Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Goździkowiec jawajski (Eugenia javanica)

Goździkowiec jawajski, zwany inaczej jambłuszem, jambłusznikiem jawajskim lub piernią jawajską, należy do rodziny mirtowatych. Jest to wysokie drzewo (do 15 m wysokości) o łuszczącej się, szarej korze, pochodzące z rejonów o klimacie tropikalnym i subtropikalnym.

Eugenia javanica
 Ma siedzące, eliptyczne liście, najczęściej w odcieniach żółci, ciemnej zieleni i koloru niebieskawego. Roztarte bardzo intensywnie pachną.
Owoce goździkowca zebrane są w zwisające spore grona, na które składa się zazwyczaj od 4 do 6 jambłuszy. Mają one kształt podobny do dzwonu - wąski na górze i szeroki na dole. Pokryte są niezwykle delikatną skórką, która wydaje się prawie przezroczysta.

Ma ona jasnozielony, siny lub różowawy kolor i przypomina w dotyku wosk. Wewnątrz owocu nie ma nasion, a jego środek jest pusty. Miąższ jambłusza ma białą barwę, jest kruchy, o delikatnym, lekko mdłym smaku, mimo to jest to owoc bardzo aromatyczny i orzeźwiający.
Goździkowiec jawajski najlepiej smakuje na surowo, ale sporządza się z niego także konfitury, pikle, galaretki oraz sosy.

Jest doskonałym dodatkiem do deserów i sałatek owocowych. Należy pamiętać, że owocu nie powinno się obierać ze skórki, ponieważ jest ona doskonałym źródłem witaminy A. Poza tym zawiera sporo kwasów organicznych, białka, cukrów, żelaza, wapnia i fosforu. Skórki jambłusza nie należy obierać, gdyż zawiera witaminę A.


Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Jambłusz właściwości lecznicze

Jambłusz stosowany wewnętrznie

Goździkowiec jawajski ma działanie odkażające, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, uśmierza ból, usprawnia procesy trawienne, pobudza i odświeża organizm; napar z kwiatów ma działanie ściągające i antybiotyczne, leczy gorączkę, powstrzymuje biegunkę.
 
Foto: https://flic.kr/p/6hnPnX

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 6
Gości: 1
Roboty: robot Bot, crawl Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)