Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Apiterapia, leczenie miodem

Lecznicze właściwości miodu
Apiterapia, leczenie miodem, to terapia znana od niepamiętnych czasów. Już przed tysiącami lat doceniano jej zbawienne właściwości. Produkty wytwarzane przez pszczoły dzielą się na produkowane z zebranego pyłku, jak miód, pierzga, czyli ?chleb pszczeli? i propolis, oraz na wydalane, jak mleczko pszczele i jad. Każdy z tych produktów ma szerokie zastosowanie w lecznictwie i profilaktyce. Miód należy przechowywać w ciemnych, suchych i chłodnych pomieszczeniach.

Apiterapia

Miód naturalny

Miód naturalny wytwarzany jest w ulu z nektaru kwiatowego lub ze spadzi. Jest stężonym roztworem cukrów, głównie prostych, jak glukoza i fruktoza. Duża ich zawartość kwalifikuje miód jako lek w chorobach serca, wrzodach żołądka i dwunastnicy, w dolegliwościach wątroby, skóry, chorobach oczu. W miodzie znajdują się ponadto enzymy, kwasy organiczne, sole mineralne, białka, związki azotowe, witaminy, olejki eteryczne, barwniki i pierwiastki, takie jak: sól, potas, wapń, żelazo, magnez, srebro, bar, chrom, wanad, wolfram, kobalt.

Na uwagę zasługuje wysoka wartość kaloryczna tego preparatu - około 3000 kcal/kg. O leczniczych właściwościach miodu decydują rośliny, z jakich pszczoły zbierały nektar. Niebywałą zaletą miodu jest łatwość jego przyswajania przez organizm ludzki. Cukry proste są bezpośrednio wchłaniane do krwi. W normalnych ilościach miód nie powoduje ujemnych skutków w organizmie. Niegdyś był stałym składnikiem większości maści, mikstur i nalewek leczniczych.

Przy regularnym zażywaniu miód wzmacnia i stymuluje pracę serca, poprawia samopoczucie, regeneruje siły, usuwa stan wyczerpania i przygnębienia, pobudza apetyt, jak również przyczynia się do przedłużenia ludzkiego życia. Jest szczególnie zalecany przy gojeniu się ran, schorzeniach gardła, żołądka, wątroby i przy wysiłku umysłowym.

Częste spożywanie miodu przez ludzi zdrowych zwiększa ich sprawność umysłową, zapobiega apatii i przygnębieniu, uodparnia na przeziębienia oraz infekcje bakteryjne, poprawia wydolność fizyczną i w niewielkim stopniu zwiększa wagę ciała.

Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Propolis kit pszczeli, medycyna naturalna

Propolis jest jednym z najcenniejszych leków w medycynie naturalnej. Jest substancją bardzo złożoną, bogatą w biologicznie czynne związki chemiczne. Ponad połowę składu propolisu tworzą żywice, najczęściej topoli, osiki, wierzby, sosny, kasztanowca, a także pyłek kwiatowy, wosk i ślina pszczół. Skład propolisu jest różny w zależności od miejsca wylotu pszczół i rosnącego tam drzewostanu.

Propolis poprawia wzrok, leczy stany zapalne jelit, regeneruje tkankę chrzęstną i kostną. Dzięki właściwościom bakteriobójczym zapobiega powikłaniom infekcyjnym, łagodzi stany zapalne, nerwowe. Pozytywnie wpływa na psychikę, wzmacnia organizm, poprawia pamięć, sprawność fizyczną i psychiczną. Działa skutecznie w schorzeniach prostaty, leczy oparzenia skórne, łuszczycę, egzemę, astmę, choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy.

Pomaga przy owrzodzeniach żylakowych, powierzchniowych uszkodzeniach skóry, różnego rodzaju odleżynach, a także zapaleniach kostnych. Zawarty w propolisie aminokwas siarkowy - cystyna - wzmacnia porost włosów. Propolis stosowany jest pod postacią różnych preparatów, może to być mieszanina miodu i propolisu, a także mieszanina miodu, propolisu i pyłku kwiatowego lub miodu i soku ze świeżej pokrzywy majowej. O stosowaniu kitu pszczelego musi decydować lekarz.

Mleczko pszczele

Mleczko pszczele jest wydzieliną gruczołów gardzielowych pszczół, mieszczących się w przedniej części głowy. To płynna substancja barwy kremowej, w smaku lekko kwaśna, ostra i cierpka. Stanowa odżywkę i lek. Zawiera m.in: węglowodany, tłuszcze, białka, witaminy, mikroelementy, aminokwasy. Mleczko pszczele aktywizuje przemianę materii, hamuje rozwój miażdżycy, normalizuje czynności gruczołów dokrewnych i przewodu pokarmowego.

Leczy też choroby nerwowe, obniża poziom cholesterolu, obniża poziom cukru we krwi. Pobudza apetyt, poprawia wzrok i słuch. Usuwa zmarszczki i wygładza skórę twarzy. Wzmaga również odporność na infekcje, zmniejsza dolegliwości serca oraz zapobiega awitaminozie.

Photo credit: Danny Perez Photography / iWomanCC BY-NC-ND

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 6
Gości: 1
Roboty: robot Bot, crawl Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot

Comments 1

 1. Hellina
  Hellina 2 Lipiec 2018 02:20
  We mainly produce propolis tincture, alcohol-free water soluble propolis liquid,soluble in between water and oil propolis powder, soft capsules of propolis;we provide OEM for customers,supply technology support of propolis production for cooperations.
  www.leyisheng.com
  Mobile:+86 13120179219
  Skype:13520860035 Email:leyisheng2008@163.com
Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)