Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Okłady i kompresy | Cenne uzupełnienie innych metod leczenia

Okłady i kompresy należą do tej samej grupy zabiegów przyrodoleczniczych, co zawijania, wszystkie one są do siebie bardzo podobne. Pod wieloma względami okłady i kompresy można nawet uznać za odmianę zawijań. Zazwyczaj najwyraźniej podkreślaną różnicą pomiędzy tymi zabiegami jest ich zakres zastosowań - w uproszczonym ujęciu po prostu ich wielkość, czyli to, jak dużą powierzchnię ciała obejmują swoim działaniem.

Tampon

W odróżnieniu od zawijań okłady i kompresy nigdy nie obejmują całego ciała, a tylko jego część. Należy zaznaczyć, że często, zwłaszcza w potocznym użyciu, można spotkać zamienne stosowanie nazw "okład" i "kompres", ale w zasadzie różnica pomiędzy nimi polega na ich wielkości - kompresy obejmują mniejszą powierzchnię miejsc chorobowo zmienionych.

Okłady i kompresy wykonuje się, przykładając do chorego miejsca kilka warstw wilgotnej tkaniny, na przykład bawełnianej chusty, i przykrywając całość suchym materiałem. Podobnie jak w przypadku zawijań, istnieje kilka odmian okładów i kompresów, które zasadniczo dzieli się na zimne i gorące. Istnieje też kilka bardzo oryginalnych, specyficznych zabiegów, takich jak tzw. gorąca rolka lub gorący wałek. Wybór konkretnej odmiany zależy od tego, czego spodziewamy się po zabiegu, i od uwarunkowań indywidualnych, takich jak stan zdrowia.

Okłady schładzające stosuje się, żeby obniżyć temperaturę ciała, między innymi w gorączce. Rozgrzewające stosujemy, by miejscowo zwiększyć ciepłotę ciała, między innymi, gdy chcemy przynieść ulgę czy zmniejszyć ból. Okłady przyspieszające przemianę materii stosujemy w celu pobudzenia organizmu do zmiany funkcjonowania, między innymi w przypadkach chronicznego zmęczenia, osłabienia i depresji.

Okłady i kompresy oddziałują zarówno w sposób miejscowy, jak i ogólny. Okazuje się bowiem, że przyłożenie zimnej, wilgotnej tkaniny budzi reakcję wielu ośrodków organizmu, między innymi ośrodka termoregulacyjnego w mózgu. Właśnie dlatego następuje przyspieszenie przemiany materii - ośrodek termoregulacyjny mobilizuje pracę organizmu tak, żeby spalając więcej kalorii, nie dopuścić do zbyt dużego miejscowego spadku temperatury ciała.

Okłady i kompresy wywierają też wpływ ogólny na zasadzie tak zwanej reakcji konsensualnej. Dzięki miejscowemu oddziaływaniu można wpłynąć na funkcjonowanie organizmu jako całości. Oczywiście zabiegi z użyciem okładów i kompresów mają też złożone działanie bezpośrednie. Do jego najważniejszych skutków należy rozszerzanie się naczyń krwionośnych i poprawa zaopatrzenia głębiej leżących tkanek w tlen i substancje odżywcze.

Zauważa się także istotny wpływ zabiegu na układ nerwowy. Przy krótkim stosowaniu jest to działanie pobudzające, natomiast przy postępującym nagrzewaniu - uspokajające. Do podstawowych okładów należy okład zimny chłodzący. Istotne znaczenie ma tutaj utrzymywanie stale niskiej temperatury. Osiąga się to poprzez częste zmienianie okładu, za każdym razem na nowo maczanego w zimnej wodzie i wyżymanego.

Ten rodzaj terapii zaleca się w celu zmniejszenia obrzęków i przekrwienia tkanek, w stanach zapalnych, także jako środek przeciwbólowy. Typowym zastosowaniem jest przykładanie zimnego okładu na stłuczenia i siniaki.
Inną odmianą okładu zimnego jest okład wysychający. W tym przypadku zamoczoną w zimnej wodzie tkaninę wyżymamy i przykładamy do określonego miejsca, po czym przykrywamy je kilkoma warstwami suchego materiału, pozwalając, by całość wyschła w kontakcie ze skórą.

Czas trwania zabiegu wynosi zazwyczaj około trzech godzin. Działa on rozgrzewająco, kojąco i uspokajająco. Jest wskazany w chorobach układu oddechowego, schorzeniach oskrzelowych, zapaleniu płuc, grypie i astmie (w tych przypadkach stosuje się okład na klatkę piersiową) oraz w nerwobólach. Zabiegi tego typu mają również szerokie zastosowanie w kamicy nerkowej, chorobach kobiecych i bolesnym miesiączkowaniu.

Specyficzną odmianę okładu zimnego uzyskujemy poprzez przykrycie nasączonej tkaniny ceratką, która zapobiega wysychaniu. Zabieg taki powoduje silne rozmiękczenie, a nawet macerację naskórka. Stosowany jest tylko miejscowo na niedużych powierzchniach w przypadku ostrych, ale niewielkich stanów zapalnych skóry, czyrakach i zastrzałach.

Do popularnych zabiegów należą też zimny okład brzucha, pomocny w zaparciach, niedrożności jelit itp., a także zimny kompres nasercowy, przynoszący ulgę w dolegliwościach serca, łagodnie regulujący jego pracę i uspokajający - ten ostatni  może być przepisany -  wyłącznie przez lekarza.

Do okładów gorących wykorzystujemy wodę o temperaturze około 45°C, poza tym postępujemy tak samo, jak w przypadku okładów i kompresów zimnych. Dodatkowym zastrzeżeniem jest tylko to, żeby ostrożnie postępować z gorącą wodą.

Okłady gorące wywołują przekrwienie skóry, działają przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie, ponadto rozluźniają mięśnie i działają uspokajająco na układ nerwowy. Wykorzystywane są w leczeniu nerwobóli, kolce wątrobowej i nerkowej, w niektórych stanach chorobowych jamy brzusznej i narządów wewnętrznych, na przykład nieżycie pęcherza moczowego.

Typowe gorące okłady można stosować w wielu miejscach ciała. Do popularnych zabiegów należy gorący okład brzucha, przydatny w dolegliwościach bólowych i kolkach; ma on działanie przeciwskurczowe i łagodzące.
Inną odmianą gorących okładów są kompresy parowe.
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Jak zrobić okład kompres

Wykonuje się je w ten sposób, że zanurzamy ręcznik w bardzo gorącej wodzie, po czym za pomocą szczypców wyjmujemy go i układamy na drugim, suchym ręczniku, który posłuży nam do wyżęcia pierwszego ręcznika. Następnie całość otaczamy kolejnym suchym ręcznikiem, dzięki czemu wyżęty ręcznik nie dotyka bezpośrednio ciała. 

Jest to bardzo wygodna odmiana zabiegu, doskonała do stosowania w domu, przydatna w leczeniu stanów skurczowych i zmniejszająca bóle (choć w niektórych stanach ostrych bóle mogą się nasilić!).

Okłady i kompresy są doskonałą naturalną metodą terapeutyczną o szerokim zastosowaniu, mogą też stanowić cenne uzupełnienie innych metod leczenia. Pamiętajmy, że ze względu na przeciwwskazania oraz ogromną różnorodność odmian zabiegów z użyciem okładów i kompresów każdy z nich powinien być stosowany po konsultacji ze specjalistą, który doradzi nie tylko, jaki okład czy kompres będzie dla nas najlepszy, ale poda też wszelkie szczegółowe informacje dotyczące sposobu jego przeprowadzenia, mogące różnić się w każdym przypadku chorobowym.

Foto: Okład

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 6
Gości: 1
Roboty: robot Bot, crawl Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)