Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Kolendra siewna - zastosowanie lecznicze i opis

Kolendra, liście 

Kolendra siewna (Coriandrum sativum) ma szerokie zastosowanie lecznicze, jest rośliną roczną z rodziny baldaszkowatych (Umbelliferae). Pochodzi z okolic śródziemnomorskich. Uprawiana jest w całej Europie, w miejscach słonecznych, bezwietrznych i na wapiennych glebach. Można ją też spotkać dziczejącą. Ma obłą, nagą łodygę, pochwiaste liście i drobne różowawe kwiaty ułożone w płaskie baldachy. Kwitnie na przełomie czerwca i lipca. Jest rośliną miododajną - miód z kolendry należy do najlepszych. Koszyczki kwiatowe zbiera się pod koniec lata, a gdy dojrzeją, wysypuje z nich nasiona.

Kolendra siewna, a zwłaszcza owoce, zawiera olejek eteryczny o przyjemnym zapachu (linalol), który pobudza czynności żołądka. Owoce kolendry są jednym z podstawowych składników curry - znanej przyprawy. Kolendra jest znaną przyprawą, która pobudza trawienie i działa wykrztuśnie. Dodaje się ją do cięższych ciast, pierników, keksów, mazurków i do tłustych mięs, kapusty, grochu. Razem z gorczycą białą dobrze jest dodawać kolendrę do ogórków i innych domowych konserw. Ma właściwości rozkurczowe podobnie jak nasiona kopru. Miesza się ją często z innymi ziołami.

Kolendra siewna właściwości lecznicze

KOLENDRA STOSOWANA WEWNĘTRZNIE

Jako napar z potłuczonych nasion kolendra siewna zalecana jest do picia przed posiłkami dla złagodzenia wzdęć, bólów kolkowych i na wzmożenie apetytu. Jest skuteczna przy biegunkach u dzieci.

KOLENDRA STOSOWANA ZEWNĘTRZNIE

Olejek eteryczny kolendry siewnej ma działanie przeciwreumatyczne (jest składnikiem maści).Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 7
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot, crawl Bot, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)