Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Lecznicze pieszczoty - prosta i skuteczna metoda terapeutyczna

Dłoń dziecka
Gdzie pieścić? Szczególne wrażenia budzą pieszczoty stref erogennych, rozmieszczonych na całym ciele, jednak tutaj ograniczymy się tylko do wspomnienia o nich. Podkreślmy jeszcze raz, że lecznicze pieszczoty mają znacznie szersze zastosowanie - zresztą wcale nie wymagają zaangażowania seksualnego, a jedynie więzi uczuciowej. Pieszczoty rodziców wpływają na dziecko uspokajająco. Dzięki nim maluch wie, ze jest kochany i akceptowany.

Techniki zadawania pieszczot

Wspaniałe efekty terapeutyczne przynosi głaskanie i drapanie głowy. Pieszczoty te wyostrzają wzrok, rozjaśniają umysł, likwidują migrenę i cudownie wpływają na wyobraźnię. Łagodne głaskanie głowy uspokaja, może pomagać w zasypianiu, a w przypadku dzieci stanowi również tradycyjną formę pochwały.

Z pieszczotami głowy można połączyć pieszczoty ucha. Na uszach mieszczą się liczne punkty akupresury - ich umiejętna stymulacja dotykowa może wpływać na funkcjonowanie całego organizmu. Poza tym mieszczą się tu tzw. punkty dobrego humoru (dotykanie ich poprawia humor) oraz strefy erogenne - szczególnie wrażliwe są dolne końce małżowiny usznej, gdzie kobiety noszą klipsy, oraz miejsce tuż za uchem. Warto pamiętać o pieszczotach twarzy, gdzie znajduje się wiele wrażliwych mięśni i zakończeń nerwowych.

Silnie oddziałuje pieszczenie kącików przy nosie, bocznej strony policzków oraz czoła i powiek. Po pieszczotliwym dotyku mijają bóle głowy; za jego pomocą można także podleczyć choroby zatok, poprawić wzrok lub złagodzić bóle oczu. Do najpopularniejszych pieszczot należy także drapanie po plecach, pod wpływem czego odprężamy się, relaksujemy, odczuwamy silną przyjemność. Wraca humor i ochota do życia. Umiejętna pieszczota karku przynosi ulgę w stanach napięcia, odpręża i relaksuje, łagodzi objawy stresu.

Pieścimy też stopy, nogi i uda. Ucisk punktów refleksyjnych na stopach leczy wiele poważnych chorób, ale nawet prosty, łagodny masaż stóp zawsze przynosi odprężenie i usuwa zmęczenie. Masaż nóg, a zwłaszcza zewnętrznej strony ud, poprawia krążenie, pomaga usunąć zatory krążeniowe i blokady energetyczne, likwiduje opuchliznę stóp i wzmacnia całe ciało. Czuły dotyk nóg jest szczególnie pożyteczny, ponieważ nogi często stanowią najbardziej zaniedbywaną - z medycznego punktu widzenia - partię ciała.

Formy dotyku

Stosując najróżniejsze formy dotyku można pieścić całe ciało. W celu uniknięcia monotonii warto również korzystać ze środków pomocniczych - na przykład piórko do łaskotania może stanowić doskonałe wsparcie zarówno w masażu leczniczym, jak i zabawie erotycznej. Pamiętajmy, że pieszczotliwy dotyk nie musi być zawsze dotykiem dłoni - np. żeby wykonać delikatny masaż pleców można posłużyć się strumieniem wody z prysznica.

Dwie dłonie 
Pieszczoty należą do nielicznych metod stymulujących organizm, których stosowanie nie wiąże się z żadnymi szkodliwymi skutkami ubocznymi. W większości przypadków nie wymagają one specjalnej kontroli lekarskiej - choć lekarz może nam służyć nieocenioną radą. Pamiętajmy, że konsultacji specjalistycznej wymagają stany związane z zaburzeniami emocjonalnymi i psychicznymi oraz wszystkie przypadki, w których mamy jakiekolwiek wątpliwości co do stosowania danej metody leczenia.

Równie doskonałe efekty przynosi pieszczotliwy masaż brzucha - tutaj znajduje się centralny punkt ciała, punkt równowagi, a w okolicy wątroby naukowcy umiejscawiają tzw. punkt dobrego humoru. Masaż taki świetnie wpływa na pracę jelit i żołądka oraz wspomaga trawienie. Nie bez powodu typowym odruchem łasucha, gdy naje się do syta, jest głaskanie się po brzuchu!

Systematyczne, łagodne drażnienie wszystkich receptorów stymuluje przepływ energii, polepsza ukrwienie narządów wewnętrznych, poprawia pracę końcówek nerwowych i wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Jednocześnie umożliwia głęboką, niewerbalną komunikację intensyfikującą kontakt bliskich osób.

Dlaczego warto pieścić?

Pieszczoty są prostą i skuteczną metodę terapeutyczną, warto zalecić każdemu, tym bardziej że jest to naturalna terapia, którą można naprawdę polubić!Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 8
Gości: 0
Roboty: robot Bot, crawl Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, crawl Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)