Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Goździkowiec jednokwiatowy (Eugenia uniflora)

Goździkowiec jednokwiatowy pochodzi z rejonów o klimacie tropikalnym. Można go spotkać w Brazylii, Argentynie, Urugwaju, Kolumbii i na Florydzie, a także w Indiach, Afryce oraz na południu Chin. Jednak poza Brazylią jej uprawy są bardzo skromne.


Eugenia uniflora 
Ten gatunek goździkowca nazywa się również piernią jednokwiatową, eugenią jednokwiatową, a częściej pitangą i eugenką. Jest to smukłe drzewo o wysokości około 7,5 m, porośnięte jajowatymi, pachnącymi liśćmi o falistych brzegach.

Młode liście są brązowe, z czasem nabierają ciemnoniebieskiej barwy i zaczynają lśnić. W czasie chłodów przybierają czerwony kolor. Kwiaty mają białokremową barwę i pojawiają się na drzewie dwa razy w roku. Po sześciu tygodniach od przekwitnięcia goździkowiec rodzi okrągławe, nieco spłaszczone, żebrowane jagody, których średnica wynosi około 4 cm. Mają one wiśniową, ciemnoczerwoną lub czarną barwę.

W niektórych odmianach cienka skórka może mieć żółty, pomarańczowy lub różowy kolor. Wewnątrz owocu znajdują się 2-3 także żebrowane, spłaszczone na bokach nasiona, które przymocowane są do miąższu za pomocą kilku cienkich włókien. Owoc goździkowca jednokwiatowego jest niezwykle soczysty, ma pomarańczowo-czerwony kolor oraz wyrazisty, doskonały, kwaskowaty smak, lekką goryczkę i piękny aromat.

Całkowicie dojrzały, jedzony jest na surowo. Z owoców pierni jednokwiatowej sporządzić można smaczne i pełne witamin przetwory. Wykorzystuje się go więc do przyrządzania dżemów, konfitur, galaretek, soków, a także owocowych sałatek, ciast, doskonałych likierów, win oraz lodów.Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Goździkowiec jednokwiatowy właściwości lecznicze

Goździkowiec zastosowany wewnętrznie:

Napar z liści goździkowca jednokwiatowego ma działanie ściągające, przeciwgorączkowe, pobudza trawienie, leczy niestrawności; wywar z liści to doskonałe lekarstwo na przeziębienia, anginę i katar, obniża gorączkę; owoce dostarczają organizmowi witamin C i A oraz składników mineralnych (fosforu, żelaza, wapnia).

Foto: https://flic.kr/p/iatgb3

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 15
Gości: 4
Roboty: Yandex Bot, robot Bot, crawl Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, spider Bot, robot Bot, Google AdSense, Google AdSense

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)