Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

LECZENIE ŚMIECHEM

Terapia śmiechem już od dawna jest uznanym sposobem leczenia niektórych schorzeń. W starożytności stosowano śmiech np. przy chorobach płuc i dla ogólnej poprawy samopoczucia. Zalecano go w stanach pooperacyjnych, wierząc, że z udziałem tej terapii szybciej zabliźniają się rany. Śmiech miał także pozytywnie wpływać na trawienie, wzmacniać siły witalne i psychiczne organizmu.
 
Laughing
 
Powstała odrębna dziedzina zajmująca się tym zjawiskiem, zwana gelotologią (grec. gelos - uśmiech), badająca wpływ śmiechu na organizm ludzki. Udowodniono, że zapewnia on równowagę pracy narządów i dlatego stosuje się go jako sprzymierzeńca w leczeniu ogólnym. Pomaga w leczeniu takich chorób, jak: astma, skurcze żołądka, migreny. Skutecznie usuwa zmęczenie, likwiduje stany depresyjne, bóle oraz wzmacnia potencję seksualną.

Jedna minuta śmiechu znaczy dla organizmu tyle co 45 minut relaksu fizycznego. Jest tak samo zdrowy jak uprawianie sportu lub inne techniki relaksacyjne. Badania naukowe wykazały, że mózg ludzki doskonale kontroluje śmiech, analizując wszelkie bodźce emocjonalne. Centralny ośrodek śmiechu usytuowany jest w prawej półkuli. W mózgu znajduje się endorfna, czyli morfina wytwarzana przez ustrój człowieka. Działa ona przeciwbólowo, antystresowo i przeciwzapalnie. Śmiech wzmaga jej produkcję, a następnie oczyszcza ją, uwalniając od adrenaliny - hormonu stresu.

Śmiech aktywny i intensywny

Przy aktywnym śmiechu biorą udział mięśnie twarzy, głównie szczęk, policzków i nosa. Dodatkowo wykonujemy ruchy ramion, rąk i nóg, których mięśnie się rozluźniają. Przy intensywnym śmiechu trzęsiemy głową i brzuchem, poruszając przy tym mięśniami wewnętrznymi. Dla wszystkich tych organów jest to świetna wibrogimnastyka, a dodatkowo w całym procesie bierze także udział mózg i pobudzony intelekt. Śmiech pogłębia oddech, ponieważ intensywniej pracują mięśnie klatki piersiowej i przepony.
 
W trakcie śmiania poszerza się światło dróg oddechowych, co powoduje, że zamiast 0,5 l powietrza do płuc dostaje się aż 1,5 l. Wydłuża się przerwa oddechowa i przedłużony zostaje oddech, dzięki czemu doskonale oczyszczają się płuca. Dodatkowo środowisko krwi zmienia się z zasadowego na kwasowe, co ma bezpośredni wpływ na zwolnienie rytmu serca, zmniejszenie ciśnienia tętniczego oraz poprawę pracy całego układu krążenia.
 
Ćwiczy się również struny głosowe - człowiek wydaje przeróżne dźwięki, od przytłumionych do głośnych i rytmicznych. Podczas śmiechu rozszerzają się naczynia krwionośne, co zwiększa napływ krwi do twarzy i skóry głowy. To z kolei poprawia jej odżywienie. Poza profilaktyką w stanach chorobowych należy stosować minutowe bloki terapii śmiechem kilkakrotnie w ciągu dnia. Wieczorny śmiech uwalnia od stresów, napięć wewnętrznych i zapewnia zdrowy sen.

Najzdrowszy jest głośny i głęboki śmiech, wzmacniający siły witalne i psychiczne całego organizmu.

Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 5
Gości: 1
Roboty: Google Bot, Yandex Bot, robot Bot, crawl Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)