Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Apitoksynoterapia | Leczenie jadem pszczelim

Apitoksynoterapia polega na  leczeniu jadem pszczelim, bezbarwnym, gęstym płynem o słodko-kwaśnym smaku. Ma on bardzo złożony skład chemiczny, zawiera m. in. białka, enzymy, wolne aminokwasy, kwasy nukleinowe. Najważniejszym farmakologicznie składnikiem jadu pszczelego, wydzielonym biologicznie, jest aktywne białko - melityna, która nie reaguje na kwasy i zasady.
 
  Jad pszczeli

Jest to terapia dość bolesna, gdyż najbardziej skuteczny jest jad wprowadzany bezpośrednio w ciało człowieka. Można również przyjmować go w tabletkach lub w roztworach, ale skuteczność  terapii  jest wtedy znacznie mniejsza. Działanie jadu na organizm człowieka jest różne, zależne od dawki, miejsca ukąszenia, właściwości ludzkiego organizmu, w szczególności zaś od jego indywidualnej wrażliwości.

U średnio czułego człowieka jad pszczeli wywołuje miejscowe zapalenie skóry. Miejsce ukąszenia czerwienieje, obrzmiewa, powstaje uczucie bólu, pieczenia, parzenia, temperatura wzrasta od 2  do 6 stopni. Jad wprowadzony do  organizmu działa leczniczo, zarówno miejscowo, jak i ogólnie. Rozszerza arterie i naczynia włosowate,  powiększa przepływ kiwi do chorego organu i zmniejsza bóle.

Działa  korzystnie  na  układ krwiotwórczy, wpływając na ilość hemoglobiny. Zmniejsza się lepkość i gęstość krwi. Jad pszczeli obniża ciśnienie krwi, stymuluje mięsień serca, aktywuje przemianę materii, w szczególności zmniejsza ilość cholesterolu we krwi. Jad ma pozytywny wpływ na ogólny stan chorego, polepsza się sen, apetyt i zwiększa chęć do pracy.

Jad pszczeli stosuje się przeciwko reumatyzmowi,  artretyzmowi,  astmie, nadciśnieniu, w mniejszym zaś stopniu w leczeniu miażdżycy. Jad pszczeli działa dość szybko na organizm człowieka. Na ogół nie jest zbyt szkodliwy, a zatrucie bywa rzadkie. Dopiero 1000 ukąszeń wywołuje śmierć przez paraliż układu oddechowego. Po otrzymaniu 100 do 200 ukąszeń pacjent czuje  się bardzo  źle i przez kilka dni powinien pozostać w łóżku.

Może odczuwać zamęt w głowie, nudności, napływ  śliny,  nadmierne pocenie się. Mogą również wystąpić  zaburzenia pracy  jelit, wymioty, a także utrata przytomności. Może spaść ciśnienie, a później wzrosnąć temperatura. Bardziej od mężczyzn na użądlenia wrażliwie są kobiety i dzieci.


Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 4
Gości: 1
Roboty: crawl Bot, robot Bot, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)