Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Kalamus rotang (Calamus rotang)

Palma rotangowa

Inaczej nazywa się tę roślinę rotangiem właściwym, rotangiem, palmą rotangową, trzciną piórkową, trzcinopalmą rotang lub śmigną rotang. Nazwa gatunkowa calamus pochodzi z języka greckiego i oznacza trzcinę.

Rattan Palm (Calamus rotang) with fruitsPalma ta w stanie naturalnym rośnie w podmokłych lasach tropikalnych Indonezji, Sri Lanki, Malezji oraz Indii. Jest to kolczasta, wężowata, bardzo długa i niezwykle szybko rosnąca liana (najdłuższy znaleziony pęd miał 180 m) o cienkich, giętkich i ulistnionych łodygach, mających średnicę od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Liście kalamusa (największe z nich osiągają długość około 2 m) są pierzaste i na wierzchniej stronie pokryte kolcami. Nie są rozmieszczone na łodydze w regularnych odstępach.Z kątów liści wyrastają długie, delikatne, bardzo efektowne kwiatostany wiechowate otoczone kolczastymi pochwami, zbudowane z rozdzielnopłciowych kwiatów. Po ich przekwitnięciu pojawiają sę kuliste owoce wielkości wiśni, całkowicie pokryte czerwonobrązową, połyskującą twardą, łuskowatą łupiną.
 
Rattan (pędy kalamusa) jest cenionym tworzywem meblarskim. Pęd tnie się, usuwa z nich kolce i liście, oczyszcza i suszy na słońcu. Następnie są one poddawane obróbce cieplnej w oleju palmowym. Rattan jest trwały, lekki, elastyczny i bardzo odporny na działanie wody. Poza tym łatwo się barwi, dzięki czemu można uzyskać z niego przedmioty o dowolnych odcieniach. Meble trzcinowe wykonuje się ręcznie, wyginając poszczególne elementy i łącząc je śrubami, kółkami lub splotami z kory rattanu. Łodygi służą również do produkcji koszy, lasek, parasoli, sieci, klatek dla zwierząt, plecionek czy mat.
 
W indyjskiej prowincji Asam do dziś można zobaczyć mosty wiszące nad górskimi przepaściami budowane wyłącznie z rattanu. Zbieranie trzcin rattanowych w trudno dostępnych lasach było kiedyś bardzo opłacalne. Jednak szybkie wyniszczanie fauny skłoniło ekologów do zakazu wycinania kalamusa w jego naturalnym siedlisku. Miało to pomóc uratować niszczejące lasy Sumatry.
 
Dzisiaj, ze względu na wciąż rosnącą popularność rattanu jako surowca meblowego, powstają specjalne uprawy tej rośliny, pozwalające chronić środowisko naturalne. Żółte, kolczaste owoce kalamusa są nazywane prze miejscowych lukwai. Charakteryzują się ciekawym winnym aromatem i można je jeść, chociaż nie mają szczególnie zachwycającego smaku ani zbyt dużego znaczenia w indyjskiej kuchni. Spożywane są właściwie tylko przez ludność terenów, na których roślina występuje w naturze. Rzadko jedzone, ale bardzo smaczne, są szczyty młodych pędów kalamusa, które podaje się jako jarzynę. Stanowią doskonały składnik zup, sałatek warzywnych oraz gęstych sosów; dobrze komponują się z mięsem oraz ryżem.

Rotang stosowany wewnętrznie

Jadalne części kalamusa dostarczają znacznych ilości składników mineralnych, w tym dużo krzemu, działają odżywczo i wzmacniająco, poprawiają apetyt, zmniejszają skłonność do krwotoków, zapobiegają powstawaniu sińców.

Rotang stosowany zewnętrznie   

Sok z pędów kalamusa zapobiega wypadaniu włosów, poprawia stan skóry i paznokci, pomaga zwalczać łupież i grzybice, stany zapalne skóry, odleżyny.Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 6
Gości: 1
Roboty: robot Bot, crawl Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)