Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Aromaterapia - zioła, terapie i olejki eteryczne

Aromaterapia - jest terapią polegającą na leczeniu za pomocą zapachów. Aromaterapia wykorzystuje zioła i czyste, pachnące olejki eteryczne roślin o właściwościach terapeutycznych. Służy poprawie stanu zdrowia i samopoczucia, zapobieganiu chorobom i przywróceniu równowagi energetycznej ciała. Udowodniono jej szczególne znaczenie w przypadkach: stresu, bólów mięśniowych i reumatycznych, zaburzeń trawienia, dolegliwości związanych z miesiączką czy menopauzą, bezsenności i depresji.

Oleki, zioła, butelki 

Czyste olejki eteryczne wydobywane są za pomocą destylacji parą wodną. Aby miały jak najlepsze walory lecznicze, esencje zapachowe są otrzymywane tylko z naturalnych surowców i muszą pozostać czyste. Uzyskuje się je z liści, kwiatów, owoców, drewna, kory i korzeni roślin. Wszystkie olejki są substancjami antyseptycznymi, mogą mieć również właściwości przeciwzapalne, uśmierzające ból, a nawet antydepresyjne.

Chemiczne składniki olejków eterycznych przenoszone są wraz z krwią do wszystkich części ciała, gdzie biorą udział w reakcjach chemicznych, podobnie jak lekarstwa. Niektóre mogą mieć działanie miejscowe i oddziaływać na poszczególne narządy, dając tym samym efekt regulujący, uspakajający lub pobudzający, w zależności od rodzaju schorzenia.

Przy wdychaniu (inhalacji) sygnały zapachowe przesyłane są do układu limbicznego mózgu, gdzie wywierają bezpośredni wpływ na umysł i uczucia chorego. Wchłanianie olejków może trwać od 20 minut do kilku godzin, średni czas działania to około 90 minut. Po kilku godzinach olejki są wydalane i usuwane z moczem, kałem lub potem.Historia aromaterapii sięga wielu wieków p.n.e., a zapiski dotyczące tej terapii można odnaleźć w pismach starożytnego Egiptu, starożytnej Grecji i Rzymu.

Święte księgi Hindusów i stare chińskie teksty medyczne dokumentują znaczenie olejków pachnących. Do świata Zachodu aromate-rapia dotarła w czasie wypraw krzyżowych. Najbardziej popularna stała się w XVI i XVII wieku. W latach dwudziestych naszego stulecia, francuski chemik, Rene Maurice Gattcfos-se zainteresował się leczniczymi właściwościami olejków aromatycznych. Francuski chirurg wojskowy, dr Jean Valnet. rozszerzył badania i używał olejków do leczenia żołnierzy rannych w czasie wojny.

W latach 50 Marguerite Maury, kosmetyczka, utworzyła klinikę aromaterapii i stosowała olejki aromatyczne w czasie masaży.Istnieje wiele możliwości wykorzystywania olejków aromatycznych w warunkach domowych. Należy jednak stosować następujące zasady: używać tylko jednego lub dwóch olejków w jednorazowym połączeniu -jednej lub dwóch kropli w kąpieli; nie korzystać z żadnego olejku codziennie dłużej niż jeden, najwyżej dwa tygodnie. W przypadku wystąpienia podrażnienia skóry lub reakcji alergicznej należy natychmiast wstrzymać kurację.

Małe buteleczki, olekek zapachowy, kwiaty 

Wdychanie olejków eterycznych

Olejki można wdychać bezpośrednio lub wraz z parą wodną. Nasączamy chusteczkę jedną lub dwiema kroplami wybranego olejku i wdychamy. Można stosować inhalacje parowe. W misce gotującej się wody rozpuszczamy 3-4 krople olejku, pochylamy się nad miską, nakrywamy głowę ręcznikiem i oddychamy głęboko przez kilka minut.Aromaterapię można stosować tylko w przypadku lekkich, krótkotrwałych problemów zdrowotnych np: 

  •       niewielkich skaleczeń, oparzeń i siniaków, przeziębień, grypy i infekcji dróg oddechowych,
  •       łagodnych egzem, zapaleń skóry, wysypek, ukąszeń,
  •       sporadycznych zaparć i biegunek, hemoroidów, niestrawności,
  •       sporadycznego zapalenia pęcherza, bolesnych lub nieregularnych miesiączek,
  •       krótkotrwałych okresów niepokoju,
  •       napięcia psychicznego, lekkich depresji i bezsenności

Rozpylanie i nawilżanie w pomieszczeniu

Rozpylanie i nawilżanie w pomieszczeniu zapewnia wdychanie naturalnego zapachu wraz z jego leczniczymi właściwościami przez dłuższy czas. Można stosować zwykłe rozpylacze, nawilżacze elektryczne, kominki ogrzewane świeczką lub krążki ceramiczne rozgrzewane światłem żarówki.

Masaż w aromaterapii

Masaż to forma stosowana najczęściej. Połączenie dotyku i leczniczych właściwości olejków poprawia krążenie krwi i limfy, a także uwalnia uwięzioną w spiętych mięśniach energię. Olejek aromatyczny rozcieńcza się w oleju roślinnym i stosując różne techniki masażu, powoli rozprowadza po ciele pacjenta. Do podstawowych technik masażu należy: głaskanie, ugniatanie i rozcieranie.

Kąpiel w aromaterapii

Kąpiel to łatwa w użyciu i relaksująca technika aromaterapii. Do wanny pełnej wody dodaje się kilka kropel wybranego olejku i miesza ręką.

Kompresy aromatyczne

Kompresy aromatyczne pomagają w gojeniu się wybroczyn i sińców, w schorzeniach skórnych oraz bólach mięśniowych i miesiączkowych. Kilka kropel olejku dodajemy do miski z gorącą lub zimną wodą. Moczymy w niej kawałek tkaniny bawełnianej, wykręcamy i przykładamy do chorego miejsca. Gdy stosujemy gorący kompres, przykrywamy go ciepłym ręcznikiem i pozostawiamy na około dwie godziny. Gorące kompresy stosujemy przy bólach mięśni, zapaleniu stawów, reumatyzmie, bólu zęba, ucha, czyrakach i ropniakach, a zimne przy bólu głowy, skręceniach i opuchliźnie.

Kremy, płyny do ciała i szampony

Kremy, płyny do ciała i szampony to kuracja dość wygodna, możliwa do codziennego stosowania. Do kremu, płynu do ciała lub szamponu, które nie są perfumowane i zawierają naturalne składniki, dodaje się 1-2 krople olejku aromatycznego i wmasowuje w ciało lub owłosioną skórę głowy.

Apteczka aromatoterapii

Szałwia królewska

działanie: ocieplające, łagodzące, pobudzające seksualnie.
Zastosowanie: zaburzenia menstruacyjne, depresja, niepokój, wysokie ciśnienie krwi.

Eukaliptus

działanie: antyseptyczne, udrażniające układ oddechowy, antywirusowe.
Zastosowanie: przeziębienia, infekcje klatki piersiowej, bóle.

Geranium

działanie: kojące, odświeżające, relaksujące, przeciwdepresyjne, ściągające.
Zastosowanie: zespół napięcia przedmie-siączkowego, meno-pauza, apatia, niepokój, dolegliwości skórne.

Lawenda

działanie: łagodzące, antyseptyczne, ogólnie regenemjące.
Zastosowanie: schorzenia skórne, bezsenność, stres, niestrawność, zapalenie pęcherza, bóle głowy, oparzenia.

Cytryna

działanie: odświeżające, antyseptyczne, stymulujące.
Zastosowanie: brodawki, depresja, trądzik, niestrawność.

Mięta pieprzowa

działanie: pobudzające trawienie, pobudzające umysłowo,odświeżające, powoduje tzw. efekt chłodzący.
Zastosowanie: zmęczenie mięśniowe, nieświeży oddech, bóle zębów, zapalenie oskrzeli, niestrawność, choroba lokomocyjna.

Petigrain

działanie: łagodzące, uspakajające, przeciwdepresyjne.
Zastosowanie: schorzenia skórne, apatia, skłonność do irytacji i depresji.

Rozmaryn

działanie: pobudzające, odświeżające.
Zastosowanie: zmęczenie mięśniowe, przeziębienia, problemy krążeniowe, dolegliwości bólowe, wyczerpanie umysłowe.

Krzew herbaciany

działanie: przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne.
Zastosowanie: łupież, przecięcia skóry, ukąszenia owadów i grzybica, również stosowany jako płyn do płukania ust.

Ylang ylang

działanie: euforyczne, pobudzające(afrodyzjak), relaksujące.
Zastosowanie: depresja, stres, wysokie ciśnienie krwi i zaburzenia trawienne.Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 4
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, Google Bot, crawl Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)