Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Lecznicze koszule | Rodzaj okładów stosowany w przyrodolecznictwie

Koszule ziołowe i kwiatowe, czyli aromatyczne okłady roślinne to naturalne środki lecznicze. Jedną z najoryginalniejszych terapii przeprowadzanych w ramach przyrodolecznictwa jest zabieg z wykorzystaniem tak zwanych leczniczych koszul. Co prawda ma on wiele wspólnego ze stosowaniem okładów, ale jest na tyle charakterystyczny, że warto omówić go oddzielnie.

Wrapped

W metodzie tej w specyficzny sposób wykorzystuje się właściwości różnego rodzaju wodnych roztworów substancji leczniczych, zawiesin, naparów ziołowych itp.

Zabieg polega na wkładaniu na nagie ciało namoczonej uprzednio w leczniczym płynie specjalnej koszuli. Trudno powiedzieć, kiedy zaczęto stosować w lecznictwie ludowym tę naturalną metodę, z pewnością od dawna znane są właściwości składników używanych do tego zabiegu, czyli wody i naturalnych preparatów leczniczych, choćby takich jak sól kuchenna. Po zabiegu należy położyć się do łóżka na pól godziny.

Wiadomo, że stosowanie leczniczych koszul upowszechnił w XIX wieku pastor Sebastian Kneipp, który zajmował się badaniem możliwości terapeutycznego zastosowania wody. Dziś nazywany jest prekursorem profesjonalnego wodolecznictwa.

Do każdego zabiegu należy użyć koszuli z naturalnego materiału, najlepiej z bawełny, która dobrze wchłania wodę. Zaleca się stosowanie koszul z guzikami na plecach, choć do ich wkładania potrzebna jest pomoc drugiej osoby. Zaletą tego odzienia jest dokładne przykrycie przez nie klatki piersiowej i brzucha oraz niedrażnienie skóry. Ponadto do zabiegu przyda nam się wełniany koc, ponieważ zazwyczaj natychmiast po włożeniu koszuli należy dokładnie okryć się jakimś naturalnym, ciepłym materiałem.

W zależności od potrzeb wykorzystywane są różne naturalne preparaty, podobnie jak w przypadku kąpieli leczniczych. Do najczęściej stosowanych zabiegów należy tak zwana słona koszula. Aby przeprowadzić terapię z jej użyciem, należy do 3 litrów ciepłej wody dodać około 0,5 kg soli kuchennej i dokładnie mieszać, aż do całkowitego rozpuszczenia.

W roztworze zanurzamy koszulę, wyżymamy ją, a następnie wkładamy. Później owijamy się w koc i kładziemy do łóżka na mniej więcej pół godziny. Po zdjęciu koszuli opłukujemy ciało pod prysznicem i odpoczywamy kolejne 30 minut. Zabieg ten naśladuje efekt kąpieli w morskiej wodzie. Mieszanina wody i soli ma bardzo szerokie działanie.

Przede wszystkim poprawia krążenie krwi w naczyniach krwionośnych i doskonale oczyszcza skórę, a także pozytywnie stymuluje układ nerwowy. Zabieg wskazany jest w chorobach skóry, takich jak trądzik czy łuszczyca, poza tym w schorzeniach reumatycznych oraz zaburzeniach pracy systemu nerwowego i krwionośnego, związanych z takimi objawami, jak drętwienie lub mrowienie.Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Aromatyczne okłady roślinne

Inną odmianą zabiegu są koszule ziołowe i kwiatowe, czyli aromatyczne okłady roślinne. W zależności od potrzeb stosujemy odpowiednie zioła. Pastor Kneipp wysoko cenił zabieg z użyciem świeżych kwiatów traw, w którym zalecał użycie 5 garści preparatu roślinnego na 5 litrów wody. Kwiaty należy wrzucać do wrzątku, po czym odstawić napar i poczekać, aż ostygnie tak, że przestanie parzyć. Poza tym postępujemy podobnie jak w zabiegu z wykorzystaniem „słonej koszuli".

Zabieg szybko przynosi odprężenie, także dzięki aromatycznym właściwościom użytych składników. Działa wzmacniająco i relaksująco. Daje doskonałe efekty w stanach przemęczenia, stresu i napięcia nerwowego.

Istnieją też inne odmiany tej oryginalnej terapii, w których używa się ziół, olejków czy też leczniczej glinki. Zabiegi te są niezbyt kosztowne, a przy tym proste do wykonania. Bywają bardzo przydatne w lecznictwie domowym i właściwie nie ma przeciwwskazań w ich stosowaniu, z wyjątkiem, na przykład, uczulenia na stosowane naturalne środki lecznicze. 

Foto: https://flic.kr/p/7uz3Sv

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 7
Gości: 1
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, crawl Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)