Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Psychoterapia świadomym snem - skuteczna forma leczenia

Dzięki stosowaniu technik terapii oneironmitycznej łatwiej radzimy sobie z zadaniami natury intelektualnej, ponieważ pod ich wpływem mózg znajduje się w stanie szczególnej aktywności, a jednocześnie nie jest ograniczany przez żadne bodźce zewnętrzne.

Mózg, umysł 
Podświadomość zyskuje możliwości niedostępne na jawie na co dzień. Często pozwala to na niezwykle twórcze i oryginalne podejście do problemów czy pobudza inspirację artystyczną. Wiele odkryć naukowych czy dokonań w dziedzinie sztuki zawdzięczamy snom; tak przynajmniej twierdzili o własnych osiągnięciach na przykład Dmitrij Mendelejew i Salvador Dali.
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Technika świadomego śnienia

Terapia z wykorzystaniem technik świadomego śnienia często bywa zalecana osobom z zaburzeniami snu, zwłaszcza niedającym sobie rady z koszmarami sennymi. Dla wielu ludzi noc jest czasem nie miłego fantazjowania, lecz męczarni; w tych przypadkach zazwyczaj wystarczy opanowanie technik rozpoznawania, że rzeczywistość, w której się oni znajdują, to sen.

Co ciekawe, świadome śnienie może też stanowić szczególną formę przygotowania do jakichś wydarzeń, czekających nas w świecie realnym. Jest to możliwe, ponieważ nasz umysł wykorzystuje te same wzorce działania we śnie i na jawie. Okazuje się, że jeżeli podczas snu przełamiemy strach i zrobimy coś, czego normalnie się boimy, na przykład wykonamy skok na spadochronie lub wygłosimy przemówienie przed pełną salą, to i w rzeczywistości nie powinniśmy mieć z tym problemu.

Terapia oneironautyczna może być także skuteczną formą leczenia rozmaitych dolegliwości fizycznych. Pozytywny wpływ na ciało stanów umysłu, zwłaszcza połączonych z wizualizacją, jest znany od wieków.

Ból, serce, mężczyzna 
Marzenia senne mogą wspomóc walkę z chorobą lub łagodzić jej skutki. Do najważniejszych zastosowań terapii rzeczywistością senną należy zmniejszanie bólu fizycznego, zaburzeń funkcji nerwowo-mięśniowych, uszkodzeń kręgosłupa i mózgu. Zalecana jest również rekonwalescentom jako metoda wspomagająca szybki powrót do zdrowia.

Warto wspomnieć, że świadome sny już w zamierzchłej przeszłości były postrzegane (np. przez tybetańskich mnichów czy chrześcijańskich mistyków) jako metoda rozwoju duchowego, doznawania bycia poza ciałem (współcześnie zwanego stanem OBE - od ang. out-of-body experience), bezpośredniego kontaktu z innymi umysłami czy podróżowania w przestrzeni i czasie.

Terapia oneironautyczna jako metoda samoleczenia i samorozwoju nie należy do najprostszych , mimo to zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. Nie wymaga też żadnych nakładów finansowych. Zaleca się ją jako całkowicie bezpieczną i pozbawioną przeciwwskazań. Z pewnością warto od czasu do czasu spróbować świadomie przeżyć jakąś przygodę we śnie, tym bardziej że przy okazji można pozbyć się niektórych zahamowań lub nawet poprawić swój ogólny stan psychofizyczny. Dobre samopoczucie będące wynikiem świadomego śnienia to najczęściej oczekiwany efekt terapii oneironautycznej.

Terapia oneironautyczna
Hipnagogia i świadome śnienie w terapii oneironautycznej

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 7
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot, crawl Bot, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)