Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Koper ogrodowy i włoski

Koper ogrodowy (Anethum graveolens) i koper włoskijest uprawiany na całym świecie, można też spotkać zdziczały. Ich liście są bardzo zdrowe, zawierają wapń, żelazo, fosfor oraz witaminy: A, C, D, E, K, B, E, kwas foliowy. 

Drobno posiekane dodaje się do gotowanych i surowych warzyw, zup oraz sosów, podnosząc ich walory odżywcze, smakowe i zapachowe. Nasiona kopru zbiera się dojrzałe, o brązowym kolorze. Zawierają olejek eteryczny (w nim karwon i limonen).

Koper ogrodowy, łodyga i nasiona 

Koper włoski (Foeniculum capillaceum)

Koper włoski pochodzi z krajów śródziemnomorskich i zachodniej Azji, uprawiany jest na całym święcie. Wymaga dobrej, wilgotniej, wapiennej gleby oraz słońca. Nasiona zawierają m.in. olejek eteryczny (w nim anetol i fenchon). Na przyprawę do potraw ze względu na specyficzny posmak nie bardzo się nadaje.

koper włoski, łodyga i nasiona 

Mieszanka kopru włoskiego z korzeniem lukrecji gładkiej i liśćmi mięty pieprzowej jest dobrym środkiem wykrztuśnym; koper włoski z kminkiem, kolendrą i anyżkiem pomaga przy zaburzeniach trawiennych.


KOPER STOSOWANY WEWNĘTRZNIE

Koper jako napary i nalewki pomaga przy wzdęciach, kolce, zwłaszcza dziecięcej. Pobudza laktację, może być używany przy bezsenności. Koper działa przeciwwymiotne. Żucie nasion kopru likwiduje nieprzyjemny zapach z ust. Koper ogrodowy zawiera więcej witaminy C niż natka pietruszki.

KOPER STOSOWANY WEWNĘTRZNIE

Koper włoski jako napar z nasion pobudza czynności żołądka i laktację. koper zwiększa apetyt, leczy chroniczne zaparcia, łagodzi kolki u dzieci i niemowląt. Koper jest moczopędny i pomaga przy miesiączkowaniu, wpływając na ukrwienie macicy. W odróżnieniu od kopru ogrodowego działa też wykrztuśnie - przy nieżytach dróg oddechowych, astmie, krztuścu. Może być stosowany do płukania jamy ustnej i gardła przy stanach zapalnych. Składniki olejku eterycznego przechodzą do mleka matki działając na oseska wiatropędnie.


Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 10
Gości: 2
Roboty: crawl Bot, Google Bot, crawl Bot, Google Bot, robot Bot, Google Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)