Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Judaszowiec wschodni (Cercis siliquastrum)

Judaszowiec wschodni, zwany również grójecznikiem zwyczajnym, jest przedstawicielem rodziny bryzełkowatych. Jego nazwa wzięła się ze starego przekonania, że na tym właśnie drzewie powiesił się biblijny Judasz. Zasięg występowania judaszowca obejmuje przede wszystkim kraje śródziemnomorskie, choć z powodzeniem może być uprawiany na terenach o ciepłym klimacie.

Eastern Redbud

W Polsce czasem spotykany jest w parkach i ogrodach jako roślina ozdobna, ale, niestety, prawie zawsze wymarza. Lubi kredowe gleby i powinien być chroniony przed silnym wiatrem, ale odsłonięty od południowej strony.

Roślina ta jest krzewem lub drzewem osiągającym niewielkie rozmiary, może mieć najwyżej 8 m. Ma okrągłe, małe liście osadzone na długich ogonkach. Kwiaty są motylkowe, mają różowoczerwonawą barwę i pojawiają się na drzewie późną wiosną, zanim rozwiną się liście. Zebrane są w grona (po 6-8), wyrastające bezpośrednio z pnia drzewa. Owocem jest spory (około 15-centymetrowy) strąk, zawierający soczewkowate nasiona. Ma pergaminową okrywę i brązowy kolor.

Judaszowiec wschodni, oprócz tego, że jest piękną rośliną ozdobną, może być spożywany na surowo. Jego liście, podawane jak sałata, są smaczne, pachnące i często przyozdabia się nimi kanapki i sałatki. Natomiast pączki tej rośliny są namiastką kaparów, naprawdę nie ustępując im w smaku.Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Judaszowiec stosowany wewnętrznie

Liście judaszowca wschodniego usprawniają procesy trawienne, poprawiają apetyt, działają wzmacniająco i odżywczo.

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 5
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot, crawl Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)