Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Gimnastyka profilaktyczno - higieniczna dla zdrowia i samopoczucia

Gimnastyka profilaktyczna powinna być uprawiana codziennie, najlepiej rano i wieczorem, ale nawet rozruszanie mięśni i stawów raz dziennie ma istotne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia. W tej odmianie gimnastyki znajdziemy mnóstwo prostych i skutecznych ćwiczeń, opracowanych przez specjalistów, tak żeby mogły z nich korzystać osoby w każdym wieku, niezależnie od ogólnej kondycji.

Gimnastyka na piłce, kobiety 

Istotną część gimnastyki profilaktycznej stanowią zestawy ćwiczeń wzmacniających poszczególne partie ciała. Ze względów objętościowych nie sposób, niestety, przedstawić wszystkich tych ćwiczeń, ale dla przykładu warto podać przynajmniej dwa proste i bardzo pożyteczne ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa, które wykonuje się rano, tuż po przebudzeniu.Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Gimnastyka profilaktyczna po przebudzeniu


  • Przeciągamy się w leżeniu na plecach, nie odrywając kręgosłupa od podłoża. Ćwiczenie wykonujemy trzy razy.  
  • Kołyska. W leżeniu na plecach zginamy nogi i splatamy ręce na kolanach, po czym pochylając się do przodu, próbujemy dotknąć czołem kolan.
  • Kręgosłup powinien utworzyć regularny łuk. Powtarzamy 5 razy. 

Specjaliści z dziedziny gimnastyki profilaktycznej opracowali także wiele niewymagających ćwiczeń, które można robić w ciągu dnia, chociażby podczas przerw w pracy. Służą one zarówno poprawie postawy, rozciągnięciu oraz wzmocnieniu mięśni i stawów, jak też zapobiegają zmęczeniu mięśni oraz działają odprężająco.

Proste ćwiczenia podczas pracy

Kobieta przy laptopie 

  • Stajemy w rozkroku, ręce opuszczamy wzdłuż boków, po czym naciskamy dłońmi na biodra, jednocześnie wyciągając głowę do góry i naprężając kręgosłup. Wykonujemy trzy powtórzenia.   
  • Siedząc na krześle, dźwigamy ciało, opierając się na rękach. Pośladki powinny nieznacznie unieść się nad powierzchnię krzesła, a głowa powinna być wyciągnięta jak najbardziej do góry.
  • Stajemy w małym rozkroku i unosimy ręce w górę, łącząc je nad głową. Górną częścią tułowia wykonujemy drobne skłony do boku. Ćwiczenie powtarzamy trzy razy.

Zasadniczą część naszej gimnastyki powinien jednak stanowić zestaw prostych ćwiczeń wpływających na ogólną kondycję organizmu. Zaleca się wykonywanie ich wieczorem, kiedy zwykle mamy sporo wolnego czasu i możemy pozwolić sobie na rozluźnienie i pracę nad sobą. Podstawowym ćwiczeniem są skłony tułowia w pozycji leżącej.

Leżymy, lekko uginając nogi w kolanach, stopy wsuwając pod coś, co zapewni solidne oparcie, np. pod łóżko lub szafę. Systematycznie dźwigamy tułów w górę, najpierw unosząc głowę. Podczas ćwiczeń pamiętamy o prawidłowym oddechu - głęboki wdech robimy prostując ciało, wydech gdy unosimy tułów. Za każdym razem rozluźniamy mięśnie w pozycji leżącej. Wykonujemy od kilku do kilkunastu powtórzeń.

Drugim ważnym dla kręgosłupa ćwiczeniem jest tzw. koci grzbiet.

  • W pozycji klęczącej, wykonując wydech, wyprężamy kręgosłup do góry i opuszczamy głowę. Przy wdechu unosimy głowę i wyginamy kręgosłup do dołu.  
  •  Leżąc na plecach, układamy na ziemi ręce rozprostowane na poziomie barków. Nogi zginamy w kolanach i ze stopami opartymi o ziemię wykonujemy skręty dolnej części tułowia i miednicy w ten sposób, by próbować dotknąć ziemi na przemian zewnętrzną stroną prawego i lewego kolana.
  •  W pozycji leżącej uginamy nogę i chwytając kolano rękoma przyciągamy je do klatki piersiowej. Wykonujemy po dziesięć ćwiczeń na każdą nogę.   W pozycji stojącej wykonujemy przysiady z rękoma wyprostowanymi na wysokości barków (10 powtórzeń).  
 
Systematycznie wykonywane ćwiczenia ruchowe powodują pozytywne zmiany zarówno w wyglądzie, jak i funkcjonowaniu organizmu. Efekty to szczupła, wyprostowana sylwetka, lepsze umięśnienie, większa siła i wytrzymałość, sprężysty, energiczny chód, brak objawów zmęczenia przy pracy fizycznej, lepsze samopoczucie, także wówczas, gdy inni czują się gorzej. To również poprawa wszystkich funkcji organizmu, motoryczności, siły, szybkości, wytrzymałości.

Ruch profilaktyczny

Ruch profilaktyczny zapobiega chorobom cywilizacyjnym, np. niewydolności krążenia, chorobie wieńcowej, nadciśnieniu, żylakom, chorobie Buergera. Niestety, prosta gimnastyka profilaktyczna nie zawsze nadaje się do zastosowania u osób chorych, dlatego w celach leczniczych opracowano inne formy treningu ruchowego - gimnastykę leczniczą.

Zobacz podobne artykuły:

>> Fukutsudzi metoda - ćwiczenie na kręgosłup i otyłość brzuszną
>> System Nishi na raka ćwiczenia zdrowotne
>> Gimnastyka profilaktyczna i lecznicza
>> Gimnastyka lecznicza i naturalna sprawność ruchowa

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 6
Gości: 0
Roboty: robot Bot, crawl Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)