Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Inhalacje | Aerozoloterapia w chorobach górnych dróg oddechowych

Inhalacje i Aaerozoloterapia to bardzo stara metoda terapeutyczna, od niepamiętnych czasów stosowana nie tylko w medycynie, ale też na przykład w obrzędach religijnych. Już w zamierzchłej przeszłości powszechnie palono wonne kadzidła dla przebłagania bogów, odpędzenia złych duchów czy uzdrowienia chorych.
Olejki eteryczne, buteleczki

Kadzidła mogły mieć różny skład, niekiedy zawierały środki odurzające, pozwalające wejść w trans szamanowi lub uzdrowicielowi albo znieczulić pacjenta, który dzięki temu łatwiej poddawał się sugestii lub lepiej znosił ból podczas zabiegu. Metody leczenia wziewami znane są ze starożytnej Grecji i Rzymu. Lekarze już wtedy zalecali pacjentom wdychanie oparów ziół czy gazów wydobywających się z ziemi, na przykład oparów siarki, unoszących się z krateru Wezuwiusza.

Hipokrates - ojciec medycyny - zalecał spalanie w specjalnym naczyniu mieszanki kminku, kopru oraz czosnku i wdychanie uwalniającego się dymu. Współczesne inhalacje lub wziewy to metoda medyczna, w której stosuje się lecznicze pary, gazy oraz naturalne lub specjalnie przygotowane aerozole. Aerozoloterapia - bo i pod taką nazwą znane są inhalacje - polega na wdychaniu powietrza wzbogaconego w biologicznie aktywne czynniki, zawarte w kropelkach rozproszonej w powietrzu wody, w gazach i pyłach zmieszanych z powietrzem.

Do tych czynników mogą należeć najróżniejsze mikroelementy wchodzące w skład wody lub inne środki lecznicze. Powietrze, którym oddychamy, jest naturalnym aerozolem. Niestety, nie ma żadnych szczególnych właściwości leczniczych, a wręcz może być szkodliwe (poza pewnymi wyjątkami, do których należy powietrze morskie). Niekorzystne dla naszego zdrowia są takie składniki powietrza, jak kurz i pyły, pyłki roślin, sierść zwierząt, bakterie i wirusy.

Jeszcze bardziej szkodliwe są zanieczyszczenia przemysłowe, spaliny, dymy, smog itp. Aby poddać się inhalacji, należy nasycić powietrze środkami leczniczymi za pomocą specjalnych urządzeń, wytwarzających aerozole o różnym stopniu rozproszenia cząsteczek gazów, pary wodnej i środków leczniczych w powietrzu. Zazwyczaj korzysta się przy tym z aparatów ze sprężonym powietrzem (od pewnego czasu istnieją także inhalatory kieszonkowe), poza tym coraz większe uznanie zyskują nowe metody, w których wykorzystuje się między innymi ultradźwięki.

Poza warunkami laboratoryjnymi i klinicznymi niezmiennie i chętnie, zwłaszcza w lecznictwie domowym, korzystamy ze starych, sprawdzonych sposobów inhalowania, do których należą tzw. parówki, czyli wdychanie gorących oparów. Podczas aerozoloterapii można wprowadzać do organizmu różne lekarstwa, takie jak środki rozkurczowe, przeciwzapalne i odczulające lub antybiotyki. Podawanie leków w ten sposób sprawdziło się w schorzeniach układu oddechowego, m.in. w dychawicy oskrzelowej.

Dostarczanie do organizmu preparatów leczących tą drogą ma wiele zalet. Jedną z nich jest to, że trafiają one bezpośrednio do dróg oddechowych, szybko i bezboleśnie docierając do najdrobniejszych oskrzelików. Metody tej nie można stosować u małych dzieci, które nie potrafią jeszcze wykonać kontrolowanego, pełnego i głębokiego wdechu. Istnieje wiele odmian i sposobów prowadzenia inhalacji, od skomplikowanych metod terapii, stosowanych w wyspecjalizowanych ośrodkach leczniczych, po kuracje domowe.

Coraz częściej aerozoloterapię prowadzi się w ośrodkach przyszpitalnych, poza tym jest ona jedną z podstawowych metod leczenia uzdrowiskowego. Sanatoria często dysponują specjalnymi salami, wyposażonymi w inhalatory. Istnieją też miejsca, w których bez skierowania lekarskiego każdy może cieszyć się tą odmianą przyrodolecznictwa. Są to tężnie. Jedne z najpopularniejszych w Polsce znajdują się w Ciechocinku (największe w Europie!) oraz Konstancinie pod Warszawą.
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Tężnie solankowe

Działanie tężni solankowych przypomina działanie mikroklimatu morskiego. Przy podobnej zawartości soli i jodu w ich rejonie panuje jednak wyższa temperatura oraz mniejsza siła wiatru i dlatego stymulacja klimatyczna jest nieco słabsza. Tężnie działające na świeżym powietrzu otwarte są zwykle przez cały okres letni. Warto wybrać się profilaktycznie w rejon uzdrowiska i połączyć weekendowy pobyt w parku z wizytą w tężni.

Zaleca się to szczególnie wszystkim mieszkańcom dużych miast i miejsc o intensywnym stężeniu zanieczyszczeń w powietrzu, osobom pracującym w szkodliwych warunkach, na przykład pod ziemią, ale też palaczom papierosów. Korzystny wpływ na nasze zdrowie może mieć pobyt nad morzem. Trudno wyobrazić sobie bardziej naturalną inhalację, niż spacer połączony z intensywnym wdychaniem morskiego powietrza.

Jego składniki zawierają naturalną sól i wiele innych mikroelementów, a przede wszystkim jod. Powietrze jest czyste i silnie jonizowane. Oprócz chorób układu oddechowego leczy się w ten sposób także zaburzenia pracy tarczycy i koi nadszarpnięte nerwy. Oczywiście jest wiele innych, równie dobroczynnych dla zdrowia klimatów. W leczeniu różnych schorzeń układu oddechowego wspaniałą terapią i profilaktyką jest także wdychanie czystego powietrza pochodzącego z głębi lasu iglastego. Jednak nie zawsze możemy wybrać się tam na dłużej i nie zawsze można sobie pozwolić na wyjazd nad morze. Pozostają wówczas metody zastępcze, takie jak tężnia czy domowe parówki.

Inhalacje w domu

Uproszczone zabiegi z zakresu aerozoloterapii można z powodzeniem przeprowadzać w warunkach domowych. Inhalacje polegają także na wdychaniu pary z otwartego naczynia, w którym znajduje się wrzątek odpowiednio wzbogacony w leczniczo działające środki. Do zabiegów tych używa się powszechnie sody oczyszczonej, olejków eterycznych oraz gotowych produktów farmakologicznych. W niektórych przypadkach jednak lepszą propozycją może się okazać produkt roślinny czy ziołowy, który przygotowuje się zwykle samodzielnie w formie naparu. Zaleca się też wdychanie oparów wrzących wód mineralnych.

W zwalczeniu uporczywego kataru doskonałe efekty przynosi wdychanie oparów wody z dodatkiem ekstraktu rumiankowego lub tymiankowego. Rośliny te działają przeciwzapalnie i łagodząco, jednocześnie gorąca para rozpuszcza śluz, pozwalając na oczyszczenie zatkanego nosa. Taka parówka stosunkowo szybko usuwa przykre dolegliwości związane z katarem i przynosi natychmiastową poprawę samopoczucia. Już po paru minutach inhalacji powinniśmy poczuć wyraźną ulgę.

W celu uzyskania najlepszego efektu należy nakryć głowę pacjenta wraz z naczyniem. Może nam posłużyć do tego lekka, naturalna tkanina lniana lub bawełniana , która zminimalizuje dopływ normalnego powietrza atmosferycznego. Zalecany czas trwania zabiegu to co najmniej 10 minut, jednak nie dłużej niż 30 minut. Po gorącej inhalacji trzeba przez pewien czas unikać nagłych zmian temperatur, a przy wyraźnej różnicy temperatur w pomieszczeniu, w którym prowadziliśmy inhalację, i na zewnątrz, przez pół godziny nie wolno wychodzić z pomieszczenia.

Zaleca się również, by przez 30 minut po zabiegu nie rozmawiać, nie pić i nie jeść, a już bezwzględnie nie palić papierosów! Oczywiście nie wszystkie wziewy przeprowadzane w warunkach domowych wymagają stosowania inhalacji parowej. Gorąca, parująca woda błyskawicznie miesza się z powietrzem, a wysoka temperatura wzmaga działanie czynników biologicznych, jednak nie zawsze konieczne jest takie wzmocnienie właściwości naturalnych środków leczniczych.

Olejki eteryczne o mocnym aromacie można stosować po prostu nasączając nimi kompres lub chusteczkę i głęboko je wdychając. Podobnie jak w przypadku inhalacji parowej na efekt nie trzeba długo czekać. Podczas inhalacji parowych trzeba zachowywać wiele środków ostrożności, aby nie narazić się na poparzenie. Ponadto w razie wystąpienia duszności lub jakichkolwiek innych zaburzeń należy przerwać zabieg i odpocząć, oddychając normalnym powietrzem. Przed przystąpieniem do samodzielnego leczenia należy zasięgnąć porady specjalisty. Warto zaznaczyć, że inhalacje oddziałują na organizm w jeszcze jeden, niekiedy niedoceniany sposób. 

Duży wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale i zdrowie mogą mieć zapachy, które w oczywisty sposób stanowią istotny element inhalacji. Często właściwości aromaterapeutyczne wykorzystuje się niejako dodatkowo tam, gdzie kładzie się nacisk na kompleksowe oddziaływanie środków leczniczych.

Dobrym przykładem mogą być choćby maści wykorzystywane do nacierania piersi, stanowiące mieszankę różnych leków i olejków eterycznych. Celem takiego działania jest miejscowe rozgrzanie ciała oraz doprowadzenie do organizmu poprzez skórę środka leczniczego. Oprócz tego maści te emanują związkami aromatycznymi i dobroczynnie działają na drogi oddechowe. Inhalacje mogą mieć bardzo kompleksowe zastosowanie, chociażby dzięki możliwości łączenia wielu środków o różnym działaniu w ramach jednego zabiegu.

W ten sposób można podawać środki rozkurczowe, co okazuje się niezwykle przydatne w chorobach układu oddechowego, którym towarzyszą stany kurczowe oskrzeli. Każdego rodzaju inhalacje nawilżają i udrożniają drogi oddechowe, usprawniając ich funkcjonowanie, rozrzedzają wydzielinę błon śluzowych, zmniejszają obrzęki zapalne, przyspieszają regenerację błony śluzowej, likwidują zakażenia i oczyszczają. Wziewy stosuje się przede wszystkim w różnych, także ostrych i przewlekłych, stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, zwykle jako leczenie wspomagające.

W infekcjach dróg oddechowych i chorobach przeziębieniowych inhalacje zyskały uznanie zarówno w lecznictwie naturalnym, jak i w medycynie konwencjonalnej. Zaleca się je także w przypadku niektórych alergii. U pacjentów cierpiących na alergiczną astmę lub chroniczny bronchit wziewy mogą nie tylko służyć leczeniu, ale też zapobiegać atakom. Nie zapominajmy, że dla poszczególnych zabiegów w ramach aerozoloterapii mogą istnieć pewne przeciwwskazania, dlatego choć są to metody naturalne i niezbyt silnie stymulujące, należy skontaktować się z lekarzem i ustalić zastosowanie i sposób prowadzenia tych kuracji.

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 7
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, Google Bot, robot Bot, Google Bot, Google Bot, crawl Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)