Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Okłady z kapusty | Działanie oczyszczające i odtruwające kapusty

Szczególną odmianę zabiegów leczniczych stanowią okłady z kapusty. Ich medyczne zastosowanie opiera się na niezwykłych właściwościach tej pospolitej rośliny, która już przed naszą erą uznawana była za uniwersalny lek, stosowany zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie.

Główka

O zewnętrznym stosowaniu pisali już Rzymianie, podkreślając, że kapusta nie tylko oczyści wszelkie chorobowe zmiany skórne i rany, ale też przyspieszy ich gojenie i pomoże zlikwidować stany bólowe - okłady z kapusty stosowano powszechnie na przykład do kurowania rannych w wojnach.

Współczesne badania naukowe potwierdzają wiele leczniczych właściwości kapusty. Okazuje się, że roślina zawiera mnóstwo substancji biologicznie czynnych, takich jak chlor, fosfor, mangan, magnez, miedź, potas, wapń, żelazo i w wyjątkowo dużej ilości sód oraz witaminy A, C, E, wiele witamin z grupy B, a także niacynę i kwas pantotenowy. Poza tym w kapuście stwierdzono obecność wielu innych mniej znanych substancji, jak choćby goitryny, mającej wpływ na funkcjonowanie tarczycy, czy kilku substancji antyrakowych.
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Kapusta właściwości lecznicze

Kapuście przypisuje się przede wszystkim właściwości oczyszczające i odtruwające. Zawarte w niej składniki mają skłonność do wchodzenia w reakcje z substancjami toksycznymi, dzięki czemu jej liście w naturalny sposób wchłaniają wiele obecnych w organizmie szkodliwych substancji. Kapusta łagodnie stymuluje wszelkie zmiany chorobowe skóry, pobudzając wydzielanie i ropienie owrzodzeń, a jednocześnie wiąże i usuwa z organizmu substancje będące przyczyną stanów chorobowych lub powstałe na skutek tych stanów.

Obok działania oczyszczającego podkreśla się też działanie neutralizujące i łagodzące kapusty. Reguluje ona między innymi niewłaściwą temperaturę ciała. W przypadku zbyt wysokiej ciepłoty obniżają, w przypadku zbyt niskiej - podwyższa. Poza tym okłady zazwyczaj skutecznie likwidują różne dolegliwości bólowe.

Okłady z kapusty stosuje się w przypadku wszelkich zmian skórnych: ran, ropni, wrzodów, pryszczy, pokrzywki, liszajów, odmrożeń i krwawiących hemoroidów. Przynoszą one ulgę w bólach głowy, nerwobólach, bólach reumatycznych, bólach i nadwerężeniach mięśni i stawów, gośćcu i rwie kulszowej.

Skuteczność okładów z kapusty polega na kompleksowym oddziaływaniu całego bogactwa zawartych w niej składników naturalnych, ale też na specyficznych i nie do końca jeszcze poznanych właściwościach tej rośliny, a zwłaszcza jej liści. Nie bez znaczenia jest fakt, że w procesie wzrostu rośliny cała energia koncentruje się właśnie na tworzeniu wyjątkowo rozwiniętych liści.

Okłady sporządza się ze świeżych i najbardziej soczystych liści kapusty, które obmywamy, osuszamy, a następnie lekko rozgniatamy wałkiem. W przypadku mniejszych powierzchni chorobowo zmienionych można używać też grubo startych liści kapusty. Przygotowane w taki sposób kompresy możemy ułożyć w kilku warstwach na chorym miejscu, owijając je elastycznym bandażem.

Po użyciu liście kapusty wyrzuca się - do każdego zabiegu używa się świeżych. Czas przeprowadzenia zabiegu i pozostałe szczegóły powinien ustalić specjalista, jednak terapia jest bardzo bezpieczna i można pozwolić sobie na samodzielny eksperyment - ten naturalny specyfik z pewnością nie zaszkodzi, a jest łatwo dostępny i tani.

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 5
Gości: 3
Roboty: robot Bot, crawl Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)