Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

System Calligarisa - akupunkty i stymulacja punktów energetycznych

System Calligarisa jest bardzo nietypową formą terapii, ponieważ jej zasadniczym elementem jest stymulacja organizmu za pomocą myśli. Uzdrawianie odbywa się poprzez system niezwykle wrażliwych na bodźce mentalne receptorów i kanałów, które łączą wszystkie stany ludzkiego organizmu: fizyczny, psychiczny i duchowy. System Calligarisa przypomina nieco stosowaną powszechnie akupunkturę.

Manekin, akupunktura

Twórcą tej niezwykłej terapii jest Giuseppe Joseph Calligaris (1876-1944), włoski profesor neurologii, który specjalizował się również w psychiatrii i chirurgii oraz przez kilkadziesiąt lat naukowo badał system powiązań pomiędzy ciałem i sferą mentalną człowieka. Zasadniczym odkryciem G.J.Calligarisa było wykazanie, że istnieją pewne wrażliwe punkty i linie na powierzchni ciała, które są powiązane z funkcjami świadomego i nieświadomego umysłu.

Receptory i kanały Calligarisa

Linie te tworzą skomplikowaną sieć krzyżujących się kanałów, budujących gdzieniegdzie większe struktury o formie geometrycznej, takie jak prostokąty. Linie łączące obszary na skórze z odpowiednimi sferami mentalnymi twórca terapii nazwał "łańcuchami odruchowymi". natomiast większe wrażliwe obszary tworzone przez te "łańcuchy" określał jako ?okna na kosmos?.

Punkty i linie odkryte zrzez G.J.Calligarisa przypominają nieco system receptorów znanych ze wschodnich praktyk leczniczych, takich jak akupresura, w których istnieją tzw. akupunkty czy kanały energetyczne zwane meridianami (choć niektóre punkty akupunkturowe pokrywają się z punktami Calligarisa, trzeba zaznaczyć, że tych drugich jest kilka tysięcy, akupunktów zaś około 800).

Włoski lekarz często porównywał sieć krzyżujących się linii do ziemskiej siatki geograficznej z równoleżnikami i południkami, na których leżą mniejsze lub większe wysepki, a nawet całe kontynenty energetycznie wrażliwych punktów - tymi znaczącymi są właśnie "okna na kosmos". Symboliczne określenie odnosi się do tego, że przez wspomniane obszary wpływa i wypływa energia oddziałująca w zasadniczy sposób na nasz organizm, warunkująca nie tylko zdrowie, ale i życie.

Wibracja wyższej inteligencji

Punkty i linie na ciele, które znalazł G.J.Calligaris, odznaczają się między innymi zmniejszonym oporem elektrycznym i nadwrażliwością za dotyk. W ich obrębie można zarejestrować też szczególną wibrację o charakterze falowym, nazwaną przez twórcę metody "echem wyższej inteligencji". G.J.Calligaris odkrył, że punkty energetyczne mogą działać tak samo jak lustra czy akumulatory. 

Udaje się je ładować (dzięki zastosowaniu siły w danym punkcie), na przykład za pomocą metalowych cylindrów, i ukierunkowywać ich działanie, min. w celu lepszego odbijania strumieni energii lub wywoływania jej silniejszych wibracji. Ponadto dzięki odpowiedniej stymulacji mogą one wpływać na powstawanie rozmaitych stanów psychicznych i emocjonalnych, a z drugiej strony same są podatne na energię emocji i myśli.

Linie i punkty odkryte przez twórcę systemu częściowo pokrywają się z meridianami, znanymi z medycyny Wschodu.

Wszystkie punkty "łańcuchów odruchowych" dają się powiązać z jakimś konkretnym stanem emocjonalnym. Na przykład drażnienie miejsca na małym palcu (tzw. punkt serca) powoduje uczucie nostalgii i smutku, natomiast wibracje miejsca znajdującego się pomiędzy palcem wskazującym i środkowym (tzw. punkt wątrobowy) wywołują rozdrażnienie, złość i agresję.

Punkty akupunkturowe, dłoń 

Wiemy, że dotykanie określonych punktów może budzić wrażenie chłodu, gorąca czy swędzenia, powodować wydzielanie śliny lub wywoływać ból. Trudniej jednak zgodzić się z tym, że dotyk może powodować określone stany psychiczne - a przecież wystarczy przypomnieć sobie, jak łatwo wzbudzić radość łaskotkami lub stan podniecenia dotykiem w punkcie erogennym.

Reakcje fizyczne zachodzące w terapii Calligarisa

Najtrudniej jest uznać twierdzenie G.J.Calligarisa, iż mechanizm ten działa w obie strony - czyli że myśl może wywoływać pewne reakcje fizyczne. W tym wypadku będą pomocne proste przykłady - wszyscy wiemy, że odpowiednia myśl wywołuje gęsią skórkę, a strach paraliżuje ciało. Okazuje się, że myśl powoduje wyraźną reakcję fizyczną, fale myślowe w szczególny sposób "zapisują się" w organizmie. 

Są one w pewnym sensie obiektami o fizycznym istnieniu - obiektami energetycznymi o pewnym ładunku. Dzięki odkrytemu przez G.J.Calligarisa układowi energetycznych powiązań pomiędzy funkcjonowaniem umysłu i ciała można określić na przykład, które myśli (mające pewien określony ładunek) mogą stymulować poszczególne sfery ciała, wewnętrzne układy lub narządy - choćby poprzez konkretne emocje.
Stymulowanie punktów Calligarisa skutecznie likwiduje chroniczne bóle głowy.

Z punktu widzenia praktyki terapeutycznej istotniejsze jest to, że G.J.Calligaris zbadał wpływ stymulacji określonych punktów na organizm człowieka. Okazało się, że ich pobudzanie może nie tylko uzdrawiać, ale też znacząco wpływać na stan psychiczny i duchowy człowieka. W ten sposób udaje się nawet rozwijać lub intensyfikować paranormalne zdolności ludzi (np. jasnowidzenie, telekinezę). 

Twórca terapii twierdził, że tych niezwykłych umiejętności można nauczyć każdego. Podobno w 1934 roku na jednym ze swoich pokazów wzbudził sensację, ucząc przypadkowe osoby zdolności telepatii. Po krótkim czasie potrafiły one rozpoznawać przedmioty znajdujące się za ścianą! Pomogła w tym 15-minutowa stymulacja pewnego punktu położonego po prawej stronie klatki piersiowej.

Niestety, zaginęła większość pism G.J.Calligarisa zawierająca precyzyjne wskazania dotyczące prowadzenia terapii w konkretnych schorzeniach. Wiadomo tylko, że najczęściej zalecał on stymulację dotykową punktów energetycznych poprzez ich pocieranie. W leczeniu stosował między innymi tzw. zasadę Arndta-Schultza, zgodnie z którą słabe bodźce wzmacniają, silne hamują, a najsilniejsze paraliżują. W każdej chorobie G.J.Calligaris zalecał także terapię odpowiednio ukierunkowanymi myślami, która miała za zadanie uzupełniać stymulację dotykową.

Podobno system Calligarisa skutecznie leczył prawie wszystkie choroby o podłożu psychosomatycznym, zaburzenia emocjonalne i psychiczne, nieprawidłowości czynnościowe narządów wewnętrznych, schorzenia przemiany materii, choroby układów: krążenia, oddechowego, limfatycznego. Oprócz tego terapia służyła doskonaleniu duchowemu oraz rozwijaniu zdolności i talentów.

Za pomocą opisywanego systemu można skutecznie walczyć z nadwagą.


Tagi: receptory Calligarisa, Calligaris stymulacja punktów, bóle głowy nadwaga
Źródło foto: https://flic.kr/p/vcCsn | https://flic.kr/p/7szrYgEncyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 9
Gości: 2
Roboty: robot Bot, crawl Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)