Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Wodolecznictwo - Lecznicze polewania metodą Kneippa

Lecznicze polewania polegają na specyficznym polewaniu partii ciała wodą o różnej temperaturze. Należą do najstarszych metod stosowanych w wodolecznictwie. We współczesnym przyrodolecznictwie upowszechnił je znany propagator medycyny naturalnej ks. Sebastian Kneipp, który opracował podstawowe zasady wykonywania tych zabiegów. Pozostają one nie zmienione do dziś.

Strumień, potok, wodospad 

Obecnie stosowane zabiegi różnią się od zabiegów Kneippa właściwie tylko tym, że kiedyś w ich przeprowadzaniu wykorzystywano konewki, z których woda cieknie lekko i łagodnie, nie powodując mechanicznego podrażnienia skóry. Dziś w tym celu używa się giętkiego przewodu, który pozwala osiągnąć podobny efekt. Oryginalny szlauch Kneippa bywa dostępny w aptekach, ale równie dobrze można zamiast niego używać przewodu prysznicowego po odkręceniu główki prysznica.

Właściwy przyrząd do polewania powinien dawać odpowiedni strumień wody - niemalże pozbawiony ciśnienia ciek, który w kontakcie z ciałem łagodnie rozpływa się, tworząc płaszcz wodny". Takim strumieniem polewamy ciało z odległości mniej więcej 15 cm. Prawidłowe ciśnienie wody uzyskujemy, gdy po skierowaniu końcówki przewodu do góry woda tryska nie wyżej niż na 10 cm.

Obok ciśnienia strumienia wody równie istotna jest jego temperatura. Temperaturę najłatwiej kontrolować trzymając palec zanurzony w strumieniu wody w czasie trwania zabiegu, co pozwala natychmiast rejestrować jej zmiany. Pamiętajmy, że nie kontrolowane wahania temperatury podczas zabiegu niekorzystnie wpływają na efekt końcowy. Niebezpieczne może się okazać stopniowe podwyższanie temperatury, ponieważ w przypadku pacjentów z niektórymi schorzeniami może nawet dojść do oparzeń.

Ze względu na temperaturę strumienia wody rozróżniamy polewania zimne oraz przemienne (o zmiennej temperaturze). Zimne polewania mają silniejsze działanie bodźcowe i silniej stymulują organizm, z tego powodu zazwyczaj uznawane są za cenniejsze z punktu widzenia terapeutycznego. Polewania przemienne zaleca się zwłaszcza osobom o zwiększonej wrażliwości na zimno, dla pozostałych osób właściwym zaleceniem są polewania zimne.

Szyba mleczna 

Prawidłowo przeprowadzone polewania zimne nie stanowią dla organizmu przykrego bodźca. Istotne jest to, że powinno się je przeprowadzać stopniując siłę oddziaływania, tak żeby pacjent mógł przyzwyczaić się do niskiej temperatury. Nie chodzi jednak o zmianę temperatury wody czy stopniowe jej ochładzanie, lecz o to, że na początku zabiegu bodziec przykłada się do mniejszej powierzchni ciała, a potem systematycznie zwiększa się powierzchnię jego oddziaływania.

Czas trwania zabiegu jest uzależniony od indywidualnych uwarunkowań. W zależności od siły bodźca i podatności czy wrażliwości pacjenta pojedynczy zabieg może trwać od 30 sekund do 2 minut. Stosuje się tu zasadę kontynuowania polewania aż do wystąpienia reakcji skórnej. Gdy wystąpi taka reakcja, objawiająca się lekkim zaczerwienieniem powierzchni skóry, należy zabieg zakończyć.

Powyższa zasada nie obowiązuje osób starszych i bardzo osłabionych, które nie powinny przedłużać zabiegu aż do wystąpienia reakcji skórnej, ponieważ w ich przypadku odpowiedź organizmu na silne bodźce jest nieco inna. Osoby takie muszą powoli dostosowywać swój organizm do określonych bodźców - wymaga to po prostu nieco więcej czasu.

Dobrym rozwiązaniem jest rozpoczęcie od krótkich, kilkunastosekundowych zabiegów, a następnie stopniowe wydłużanie ich w zależności od potrzeb. U osób o wyjątkowej wrażliwości na niskie temperatury i w każdym wypadku, gdy zabieg powoduje nieprzyjemne uczucie zimna, kurację rozpoczynamy letnią wodą i codziennie nieznacznie obniżamy jej temperaturę.

Bezwzględnie nie wolno stosować polewań na wyziębione ciało, w zimnym pomieszczeniu czy w przeciągu. Powierzchnie polewane, a zwłaszcza kończyny, stopy i dłonie muszą być przed zabiegiem ogrzane, zaleca się delikatną ciepłą kąpiel rąk i nóg. Poza tym nie stosujemy zabiegów przy pełnym żołądku. Podczas polewania nie należy wstrzymywać oddechu, ale oddychać spokojnie, głęboko i regularnie. Zawsze zresztą zabieg powinno się wykonywać powoli i starannie, najlepiej w sytuacji, w której jesteśmy rozluźnieni.

Po polewaniu zaleca się osuszanie tylko tułowia, ponieważ mechaniczne tarcie ręcznikiem tłumi efekt zabiegu.
Kurację warto wzbogacić spacerem, który doskonale poprawia ukrwienie - jednak nie wcześniej niż 30 minut po zakończeniu zabiegu. Zasad tych należy przestrzegać, tak aby nie narażając się na stres, osiągnąć zamierzone efekty terapeutyczne.Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Podstawowe terapie i zalecenia przy polewaniu wodą

  •  Do najczęściej stosowanych zabiegów należą polewania rąk i nóg. Zimne polewania rąk stosuje się w różnych zaburzeniach krążenia w rękach, na przykład w chronicznie zziębniętych dłoniach, a także w hipotonii. Zabieg rozpoczynamy od miejsca najbardziej odległego od serca, czyli zewnętrznej krawędzi małego palca prawej dłoni, po czym wąż prowadzimy po stronie zewnętrznej ręki aż do barku. W tym miejscu zatrzymujemy się na 10 sekund, tak by woda swobodnie spływała po ręku, następnie prowadzimy szlauch w dół, z powrotem ku dłoni. W ten sposób polewamy obie ręce. Podobne polewania ciepłe zaleca się w dusznicy bolesnej, kłuciu w sercu, dusznościach. Polewania naprzemienne zaleca się w dolegliwościach reumatycznych, w drętwieniu i mrowieniu rąk, w objawach porażeniowych.
  •  W obrębie nóg polewamy kolana i uda. Polewanie kolan jest dość silnym zabiegiem, który w zasadzie wymaga konsultacji lekarskiej. Stosowany jest w zaburzeniach krążenia żylnego, żylakach, hemoroidach, migrenach, hipotonii, bólach stóp i ogólnych problemach ze stopami. Tutaj także zaczynamy od miejsca najbardziej odległego od serca (małego palca prawej stopy), prowadzimy strumień wody w stronę pięty, następnie po tylnej stronie łydki, aż do wnętrza kolana i z powrotem. Podobnie postępujemy z lewą nogą, a następnie powtarzamy zabieg po przedniej stronie obu nóg. Nóg nie wyciera się po zabiegu. Polewanie ud ma podobne zastosowanie jak polewanie kolan, poza tym wskazane jest w zatorach żyły wrotnej, schorzeniach reumatycznych, chronicznych napięciach mięśni ud i pośladków.

  •  Często stosuje się także polewania pleców i piersi. Polewanie pleców wspaniale wpływa na oddychanie, usprawnia krążenie, poprawia postawę ciała. Polewanie rozpoczynamy od tylnej strony prawej ręki, prowadząc strumień w górę do prawego barku, w dół do lewego pośladka, w górę do lewego barku i w dół do lewej dłoni. Polewanie piersi służy ogólnemu wzmocnieniu i zahartowaniu organizmu, wspomaga leczenie schorzeń dróg oddechowych, pobudza krążenie. W tym wypadku polewanie musimy rozpocząć od zwilżenia zimną wodą okolicy serca, by przyzwyczaić mięsień sercowy do zmiany temperatury. Rozpoczynamy od prawej ręki, którą obwodzimy kończąc na kciuku, następnie rozpoczynając od kciuka wędrujemy w górę lewej ręki, aż do piersi, gdzie zataczamy kółko najpierw na lewej, potem na prawej piersi i kończymy zabieg, prowadząc szlauch w dół lewej ręki.  
  •  Popularną odmianę zabiegu stanowi też polewanie oczu, doskonałe w stanach ogólnego zmęczenia, duchowego wyczerpania, a także w stanach zmęczenia oczu. Przy niskim ciśnieniu letniej wody najpierw polewamy twarz wokół oczu, nosa i ust, począwszy od prawej skroni, a następnie okrężnymi ruchami prawe i lewe oko. Na koniec obwodzimy całą twarz strumieniem wody. Zanim rozpoczniemy kurację, należy zasięgnąć porady lekarskiej odnośnie zaleceń, przeciwwskazań i dokładnych technik przeprowadzania zabiegów. Jeśli lekarz nie wyrazi sprzeciwu, możemy swobodnie korzystać z tych naturalnych, łatwo dostępnych i niewymagających metod leczenia w warunkach domowych.

Tagi: polewania wodą Kneipp, wodolecznictwo polewania pleców piersi

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 10
Gości: 2
Roboty: crawl Bot, Google Bot, crawl Bot, Google Bot, robot Bot, Google Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)