Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

TERAPIA ODWRÓCENIOWA

Terapia odwróceniowa z elementami masażu, shiatsu i jogi 

Terapia odwróceniowa jest oryginalną formą stymulacji fizycznej, łączącą elementy niektórych technik masażu, między innymi shiatsu, z elementami jogi oraz gimnastyki, a w rzadkich wypadkach nawet cyrkowej akrobatyki. Jednak najbardziej charakterystyczną cechą tej metody jest specyficzne podejście do zagadnienia grawitacji - większość ćwiczeń wykonuje się po to, żeby przeciwdziałać lub zapobiegać niektórym szkodliwym skutkom jej stałego oddziaływania na organizm.
 
Shiatsu Salzburg Stadt 

Terapię odwróceniową stworzył Benjamin Marantz, który przez 20 lat pracował w cyrku jako akrobata i specjalista od masażu. Ta technika fizycznej stymulacji powstała przypadkowo - jej autor dostrzegł bezpośrednie związki pomiędzy ćwiczeniami akrobatycznymi i pewnymi odmianami masażu, w których uciska się wybrane punkty i miejsca na powierzchni ciała w celu odciążenia lub stymulacji określonych części organizmu.
 
Zestaw ćwiczeń w terapii odwróceniowej jest rzeczywiście imponujący. Polegają one na przybieraniu niezwykłych pozycji, co jest możliwe tylko z pomocą partnera. Terapeuta leży na plecach na ziemi i podtrzymuje nogami pacjenta, który wisi głową w dół - zasadą jest, by ułożenie ciała było odwrócone, czyli zmieniające kierunek działania grawitacji.

Jednak ta forma stymulacji fizycznej to coś więcej niż specyficzne ćwiczenia. Zazwyczaj w czasie sesji terapeuta dodatkowo wykonuje oryginalny masaż górnej części ciała pacjenta, szczególnie karku, szyi, głowy lub twarzy. Chory nie uczestniczy w tym zabiegu biernie, gdyż jego zadaniem jest z jednej strony głębokie zrelaksowanie się, z drugiej natomiast - kontrolowanie napięcia mięśni i zachowywanie świadomości działań, którym poddawane jest ciało. W metodzie odwróceniowej pacjent, podtrzymywany nogami przez terapeutę, zawsze wisi głową w dół.

Twórca tej metody leczenia tłumaczy jej skuteczność głównie odwróceniem wpływu siły grawitacji. Podczas ćwiczeń aktywuje się krążenie krwi i limfy, a dzięki poprawieniu przepływu płynów ustrojowych w pozycjach odwróconych szybciej regenerują się uszkodzone wskutek nadmiernego wysiłku struktury kostne i mięśniowe. Ponadto do mózgu dociera nawet 30% więcej tlenu i znacznie poprawia się równowaga hormonalna ustroju.

Korzyści zdrowotne metody odwróceniowej

Terapia odwróceniowa powoduje wzmocnienie mięśni i poprawę sylwetki, wpływa również na zmniejszenie się nacisku na kręgi (zwłaszcza w dolnym rejonie kręgosłupa), które na co dzień podlegają działaniu grawitacji, dzięki czemu kręgosłup rozciąga się i w łagodny sposób nastawia. W czasie sesji uzyskuje się również rozluźnienie mięśni i odprężenie psychiczne. Tego typu efekty terapii potwierdzają badania naukowe, zgodnie z którymi przebywanie w pozycji do góry nogami powyżej 70 sekund zawsze przynosi głębokie uspokojenie.

Terapia odwróceniowa ma dość szerokie zastosowanie. Wiele osób korzysta z tej metody, żeby ulżyć bólom pleców, poprawić krążenie krwi, zwiększyć ruchomość kończyn i gibkość ciała, wyleczyć wady postawy i skrzywienia kręgosłupa, schorzenia związane z wykonywaniem pracy w szkodliwej pozycji siedzącej lub stojącej, urazy (szczególnie u sportowców i tancerzy), a także choroby krążenia. Omawiany rodzaj terapii pomaga sportowcom likwidować skutki kontuzji.

Metodzie Marantza przypisuje się niekiedy również walory psychoterapeutyczne, ponieważ skutecznie redukuje stres i przynosi głębokie psychofizyczne odprężenie, poprawia samopoczucie i powoduje wzrost wiary w siebie. Poza tym może to być doskonały sposób szeroko rozumianej profilaktyki zdrowotnej.

Wbrew pozorom do korzystania z terapii odwróceniowej wcale nie potrzeba zdolności akrobatycznych. Nie jest to metoda niebezpieczna, warto jednak podkreślić, że można jej się nauczyć jedynie poprzez praktyczne ćwiczenia z wyszkolonym instruktorem. Istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania omawianej terapii.

Nie zaleca się jej osobom cierpiącym na dolegliwości sercowo-naczyniowe, po wylewach i operacjach serca, z nadciśnieniem tęt-
niczym krwi, ostrymi schorzeniami kręgosłupa, stanami zapalnymi stawów i mięśni, chorobami szpiku kostnego, zaawansowaną osteoporozą, dużą nadwagą, a także przepukliną rozworu przełykowego.

Przeciwwskazania przy stosowaniu metody Marantza

Do przeciwwskazań zalicza się również infekcje ucha środkowego i niektóre choroby oczu, zwłaszcza jaskrę. Konsultacji lekarskiej powinny zasięgnąć także osoby stosujące protezy, używające środków zmniejszających krzepliwość krwi i kilku rzadszych leków.

Metoda Marantza służy przede wszystkim do likwidowania schorzeń kręgosłupa. Ze względu na wiele przeciwwskazań, przed rozpoczęciem stosowania metody Marantza bezwzględnie należy zasięgnąć porady lekarskiej. Ten nowatorski sposób leczenia może stanowić doskonałe uzupełnienie terapii konwencjonalnych. Warto zaznaczyć, że oprócz tej oryginalnej formy stymulacji fizycznej w jej pierwotnej postaci obecnie coraz popularniejsza staje się jej forma unowocześniona, w której pewne ćwiczenia można wykonywać samodzielnie bez opieki terapeuty.

Wykorzystuje się wówczas specjalne urządzenia, takie jak systemy uchwytów i drążków, "buty", służące do bezpiecznego zawiśnięcia do góry nogami, stoły i łóżka "inwersyjne". Sprzęty te, wraz ze szczegółową instrukcją obsługi i kasetami wideo z prezentacją ćwiczeń, są dostępne w specjalistycznych sklepach. Jeśli to możliwe, warto jednak korzystać z oryginalnej odmiany tej terapii, i prowadzić ją pod okiem specjalistów.

TERAPIA ODWRÓCENIOWA JEST SKUTECZNA W LECZENIU:

  • chorób kręgosłupa, takich jak bóle pleców o nieustalonym podłożu, skrzywienia, dyskopatia, wady postawy;
  • nerwobóli i bólów mięśniowych, napięć i skurczów mięśni;
  • kontuzji i urazów;
  • uszkodzeń struktur kostnych i mięśniowych wskutek nadmiernego wysiłku lub długotrwałego obciążenia;
  • dolegliwości wynikających ze starzenia się organizmu;
  • niektórych chorób krążeniowych;
  • stresu;
  • dolegliwości na tle nerwowym.
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 10
Gości: 2
Roboty: crawl Bot, Google Bot, crawl Bot, Google Bot, robot Bot, Google Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)