Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

METODA MONAHAN - leczenie metafizyczne

Relaks, wyciszenie,

Metoda Monahan jest stosunkowo prostą metodą terapeutyczną, przypominająca nieco inne techniki leczenia, np. hipnozę, sugestię lub programowanie neurolingwistyczne. We wszystkich tych metodach wykorzystuje się określone wzorce afirmacyjne, szczególnego rodzaju modele pozytywnego myślenia - różnica polega tylko na zastosowaniu innych, bardziej lub mniej skomplikowanych technik, wymagających odmiennego podejścia emocjonalnego.

Twórcą metody leczenia metafizycznego jest amerykańska terapeutka Evelyn Monahan, która opracowała ją, zmagając się przez wiele lat z następstwami poważnego wypadku. Założenia swojej terapii szczegółowo przedstawiła w książce z 1978 roku, zatytułowanej „Cud metafizycznego leczenia”.

Odwołanie się do nadświadomości

W metodzie Monahan największy nacisk kładzie się na konieczność „rozmawiania ze swoim wyższym ja”, czyli na odwoływanie się do nadświadomości, pojęcia bardzo popularnego w psychologii, znanego choćby z pism Freuda. 

Monahan podkreśla, że odpowiednie odwołanie się do nadświadomości może mieć ogromne znaczenie terapeutyczne.„Wyższe ja” potrafi bowiem wpływać na nas zupełnie inaczej, niż czyni to nasze „zwykłe ja”, umysł świadomy, zarządzający pamięcią i odpowiedzialny za codzienne funkcjonowanie.

Nadświadomość może w sposób niedostrzegalny sterować nie tylko przebiegiem wielu procesów psychosomatycznych, na przykład przyspieszając przemianę materii, ale też wpływać na psychikę, m.in. wzmacniając wytrzymałość na głód i redukując apetyt.


Wyciszenie umysłu i relaksacja

Evelyn Monahan w swojej książce przedstawia także różne szczegółowe techniki, pozwalające nawiązać kontakt ze swoim „wyższym ja”. Niezależnie od wyboru którejś z nich seans terapeutyczny powinien być poprzedzony głęboką relaksacją. Celem jej jest doprowadzenie do wyciszenia umysłu pacjenta. Relaksacja powinna też kończyć każdy seans. W stanie takiego uspokojenia wykonuje się proste ćwiczenia, które początkowo nie powinny trwać dłużej niż 15 minut. Ich wybór jest uzależniony od predyspozycji pacjenta.

Zestaw ćwiczeń

Przykładowy zestaw ćwiczeń dla początkujących, przeznaczony na 15-minutową sesję, może wyglądać następująco: relaksacja na leżąco, obserwacja oddechu z zamkniętymi oczyma, rozluźnienie mięśni całego ciała, począwszy od stóp, zastosowanie techniki ukierunkowanego oddechu (oddychanie przez nos i kierowanie oddechu na przykład do mózgu), wyobrażeniowe przedstawienie sobie wybranego układu ciała (na przykład chorego układu oddechowego).

Przy tym ostatnim ćwiczeniu w stanie najgłębszego odprężenia dołącza się określone formuły mające pozytywnie wpłynąć na nadświadomość. Mogą one być formułowane w zasadzie dowolnie, ważne tylko, żeby nie zawierały negatywnego przekazu, na przykład takich zwrotów, jak „nie chcę być chory” - należy je zastępować pozytywnymi formułami, takimi jak „chcę być zdrowy”. Prawidłowa formuła może brzmieć na przykład tak: „Za sprawą nadświadomości rozkazuję, żeby mój system oddechowy pracował doskonale, sprawnie dostarczał tlen do wszystkich części mojego ciała i harmonizował ze wszystkimi układami organizmu”.

Leczenie metodą Monahan to prosty sposób pozytywnego wpływania na nadświadomość, która okazuje się niebywale skuteczna jako fonna terapii. Siła pozytywnie ukierunkowanej nadświadomości jest niezwykła, może wspomagać leczenie właściwie każdej choroby. 

Terapia ta daje się zastosować w każdych warunkach, nie ma też żadnych przeciwwskazań. Początkującym warto tylko zalecić kontakt z wykwalifikowanymi terapeutami, którzy mogą szybko przeprowadzić nas przez początkowy okres stosowania metody. Seans terapeutyczny rozpoczyna się i kończy głęboką relaksacją na leżąco.


Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 7
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot, robot Bot, robot Bot, crawl Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)