Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Kakaowiec właściwy (Theobroma cacao)

Z czego mamy kakao?

Drzewo kakaowe jest przedstawicielem rodziny zatwarowatych i pochodzi z obszarów nad górną Amazonką. Rośnie wyłącznie w klimacie subtropikalnym i tropikalnym, przede wszystkim w Ameryce Środkowej i Południowej, zachodniej Afryce, Nowej Gwinei, Indonezji, na Filipinach, Samoa oraz na Cejlonie. Wiecznie zielone drzewo kakaowca osiąga wysokość 15 m i żyje około 30 lat.CocoaJego pień pokrywa cienka, brązowa kora. Liście są podłużnie jajowate i ciemnozielone, ułożone na gałęziach naprzemianlegle, mają 30 cm długości. Pięknie pachnące kwiaty, zebrane w pęczki po kilka, wyrastają z pnia i gałęzi drzewa. Ich płatki mają jaskrawożółty kolor i czerwone prążki.
 
Owoce kakaowca to żółte lub czerwone jagody, osiągające rozmiary ogórka (około 20 cm). Zrywa się je z drzewa, przecina na pół, wydobywa nasiona wraz ze śluzowatym, gęstym miąższem i wrzuca do specjalnych pojemników, w których odbywa się proces fermentacji miąższu. Następnie wyjmuje się tylko nasiona i suszy je przez kilka dni na słońcu. Końcowym etapem ich obróbki jest prażenie, w czasie którego od nasion odstaje łupinka. Ponieważ ma ona brązowy kolor i zapach kakao, służy jako tania, słaba gatunkowo jego namiastka. 

Nasiona kakaowca mieszczą się w środkowej wnęce owocu, podzielonej na pięć wyraźnych komór. Przed obróbką są białe, mają cierpki, gorzkawy smak i bardzo przypominają bób. Po fermentacji i poddaniu działaniu wysokiej temperatury brązowieją i zyskują charakterystyczny kakaowy aromat. Zawierają aż 56% tłuszczów, 20% białka, 10% skrobi, pobudzające alkaloidy - kofeinę oraz gorzką teobrominę (3%), wodę, cukry, celulozę, włóknik, składniki mineralne oraz barwnik. Z nasion wytłacza się znaczne ilości tłuszczu o jasnym, żółtawym kolorze, kakaowym zapachu oraz stałej konsystencji.
 
Tłuszcz z nasion kakaowca, zwany masłem kakaowym, jest składnikiem czekolady. Nazywany jest on masłem kakaowym i ma szerokie zastosowanie w medycynie i kosmetyce. Największe zastosowanie ma jednak w cukiernictwie, przede wszystkim przy produkcji czekolady i innych słodyczy. Z odtłuszczonych i wysuszonych nasion powstaje kakao - główny składnik czekolady.

W Meksyku napój kakaowy słodzony jest miodem, podaje się go z dodatkiem wanilii, korzennych przypraw, a nawet ostrej papryczki chili. W tym kraju można spróbować niezwykłego gorzkiego napoju, przyrządzanego z miąższu wypełniającego strąki kakaowca. W kuchni meksykańskiej kakao jest dodawane nie tylko do słodkich potraw, ale także do mięs czy ryb, często łączy się je z cebulą, pieprzem oraz pomidorami.Wielka kariera owoców kakaowca rozpoczęła się 3000 lat temu w Ameryce Środkowej, gdy Majowie założyli pierwsze uprawy tej rośliny. Pierwszym Europejczykiem, który poznał wspaniałe walory smakowe kakao, był Hernán Cortés. On też zakładał kolejne plantacje tego drzewa na wszystkich podbijanych przez siebie terenach, dzięki czemu kakao jest doskonale znane na całym świecie.

Kakaowiec stosowany wewnętrznie 

Sproszkowane nasiona kakaowca pobudzają czynność serca, działają rozkurczowo na mięśnie naczyń wieńcowych i oskrzeli, wykazują działanie tonizujące i moczopędne, pobudzają ośrodkowy układ nerwowy, ożywiają ciało i umysł, pobudzają układ oddechowy i naczynioruchowy.

Kakaowiec stosowany zewnętrznie  

Masło kakaowe działa natłuszczająco, nawilżająco i odżywczo na skórę, dodawane jest do wielu kremów, mydeł i balsamów kosmetycznych, może być wykorzystywane do domowego wytwarzania czopków, globulek i pigułek.

Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 6
Gości: 1
Roboty: robot Bot, crawl Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)