Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Goździkowiec jednokwiatowy (Eugenia uniflora)

Goździkowiec jednokwiatowy pochodzi z rejonów o klimacie tropikalnym. Można go spotkać w Brazylii, Argentynie, Urugwaju, Kolumbii i na Florydzie, a także w Indiach, Afryce oraz na południu Chin. Jednak poza Brazylią jej uprawy są bardzo skromne.


Eugenia uniflora 
Ten gatunek goździkowca nazywa się również piernią jednokwiatową, eugenią jednokwiatową, a częściej pitangą i eugenką. Jest to smukłe drzewo o wysokości około 7,5 m, porośnięte jajowatymi, pachnącymi liśćmi o falistych brzegach.

Młode liście są brązowe, z czasem nabierają ciemnoniebieskiej barwy i zaczynają lśnić. W czasie chłodów przybierają czerwony kolor. Kwiaty mają białokremową barwę i pojawiają się na drzewie dwa razy w roku. Po sześciu tygodniach od przekwitnięcia goździkowiec rodzi okrągławe, nieco spłaszczone, żebrowane jagody, których średnica wynosi około 4 cm. Mają one wiśniową, ciemnoczerwoną lub czarną barwę.

W niektórych odmianach cienka skórka może mieć żółty, pomarańczowy lub różowy kolor. Wewnątrz owocu znajdują się 2-3 także żebrowane, spłaszczone na bokach nasiona, które przymocowane są do miąższu za pomocą kilku cienkich włókien. Owoc goździkowca jednokwiatowego jest niezwykle soczysty, ma pomarańczowo-czerwony kolor oraz wyrazisty, doskonały, kwaskowaty smak, lekką goryczkę i piękny aromat.

Całkowicie dojrzały, jedzony jest na surowo. Z owoców pierni jednokwiatowej sporządzić można smaczne i pełne witamin przetwory. Wykorzystuje się go więc do przyrządzania dżemów, konfitur, galaretek, soków, a także owocowych sałatek, ciast, doskonałych likierów, win oraz lodów.Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Goździkowiec jednokwiatowy właściwości lecznicze

Goździkowiec zastosowany wewnętrznie:

Napar z liści goździkowca jednokwiatowego ma działanie ściągające, przeciwgorączkowe, pobudza trawienie, leczy niestrawności; wywar z liści to doskonałe lekarstwo na przeziębienia, anginę i katar, obniża gorączkę; owoce dostarczają organizmowi witamin C i A oraz składników mineralnych (fosforu, żelaza, wapnia).

Foto: https://flic.kr/p/iatgb3

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 7
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot, Google Bot, crawl Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)