Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Lecznicze ssanie skóry

MASOWANIE PRÓŻNIOWE SKÓRY

Ssanie skóry należy do bardzo starych technik leczniczych, stosowanych przez tysiące lat w medycynie naturalnej przez uzdrowicieli, szamanów oraz mnichów. Taki sposób postępowania może kojarzyć się nam z całowaniem i być może z niego właśnie się wywodzi. W rzeczywistości jest to technika terapeutyczna pokrewna niektórym formom masażu, a także stawianiu baniek i innym metodom powierzchniowego drażnienia skóry.

Blood Cupping / Al-Hijama 

Współcześnie ssanie skóry spopularyzował w latach 50. niemiecki lekarz Hans Zoblein, specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, zajmujący się terapią ruchową oraz leczeniem za pomocą masaży i stawiania baniek. Szczególne działanie opisywanej terapii odkrył on zupełnie przypadkowo. Początkowo stosował masaże ssące skóry, posługując się odsysaczem do migdałków. 

Wkrótce jednak została opracowana metoda prawdziwego masażu ssącego, w której przedmiot ten zastąpiono precyzyjnym specjalistycznym urządzeniem w formie głowicy masującej, połączonej gumowym przewodem z pompą próżniową o napędzie elektrycznym. Głowicę przesuwa się po ciele pacjenta, powodując jednoczesne rozciąganie i zasysanie powierzchni skóry.
 
W chorych miejscach poddawanych takiemu zabiegowi zazwyczaj pojawiają się charakterystyczne ślady zarumienienia skóry, przypominające "malinki" albo ukąszenia owadów, niekiedy mające postać wyraźnych czerwonych pręg. Są to miejscowe podskórne krwawienia z zaopatrujących tkanki w krew naczyń włosowatych zwanych kapilarami. Podczas tych krwawień krew nie przedostaje się do tkanki łącznej lub mięśni; są to tak zwane suche wylewy krwawne, powodujące "suche" przenikanie czerwonych ciałek krwi z kapilarów do przestrzeni międzykomórkowej.
 
Podczas zabiegu w miejscach objętych chorobą zwykle pojawia się gwałtowny i krótkotrwały, niezbyt intensywny ból, przypominający silne pieczenie. Jest on wywołany szybkim przenikaniem czerwonych ciałek krwi z naczyń włosowatych. Ból znika, gdy głowica przesuwa się w miejsce niezaatakowane przez chorobę. Podobnego zjawiska nie da się wywołać u osób, które nie są chore - u nich nie występują takie objawy, a ssanie skóry nie ma większego znaczenia dla stanu ich zdrowia. 

Udowodniono, że do suchego wylewu krwawego dochodzi tylko tam, gdzie jest niewłaściwa, zbyt wysoka przepuszczalność naczyń włosowatych, czyli w miejscach, gdzie nastąpiło zakłócenie naturalnej równowagi i przebiega proces chorobowy. Dzięki temu masaż ssący, będący przecież metodą terapeutyczną, może być skutecznym środkiem pomocnym przy stawianiu diagnozy.
 
Zabiegi wykonuje się zazwyczaj co kilka dni. Stopniowa poprawa, polegająca na systematycznym wracaniu do normy stanu naczyń włosowatych (między innymi ich przepuszczalności), objawia się coraz słabszymi suchymi wylewami. Często zjawisko krwawienia już po kilku seansach całkowicie zanika; jest to sygnał, że można już zakończyć leczenie. Ssanie skóry likwiduje bóle głowy o podłożu nerwicowym, migreny oraz bóle zatok. Na tę bolesną metodę leczenia często decydują się osoby cierpiące na bezsenność, ponieważ szybko reguluje biologiczny zegar organizmu. Masaż ssący przyspiesza regenerację organizmu po przebytych operacjach i ciężkich chorobach.

Lecznicze ssanie skóry jest bardzo skuteczną metodą likwidowania różnych dolegliwości bólowych. Stosuje się je zarówno w bólach o podłożu czysto fizycznym (ale nie połączonych ze stanami zapalnymi), jak również w nerwobólach i wszelkich bólach o podłożu psychosomatycznym lub psychicznym. Poza tym terapeutycznemu ssaniu skóry poddają się różne dolegliwości o nieznanym pochodzeniu. Tę formę terapii zaleca się więc szczególnie wtedy, gdy nie uda się wyjaśnić przyczyn choroby przy użyciu aparatu rentgenowskiego, elektrokardiografu czy ultrasonografu.

Ssanie skóry można stosować przy wielu schorzeniach tkanki miękkiej, a także przy zaburzeniach funkcjonowania narządów wewnętrznych. Metodę tę proponuje się również w niektórych stanach pooperacyjnych, na przykład po operacjach na narządach dotkniętych zmianami nowotworowymi, a także jako formę rehabilitacji połączonej z diagnozą, między innymi po przebytym zawale serca. Wielu pacjentów poddanych masażowi ssącemu przyznaje, że niezależnie od jego wpływu na konkretną dolegliwość, jak również pomimo bolesności (na ogół nieznacznej) zabiegu, wyraźnie poprawia on samopoczucie, a także relaksuje i uspokaja.

Terapeutyczne ssanie skóry ma bardzo dobre działanie ogólne, ponieważ nie tylko leczy miejscowo, ale też stymuluje organizm do podjęcia wysiłku samoregulacji; uważa się, że jest to jeden z głównych czynników pozwalających na skuteczne uzdrowienie. Metoda ta zarówno działa objawowo, jak i reguluje wszystkie procesy życiowe organizmu.

Jedną z niewielu wad tej terapii może być odczuwany podczas zabiegu ból, jednak zawsze jest on krótkotrwały, nigdy nie jest zbyt silny, a niekiedy pacjenci postrzegają go wręcz jako rodzaj erotycznej przyjemności. Ssanie skóry można łączyć z innymi formami leczenia; często poleca się je jako terapię podstawową (raczej poprzedzającą inne metody terapeutyczne).

Na pewno jest ona bezpieczna. Właściwie nie ma przeciwwskazań do jej stosowania, ponieważ jeśli organizm nie potrzebuje pobudzenia do samoleczenia, to po prostu na nią nie zareaguje. Profilaktyczne stosowanie tej metody minimalizuje ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.

DOLEGLIWOŚCI NAJCZĘŚCIEJ LECZONE PRÓŻNIOWO  

  •     nerwobóle, bóle mięśni i stawów, bóle u obrębie kończyn, pleców, kręgosłupa, karku, brzucha i klatki piersiowej, bóle zatok i głowy, również migrenowe oraz chroniczne;
  •     niektóre stany zapalne, zapalenie okostnej, stany reumatyczne w obrębie tkanek miękkich;
  •     zaburzenia funkcjonowania narządów wewnętrznych (również o nieustalonym podłożu);
  •     dolegliwości związane z bliznami, stany pooperacyjne i powypadkowe;
  •     niektóre dolegliwości psychosomatyczne, łagodne formy nerwic, stany napięciowe i stresowe.
 
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 8
Gości: 1
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, crawl Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)