Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Guarana (Paullinia cupana) | Działanie energetyzujące nasion guarany

Guarana, zwana inaczej gwaraną, ciernioplątem guaraną lub paulinią guaraną, jest krzewem pochodzącym z Ameryki Południowej. Występuje przede wszystkim w Brazylii, w dorzeczach Amazonki oraz Pary, a także w Wenezueli, w okolicach rzeki Orinoko i w Urugwaju. Jest przedstawicielem rodziny mydleńcowatych. Kolorowe owoce kryją w sobie wykorzystywane leczniczo nasiona.

Paullinia cupana

Na tym pnącym krzewie rozmieszczone są parzystopierzaste liście, złożone z dwóch par ząbkowanych, podłużnych listków. Kwiaty są niewielkie, białe, czteropłatkowe i tworzą graniaste kwiatostany osadzone w kątach liści. Owocem jest czerwona lub pomarańczowa, soczysta torebka, przypominająca kształtem gruszkę, w której znajdują się zazwyczaj trzy czarne lub zielonkawe, okrągłe nasiona. 

Są one obrośnięte ciemnoczerwoną, mięsistą osnówką, którą zdejmuje się z nich podczas obróbki. Nasiona są suszone i prażone podobnie jak kawa. Następnie mieli się je na proszek, będący surowcem do wyrobu tzw. pasty guaranowej, używanej między innymi w medycynie. 

Nasiona te zawierają trzy razy więcej kofeiny niż nasiona kawy, jest to więc najbogatsza w kofeinę (do 6%) roślina świata.
Guarana to rzadka i bardzo cenna roślina wykorzystywana przez Indian Ameryki Południowej. W Brazylii istnieje przepis zezwalający na eksport tylko jej prażonych nasion, niezdolnych już do kiełkowania. Indianie często powtarzali, że guarana jest dla nich równie cenna jak złoto dla "białych" ludzi.

W Europie roślina ta pojawiła się po raz pierwszy we Francji w XVIII wieku, a kiedy odkryto ją prawie 100 lat wcześniej, była od dawna wykorzystywana przez tubylcze plemiona indiańskie zamieszkujące Amerykę. Od tej pory zaczęła robić coraz większą karierę jako roślina dodająca energii, mocno pobudzająca, a także jako skuteczny afrodyzjak. Sproszkowane nasiona służą do wyrobu napojów kofeinowych, znanych pod nazwą aqua branca

Są one codzienną, może niezbyt smaczną, ale niezwykle orzeźwiąjącą używką, tak jak kawa. Poza tym wyrabia się z nich napoje gazowane, syropy i herbatki ziołowe. Dzisiaj w sklepach można kupić guaranę rozpuszczalną, w torebkach, a także w postaci laseczek, które dodawane są na przykład do kawy czy koktajli. Warto zaznaczyć, że produkcja guarany w wielu krajach wciąż systematycznie rośnie.
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Guarana stosowana wewnętrznie

Guarana dostarcza ogromną ilości energii, pobudza i odświeża umysł, pomaga się skoncentrować i dobrze wykonywać prace umysłowe. Działa na centralny układ nerwowy, zapobiega zmęczeniu i rozluźnia mięśnie, likwiduje skutki ich napięcia, relaksuje organizm. Guarana - afrodyzjak, działa przeciwgorączkowo, moczopędnie, przeciwneuralgicznie, przeciwbiegunkowo, przeciwbólowo, leczy przeziębienie, grypę i anginę. 

Guarana zastosowana zewnętrznie

Tonik do ciała z guarany to źródło energii, poprawia stan skóry, nadaje jej gładkość i świeży wygląd, zmniejsza cellulitis; guarana jest składnikiem wielu szamponów i odżywek do włosów, ponieważ poprawia stan skóry, zmniejsza łupież, przeciwdziała wypadaniu włosów i nadaje im połysk.SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 9
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, crawl Bot, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)