Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Kąpiele i kuracje piaskowe - Aktywizacja organizmu

Kąpiele piaskowe to szczególna odmiana zabiegów terapeutycznych, w których rolę wody, stosowanej w tradycyjnych kąpielach, spełnia odpowiednio przygotowany piasek. Mogą być one traktowane jako całkowicie odmienny rodzaj zabiegów w ramach przyrodolecznictwa, choć są nazywane kąpielami ze względu na pewne podobieństwo w sposobie przeprowadzania kuracji i podobne zastosowania terapeutyczne.

Kuracje piaskowe przeprowadzane są w wyspecjalizowanych ośrodkach na całym świecie. Zabieg polega na tym, że w specjalnych piecach parowych, a niekiedy w wielkich bębnach, rozgrzewa się bardzo drobny, starannie przesiany piasek. Kiedy osiągnie on temperaturę 50-55°C, wysypuje się go na dno specjalnej wanny - zbiornik powinien być pokryty warstwą piasku o grubości kilkunastu centymetrów. Na tak przygotowanym dnie wanny układa się pacjenta, a następnie przysypuje się go resztą rozgrzanego piasku, tak by odkryta pozostała jedynie głowa i górna część klatki piersiowej.

Sandały, piasek

Zabieg kąpieli piaskowych trwa zwykle około 45 minut. Po zakończeniu kuracji pacjent bierze prysznic, po którym przez pół godziny poddaje się działaniu wilgotnego okładu, powodującego wydalanie wraz z potem szkodliwych substancji z organizmu.

Medyczne zastosowanie kąpieli piaskowej

Medyczne zastosowanie kąpieli piaskowej jest bardzo różne. Podstawowym celem zabiegu jest przegrzanie organizmu. Pamiętajmy, że to bardzo silna stymulacja, znacznie silniejsza niż w przypadku wody - niekiedy mamy do czynienia z hipertermią.

W określonych warunkach hipertermią jest korzystna, gdyż na przykład sygnalizuje organizmowi wystąpienie stanu zapalnego i mobilizuje go do wytężonej walki.

Aktywizacja organizmu pomaga zwłaszcza w przypadku przewlekłych schorzeń, do których organizm już „się przyzwyczaił". W czasie zabiegu następuje też mobilizacja układu krążenia i układu oddechowego. Równie istotne zastosowanie medyczne ma silne przekrwienie skóry.Kąpiele piaskowe okazały się skuteczne w wielu chorobach związanych ze stanem zapalnym, przynoszą ulgę w bólach reumatycznych, wskazane są w różnych schorzeniach kręgosłupa. Poprzez wpływ wysokiej temperatury zabiegi pomagają uśmierzyć wiele innych dolegliwości.

Ponadto pomagają leczyć choroby skóry, również uporczywe, takie jak łuszczyca. Zaleca się je także w chronicznych schorzeniach dróg oddechowych.

Zabieg kąpieli piaskowych jest niezwykle popularny w krajach tropikalnych, gdzie bywa stosowany również poza ośrodkami terapeutycznymi, w lecznictwie ludowym, przede wszystkim dzięki temu, że panujący tam klimat umożliwia stały i nieograniczony dostęp do gorącego piasku.

Również w naszym kraju można latem spróbować samodzielnie przeprowadzić łagodniejszą formę zabiegu przy użyciu rozgrzanego piasku na plaży - traktując to chociażby jako rodzaj zabawy. Zawsze warto korzystać z wszelkich oferowanych nam przez naturę środków terapeutycznych.

Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 3
Gości: 1
Roboty: robot Bot, crawl Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)