Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Juta warzywna (Corchorus olitorius)

Juta warzywna nazywana jest także jutą kolorową, jutą długoowockową, jarzychną warzywną, korchorusem warzywnym lub ślazem żydowskim. Jest to roślina należąca do rodziny lipowatych. Pochodzi z Indii i tam jest przede wszystkim uprawiana. Jej plantacje znajdują się też w Nepalu, Egipcie, Kenii, Sudanie, Arabii, Tanzanii, Palestynie, Grecji oraz w Ameryce Południowej.

Jute- The Golden Fiber Of Bangladesh

Jest to jednoroczna, mocno rozgałęziona roślina, osiągająca zazwyczaj 3 m wysokości. Jej gładkie łodygi porastają ząbkowane na brzegach, jajowate lub lancetowate, ostro zakończone, pięciocentymetrowe liście. Kwiaty juty mają niewielkie rozmiary i wyrastają po 2 lub 3 w kącikach liści. Ich korona zbudowana jest z pięciu bladożółtych płatków. Owocem tej rośliny jest sześciocentymetrowa torebka.

Juta warzywna, jak mówi jej nazwa, uprawiana jest również na jarzynę. Z młodych pędów oraz liści tej rośliny przyrządza się sałatki i doskonałe zupy. Są nie tylko smaczne, ale także zdrowe. Wyodrębniono w nich białka, tłuszcze, beta-karoten, kwasy organiczne, witaminę C oraz wiele niezbędnych dla zdrowia składników mineralnych (między innymi wapń, potas, żelazo, cynk, sód oraz magnez).Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Jarzychna stosowana wewnętrznie

Liście juty warzywnej leczą niewydolność serca, miażdżycę, regulują ciśnienie krwi, obniżają gorączkę, pomagają w leczeniu grypy, przeziębienia, anginy, działają przeciwbólowo, uspokajająco, mlekopędnie, moczopędnie, przeczyszczająco, usuwają z organizmu szkodliwe substancje, poprawiają przemianę materii, likwidują zaparcia, pomagają w migrenie, zapaleniu jelit, czerwonce, niestrawności, zapaleniu pęcherza moczowego, bolesnym oddawaniu moczu, rzeżączce.

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 9
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot, robot Bot, robot Bot, crawl Bot, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)