Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Gorąca rolka - technika skutecznych okładów leczniczych

Obok stosowanych powszechnie i znanych wszystkim okładów leczniczych istnieje kilka oryginalnych sposobów wykonywania okładów, które warto odnotować nie tylko z uwagi na rosnącą popularność, ale też ze względu na potwierdzoną skuteczność leczniczą.
Do takich zabiegów z pewnością należy okład z wykorzystaniem tzw. gorącej rolki.

Towel Roll 
Jak zrobić okład gorąca rolka
Do jego wykonania potrzeba 4-6 ręczników, które przygotowuje się w bardzo charakterystyczny sposób. Najpierw składamy je na pół wzdłuż dłuższego boku, następnie wszystkie, oprócz jednego, rolujemy razem tak, żeby powstał gruby wałek. Ręczniki muszą do siebie ściśle przylegać, ważne jest też, żeby nawijać je nieco skośnie, tak by z jednej strony powstało coś na kształt lejka. 

Kiedy uda nam się zrolować ręczniki w ten sposób, ostatni ręcznik owijamy wokół wałka mniej więcej w połowie. Na koniec wlewamy w lejek wrzącą wodę, która jest całkowicie pochłaniana przez zwinięte ręczniki. Ręcznik owinięty wokół rolki pozwala nam wygodnie trzymać cały wałek, z wrzątkiem należy jednak obchodzić się szczególnie ostrożnie.

Gorącą rolkę stosuje się nieco inaczej niż pozostałe okłady. Przykładamy ją na krótko i szybko odejmujemy, po czym przykładamy kawałek dalej, stopniowo obejmując cały obszar ciała, na którym występuje dolegliwość. Kiedy zewnętrzny ręcznik utraci w znacznym stopniu ciepło, zdejmujemy go i kontynuujemy zabieg, dotykając ciała cieńszą rolką. Powtarzamy to aż do ostatniego z nich. Zabieg powinien trwać mniej więcej pół godziny, choć czas trwania można zmieniać w zależności od potrzeb.

Zaznaczmy, że zabieg powoduje przekrwienie skóry, utrzymujące się nawet do godziny po zaprzestaniu stosowania okładów. Czas bezpośrednio po zakończeniu terapii bezwzględnie należy przeznaczyć na odpoczynek. Gorąca rolka oddziałuje oczywiście przez miejscowe dostarczanie ciepła poprzez skórę, pobudzając organy wewnętrzne. W przypadku leczenia pleców nie można wykonać okładu samodzielnie, potrzebna jest pomoc drugiej osoby.


Samodzielnie można natomiast stosować leczenie w rejonie jamy brzusznej czy stawów. W schorzeniach wątroby okładamy jej okolice, począwszy od prawego łuku żebrowego, przesuwając rolkę w kierunku pępka, aż do ostygnięcia wszystkich ręczników. W zaparciach rolką okładamy starannie całą jamę brzuszną, zaczynając od prawej strony podbrzusza i prowadząc ją zgodnie z ruchem wskazówek zegara, tak jak przebiegają jelita. Ten ostatni zabieg warto zresztą uzupełnić tym, przeprowadzanym na wątrobie, ponieważ w wielu przypadkach źródłem chronicznych zaparć są właśnie nieprawidłowości w jej funkcjonowaniu.  

Zabieg okazuje się bardzo skuteczny we wszystkich wymienionych wskazaniach oraz zapaleniach stawów i schorzeniach mięśni. Jest też wbrew pozorom stosunkowo prosty, warto więc zalecić go jako nieskomplikowaną, niewymagającą i nie wiążącą się z żadnymi kosztami terapię uzupełniającą. Pamiętajmy jednak, że przed rozpoczęciem terapii gorącą rolką należy koniecznie zasięgnąć porady lekarza.

Okłady gorącą rolką pomagają w:

  •  stanach napięcia mięśniowego, zwłaszcza w rejonie pleców, barków i karku;
  •  chronicznych schorzeniach wątroby i dróg żółciowych (jako terapia wspierająca);  
  •  chronicznych zaparciach;  
  •  schorzeniach stawów i mięśni.

Foto 2 : Po zabiegu...
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 5
Gości: 1
Roboty: robot Bot, crawl Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)