tak że każdy kładzie ręce na ramionach osoby stojącej przed nim. Wszyscy, poza ostatnim uczestnikiem sesji, zamykają oczy. Ostatnia osoba wywiera nacisk na ramiona osoby stojącej przed nią, która z kolei wywiera nacisk na następną osobę i tak dalej. W ten sposób ostatni uczestnik - jedyny widzący - próbuje kierować wszystkimi pozostałymi, tak by omijali przeszkody ustawione na drodze.
 
Nawet tak proste ćwiczenie świadomego poruszania się w przestrzeni i odczuwania związku z otaczającymi nas siłami może przynieść niezwykle pozytywne rezultaty. Głęboki wzajemny kontakt z naturalnymi siłami, połączony z wizualizowaniem idealnych ruchów w przestrzeni naprawdę może sprawić cuda, wzbogacając naszą więź ze światem natury i światem ludzi - pozwalając nam otworzyć się na nową, nieznaną sferę funkcjonowania lub umożliwiając powrót do zdrowia.

Gimnastyka Bothmera w czym pomaga


  • zaburzeniach łaknienia, a także bulimii, anoreksji, otyłości;
  •  depresjach, nerwicach, stanach bólowych, migrenach;
  •  terapii osób z zespołem Downa i spastyków.
 
Źródło foto: https://flic.kr/p/puQxRT

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 7
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot, Google Bot, crawl Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)