Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Kminek zwyczajny

Kminek zwyczajny (Carum carvi)

Kminek zwyczajny należy do rodziny baldaszkowatych (Umbelliferae). Jest rośliną dwuletnią, bardzo popularną, znaną już w epoce kamiennej. Występuje w stanie naturalnym przez długie lata w tych samych miejscach, na ziemi urodzajnej, niezbyt nasłonecznionej. Ma swoisty, mocny zapach i lekko drapiący smak. Surowcem leczniczym są owoce. Koszyczki kwiatowe zbiera się w połowie lata, a kiedy dojrzeją wysypuje się z nich nasiona. Kminek jest cennym sprzymierzeńcem naszego trawienia. Kminek
Stosuje się go przede wszystkim jako przyprawę do wszystkich ciężej strawnych potraw. Najlepiej zmieszać go pół na pół z majerankiem, zemleć i trzymać w szczelnym naczyniu, stosując do wszystkich tłustych mięs, pasztetów, kapusty, grochu itp. zamiast odstawiać te potrawy ze szkodą dla zdrowia. Unikanie kminku w potrawach, szczególnie kapustnych, wieprzowinie i razowym chlebie może doprowadzić do wzdęć i boleści nawet przy zdrowym żołądku. Przedawkowanie kminku nie może zaszkodzić.

Mieszanki ziołowe z kminkiem

  • przy wzdęciach i kolce kminek miesza się z rumiankiem i tatarakiem;
  • przy biegunce - z rzepikiem pospolitym i wawrzynem szlachetnym;
  • przy zapaleniu oskrzeli - z szantą zwyczajną. 

Kminek stosowany wewnętrznie 

W postaci naparów i nalewek kminek zwyczajny łagodzi wzdęcia i kolkę jelitową oraz pobudza apetyt. Ma właściwości ściągające, więc jest stosowany przy biegunkach. Pomaga przy zapaleniu oskrzeli oraz przy bólach menstruacyjnych. Pobudza laktację oraz poprawia trawienie u niemowląt. Powinien być stosowany przy niewydolności woreczka żółciowego, z innymi ziołami też w żółtaczce.

Kminek stosowany zewnętrznie  

Jako wywar kminek zwyczajny poprawia osłabiony słuch. Działa też przeciwświerzbowo, leczy wysypki skórne i zastoinowe zapalenie sutka. Jest skuteczną płukanką przy zapaleniu krtani.
 
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury
  • 1 119

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 10
Gości: 2
Roboty: crawl Bot, Google Bot, crawl Bot, Google Bot, robot Bot, Google Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)