Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Kinomichi | leczenie ruchem

Kinomichi to jedna z najmłodszych metod terapeutycznych. Łączy elementy japońskiej sztuki walki aikido oraz wielu zachodnich technik stymulacji psychofizycznej. W skład kinomichi wchodzą sposoby leczenia ruchem (na przykład metoda Feldenkraisa), alternatywne techniki gimnastyczne (Foixa, Ehrenfrieda), niektóre odmiany masażu (shiatsu) oraz leczenie tańcem.
 
aikido

Twórcą kinomichi jest japoński terapeuta i mistrz aikido MasamichiNoro (ur. 1935). Początkowo pracował razem z twórcą aikido, Morihei Ueshibą, potem jednak zerwał z koncepcją sztuki walki i skupił się na opracowywaniu własnej metody aktywności ruchowej. Prace nad nowym systemem zakończyły się w 1979 roku. Nazwa terapii nawiązuje do słowa "ki", w języku japońskim oznaczającego energię lub oddech, oraz wyrazu "mi-chi" - droga. Kinomichi należy więc tłumaczyć jako "droga energii".

Terapia kinomichi na kręgosłup i wady postawy.

Podstawę ćwiczeń stanowi system zapożyczony z aikido - wykonuje się płynne ruchy po okręgu lub spirali, utrzymując odpowiednią, wyprostowaną, mocno osadzoną na ziemi postawę. Trenuje się w parach lub kilkuosobowych grupach. 

Zazwyczaj na początku partnerem jest instruktor, który pokazuje podstawowe pozycje - rozciąga ramiona pacjenta, uczy go wykonywania prawidłowych mchów (na przykład zakreślania łuków rękami), pokazuje coraz bardziej złożone figury taneczne. Na odpowiednim etapie leczenia można ćwiczyć z innymi osobami, wówczas zajęcia bardziej przypominają swobodny taniec niż formę terapii.

Metoda Noro nie zawiera żadnych technik siłowych, brak w niej elementów walki i współzawodnictwa. Istnieje pięć poziomów zaawansowania terapii, od najbardziej statycznego do skrajnie dynamicznego, jednak nawet w najostrzejszej wersji nie jest to nauka zadawania ciosów, lecz raczej "sztuka skoordynowanego ruchu", rodzaj ogólnorozwojowego sportu lub dynamicznego tańca. 

Kinomichi to sposób energetyzowania organizmu i równoważenia umysłu poprzez wykonywanie ćwiczeń ruchowych. Poszerza świadomość, poprawia zakres i koordynację ruchów oraz uczy ekspresji. Jest skuteczną metodą relaksacji, pomagającą rozładować wiele nieuświadomionych napięć. Uczy technik radzenia sobie z negatywnymi emocjami. Jako terapia rozwijająca sprawność ruchową jest szczególnie ceniona przez ludzi zawodowo zajmujących się tańcem i sportem. 

Kinomichi doskonale wpływa na stan całego organizmu, szczególnie na układ kostno-mięśniowy oraz stawy.

Przynosi odprężenie, stymuluje pozytywny stan świadomości, prowadzi do samopoznania i samokontroli. Wielką zaletą tej metody leczenia są zajęcia grupowe, dzięki którym uczestnicy uczą się wzajemnego szacunku i prawidłowych relacji międzyludzkich. Niestety, kinomichi jest praktykowana tylko we Francji (gdzie od wielu lat naucza Masamichi Noro), Japonii i niektórych krajach zachodnioeuropejskich, np. w Niemczech, Szwajcarii, Belgii i Holandii.

Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 6
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, crawl Bot, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)