Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Guanabana (Annona muricata) | Owoc wspierający chemioterapię

Guanabana, czyli flaszowiec miękkociernisty, jest przedstawicielem rodziny flaszowcowatych. To bliski krewniak innych tropikalnych owoców - cukrowego jabłka i cherymoi. Ojczyzną tej rośliny jest prawdopodobnie Kolumbia, a zasięg jej występowania obejmuje Amerykę Środkową, Afrykę Zachodnią, Australię, Azję i Florydę.

Annona muricata

Doskonale znosi największe upały i potrafi się przystosowywać do warunków panujących na terenach górskich. Jest to roślina typowo tropikalna i niszczy ją nawet najmniejszy spadek temperatury. Guanabana jest smukłym krzewem lub drzewem o niskich gałęziach, rosnącym do 8 m wysokości. Jej gładkie liście mają podłużnie jajowaty kształt i długość od 6 do 20 cm. Ich górna strona ma ciemnozielony kolor, spodnia natomiast jest nieco jaśniejsza. Kwitnie przez cały rok, a zielonkawożółte kwiaty osadzone są pojedynczo na gałęziach, zdarza się nawet, że pojawiają się na pniu drzewa.

Owoc osiąga imponujące rozmiary, może mieć wielkość dorodnego arbuza i wagę około 4-6 kg. Ma wydłużony, stożkowaty lub sercowaty kształt i pokryty jest miękkimi kolcami komórek nasiennych występujących na skórce (gdy owoc jest dojrzały, kolce łatwo się odłamują). Skórka ma ciemnozielony lub żółty kolor, jest niejadalna, gorzka i w miarę dojrzewania traci połysk. Owoc jest złożony z licznych mięsistych, zrośniętych ze sobą cząsteczek, wewnątrz których znajdują się nasiona.

Miąższ guanabany ma białą lub kremową barwę, jest miękki i konsystencją przypomina ciągnące się, soczyste pasma włókien. Ma bardzo orzeźwiający, piżmowy, słodko-kwaskowaty smak i zapach przypominający nieco ananas. W krajach, w których uprawiana jest guanabana, spożywa się ją na surowo, ale włóknistość owocu sprawia, że często służy także do wyrobu zup, sałatek owocowych, lodów, soków, nektarów, galaretek, musów, napojów gazowanych i kremów.

Niestety owoc ten jest bardzo nietrwały, można go przechowywać w temperaturze pokojowej zaledwie kilka dni. Najczęściej kupuje się go w puszkach. Owoce zawierają wodę, niewielkie ilości tłuszczu, poza tym węglowodany, składniki mineralne (wapń, żelazo, fosfor) oraz witaminy C i B. W lecznictwie oprócz owoców wykorzystuje się praktycznie wszystkie części rośliny - korę, liście, korzenie oraz nasiona.

Liść 
Guanabana ma długą historię medyczną, była doskonale znana Peruwiańczykom zamieszkującym Andy już wiele wieków temu. Dawniej jednak wykorzystywano tylko liście drzewa, z których przyrządzano herbatę na katar i gorączkę. Mniej więcej od 1940 roku prowadzone są dokładne badania, które mają pomóc poznać wszystkie właściwości lecznicze guanabana. W latach 70. odkryto, że roślina ta skutecznie wpływa na zahamowanie rozwoju komórek nowotworowych, guanabana ponadto wspiera chemioterapię.

Guanabana ma wiele rozmaitych nazw miejscowych. W Salwadorze mówi się o niej guanaba, w Wenezueli catohe lub catuhe, w Boliwii sinini, a Brazylijczycy znają ją pod nazwą grariola.
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Guanabana stosowana wewnętrznie

Owoce guanabany mają działanie ściągające, moczopędne i przeciwrobacze, uzupełniają niedobór witaminy C, leczą szkorbut, przeziębienia, gorączkę, katar, anginę, zapalenie cewki moczowej, choroby wątroby, trąd, pomagają w przypadku wszystkich stanów zapalnych, wykazują działanie rozkurczowe, leczą biegunkę, zatrucia pokarmowe, czerwonkę. 

Napar z liści wykazuje działanie uspokajające, nasenne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe (często podawane jest dzieciom); odwar z młodych pędów pomaga w dolegliwościach pęcherzyka żółciowego oraz leczy kaszel, katar, gorączkę, anginę; odwar z kory pomocny jest w leczeniu zatruć pokarmowych.

Guanabana stosowana zewnętrznie

Ciepłe kompresy nasączone odwarem z guanabany leczą stany zapalne skóry, krosty, rany oraz obrzęki.


SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 10
Gości: 1
Roboty: crawl Bot, Google Bot, crawl Bot, Google Bot, Google Bot, Google Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)