Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Terapia oneironautyczna

Terapia oneironautyczna (z gr. oneiros - sen i nautike (techne) - sztuka żeglarska), zwana też terapią rzeczywistością senną, jest metodą stymulacji świadomości człowieka, która łączy starożytne praktyki medytacyjne i wizualizacyjne z najnowszymi odkryciami z zakresu leczenia snem (zwłaszcza dotyczącymi takich zjawisk, jak świadome śnienie oraz hipnagogia).

Sen, kobieta, marzenia
Tego rodzaju sposoby leczenia były znane już w zamierzchłej przeszłości. Stosowano je między innymi w medycynie tybetańskiej, wchodziły też w skład uzdrawiających praktyk australijskich aborygenów. Obecnie, na fali zainteresowania naturalnymi technikami stymulacji psychofizycznej, terapia rzeczywistością senną w nieco unowocześnionej formie staje się coraz bardziej popularną metodą leczniczą oraz sposobem samodoskonalenia się i samorozwoju.

Najważniejszym elementem terapii oneironautycznej jest świadome śnienie, nazywane też śnieniem na jawie albo śnieniem jasnym (od ang. lucid dreaming, terminu wprowadzonego do psychologii przez psychoterapeutę Frederika van Eedena). Termin ten oznacza szczególny stan świadomości, stanowiący coś pośredniego pomiędzy zwyczajnym snem z marzeniami sennymi a stanem aktywności na jawie. Z fizjologicznego punktu widzenia lucid dreaming nie różni się niczym od zwyczajnego snu.

Lot, lotnia, męszczyzna
Terapia oneironautyczna pomaga zrealizować ukryte pragnienia i marzenia, np. o lataniu na lotni, ponieważ zmniejsza strach przed nieznanym.

Marzenia senne w zwykłym śnie występują z reguły w fazie REM (rapid eye movement), w której szybkie ruchy gałek ocznych śpiącej osoby świadczą o tym, iż rejestruje ona pewne obrazy lub wizje (postrzegając je jako rzeczywistość). W śnieniu świadomym charakterystyczne jest to, że śniący cały czas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, iż śni, czyli wie, że wizje, których doświadcza, są wytworami jego umysłu.

Śnienie jasne jest stanem naturalnym, uzyskiwanym bez żadnych stymulatorów (w tym halucynogennych). Szacuje się, że średnio 10% sennych marzeń przeżywamy świadomie, wiedząc, że śnimy. Niestety, zazwyczaj bardzo trudno jest wywołać świadome śnienie "na żądanie" lub kontrolować i kształtować jego przebieg. Od czasu do czasu zdarza się, niezależnie od naszej woli, że uprzytamniamy sobie, iż śnimy, jednak wówczas po chwili, chcąc nie chcąc, budzimy się.

Drugi element terapii oneironautycznej, wykorzystywany zdecydowanie rzadziej niż świadome śnienie, to hipnagogia - zjawiska psychiczne związane z doświadczaniem wizji podobnych do marzeń sennych, jednak powstających bez zasypiania. Hipnagogia w sposób naturalny występują niekiedy tuż przed zaśnięciem, w stanie przypominającym nieco medytację lub głęboki relaks, w którym aktywizują się w mózgu fale theta (o częstotliwości 4-7 Hz).

Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Stan hipnagogiczny

Stan hipnagogiczny powoduje między innymi głębokie odprężenie organizmu i uruchomienie procesów regeneracji, ale oddziałuje też na płaszczyźnie mentalnej - dochodzi między innymi do uaktywnienia się i synchronizacji obu półkul mózgowych.

Świadome śnienie jest procesem naturalnym - do jego wywołania nie są potrzebne żadne środki chemiczne.

Hipnagogia i świadome śnienie w terapii oneironautycznej
Psychoterapia świadomym snem - skuteczna forma leczenia

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 5
Gości: 1
Roboty: Yandex Bot, robot Bot, crawl Bot, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)