Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Borowina, terapia borowinowa

Borowina, terapia borowinowa - Borowiny to ogólna nazwa leczniczych torfów i mułów torfiastych, stanowiących produkt butwienia roślin przy zmniejszonym dopływie powietrza. Należą one do ziem leczniczych, będących odmianą tak zwanych peloidów, czyli występujących w przyrodzie surowców, powstałych dzięki naturalnym procesom biologicznym.

błotko 

W Polsce borowina występuje powszechnie i jest stosowana w wielu uzdrowiskach jako surowiec terapeutyczny - przede wszystkim w postaci najróżniejszych kąpieli (całościowych i częściowych), zawijań i okładów. Zazwyczaj borowina ma formę papki o sporej zawartości wody, ale przede wszystkim o bardzo wysokim stężeniu stałych, nierozpuszczalnych w wodzie składników mineralnych.

Konsystencja papki borowinowej ma bardzo duże znaczenie lecznicze. Na przykład przy zachowaniu odpowiednich proporcji wody i masy torfowej borowina charakteryzuje się niezwykle niskim przewodnictwem ciepła, ale z kolei przy dodaniu zbyt dużej ilości wody traci ona tę właściwość. Umiejętność właściwego spreparowania borowiny jest istotna zwłaszcza w lecznictwie domowym, podczas samodzielnie prowadzonej kuracji. Poza uzdrowiskami wykorzystuje się często specjalną kostkę borowinową o takich samych właściwościach, jak normalna borowina.Biologiczne oddziaływanie borowiny związane jest z kompleksowym połączeniem wpływu wszystkich czynników biologicznych: chemicznych, mechanicznych, cieplnych.

Rozpuszczalne w wodzie składniki organiczne i nieorganiczne, zawarte w masie torfowej, mogą być wchłaniane przez skórę w czasie kąpieli lub też podawane w postaci specjalnie przygotowanych napojów. Torfy zawierają mnóstwo składników roślinnych, takich jak białka, aminokwasy, cukry, celuloza, lignina. Są w nich także specyficzne związki powstałe w procesie humifikacji, a przede wszystkim tzw. substancje humusowe: kwasy huminowe, humoligninowe, fulwokwasy, oraz szereg innych biologicznie czynnych związków, z których niektóre działają podobnie jak estrogeny.

Właśnie dzięki oryginalnemu połączeniu różnych substancji borowina ma szczególne właściwości, jak choćby działanie bakteriobójcze i przeciwwirusowe. Jednym z najważniejszych bodźców stymulujących w kuracji borowinowej, znajdującym szerokie zastosowanie terapeutyczne, jest działanie cieplne. Dzięki niskiemu
przewodnictwu ciepła borowina nadaje się do wszelkiego rodzaju zabiegów rozgrzewających, przy czym działa na organizm silniej, a jednocześnie łagodniej niż na przykład sama gorąca woda.

W jednym z zabiegów borowinowych wykorzystanie specjalnie spreparowanej papki pozwala na kąpiel w wysokiej temperaturze (około 45°C), ponieważ słabo przewodząca ciepło mieszanina „ochrania" organizm przed bezpośrednim wpływem gorącej wody. Kąpiel w takiej temperaturze nie jest negatywnie odczuwana, mimo że ciepło powoduje silniejsze przegrzanie tkanek niż kąpiel w wodzie.

Efekt cieplny z użyciem borowiny wykorzystuje się także w zabiegach miejscowych, które doskonale nadają się do intensywnej stymulacji wybranych rejonów ciała, pozwalają na regulację temperatury organizmu, wpływają na odpowiednie ukrwienie poszczególnych części ciała, nie obciążając całego organizmu, a zwłaszcza układu krążenia, tak mocno, jak całościowe kąpiele.

Okłady takie wykonuje się w ten sposób, że bezpośrednio na skórę nakłada się uprzednio spreparowaną, rozgrzaną do około 45°C papkę borowinową a następnie przykrywa miejsce płótnem brezentowym lub ceratą i owija grubą warstwą flaneli lub kocem. Zabieg trwa około 30 minut, po upływie tego czasu zmywamy borowinę pod prysznicem. Na koniec najlepiej przez kilka minut wykąpać się w wodzie o temperaturze ciała. Okłady z borowiny leczą przewlekłe stany zapalne narządu ruchu, nerwów obwodowych, jak również blizny po urazach. Istnieją jeszcze inne odmiany kuracji borowinowej, na przykład zawijania lub zabiegi przy użyciu stosowanych od niedawna koloidów borowinowych czy pasty borowinowej.

Mają one jednak podobne zastosowanie, a w wyborze danej formy leczenia powinien służyć radą lekarz. Działanie mechaniczne czy raczej fizjologiczne jest bardzo złożone. Na organizm wpływa wiele czynników biologicznych, począwszy od cieplnego, aż po tarcie cząstek papki borowinowej o skórę. Działanie cieplne jest chyba najistotniejsze. Nie zapominajmy, że może ono być bardzo silne, a przy tym bezpośrednio nieodczuwalne.

Zależy przede wszystkim od czasu trwania kąpieli i konsystencji papki borowinowej - im bardziej jest rzadka, tym jej działanie upodabnia się do działania zwykłej wody. Ogrzanie organizmu wpływa na zwiększenie przemiany materii, ponieważ przekrwienie tkanek powoduje napływ krwi do miejsc chorobowo zmienionych i przyspiesza ich leczenie, zwłaszcza w stanach zapalnych. Wysoka temperatura kąpieli borowinowych zwiększa wydalanie potu, co powoduje oczyszczanie organizmu z wielu szkodliwych odpadów procesu przemiany materii. Oczywiście ciepło jest również jednym z głównych czynników działania przeciwbólowego zabiegów borowinowych.

Istotną z terapeutycznego punktu widzenia właściwością borowiny jest jej lepkość. Z jednej strony może ona stanowić czynnik oporu, utrudniający poruszanie się podczas całościowej kąpieli i pozwalać na prowadzenie specjalnych ćwiczeń ruchowych, z drugiej jednak strony, można opracowywać ćwiczenia terapeutyczne, w których odciąża się kończyny dzięki działaniu wyporu kąpieli borowinowej.

Pamiętajmy, że siła wyporu kąpielowej masy borowinowej i ciśnienie hydrostatyczne są tym większe, im gęstsza jest jej konsystencja. Działanie mechaniczne również ma bardzo wiele zastosowań leczniczych, między innymi ułatwia odpływ limfy z przestrzeni komórkowej czy stymuluje wchłanianie wysięków towarzyszących wielu chorobom. Zabiegi borowinowe, poza ich leczniczym zastosowaniem, mają też wszystkie zalety normalnych kąpieli i oprócz łatwego do stwierdzenia oddziaływania bezpośredniego również wpływ długofalowy. Zawsze powinny być prowadzone pod kontrolą lekarską.

Borowina ma zastosowanie w wielu schorzeniach przewlekłych, między innymi w chorobach reumatycznych kości, stawów, ścięgien, mięśni, tkanki łącznej. Stosowana w postaci okładów łagodzi też stany zapalne pęcherzyka żółciowego oraz jajników i sąsiadujących z nimi tkanek. Niestety, istnieją też pewne przeciwwskazania do stosowania kuracji borowinowej, należy do nich niewydolność krążenia, uszkodzenie mięśnia sercowego, miażdżyca, niektóre schorzenia nerek o ostrym przebiegu, a także nowotwory złośliwe i ciąża.

Foto: Terapia borowinowaEncyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 7
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot, crawl Bot, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)