Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Rafia włóknodajna, palma iglasta, igliszcza

Rafia włóknodajna, palma iglasta, igliszcza (Raphia ruffia) jest przedstawicielką rodziny palm. Jest to drzewo o kłodzinie osiągającej wysokość 8 m. Ma olbrzymie (do 20 m długości) pierzaste liście, zebrane na szczycie pnia. Kwiaty są rozdzielnopłciowe i skupione w dużych (do 1 m długości), zwisających, rozgałęzionych w jednej płaszczyźnie kwiatostanach, rosnących na szczycie drzewa.

Drewo, palma, rafia 
https://flic.kr/p/4sJK6C

Wielorakie zastosowanie palmy iglastej rafia

Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Palma z Madagaskaru

Owocem palmy iglastej jest odwrotnie jajowata jagoda o brązowej, twardej, łuskowatej okrywie. Po wydaniu owoców palma ginie. Rafia, zwana także palmą iglastą albo igliszczą, pochodzi z Madagaskaru, a jej największe uprawy znajdują się w kraju pochodzenia oraz w wielu tropikalnych rejonach Afryki.

Wino palmowe z rafii i meble

Rafia jest wykorzystywana przede wszystkim w przemyśle meblarskim, ponieważ ściągnięta z młodych liści skórka daje mocne włókno, również zwane rafią, służące do wyrobu plecionek, mat oraz mebli. 

W kuchni znana jest m.in. dzięki temu, że otrzymuje się z niej doskonałe wino palmowe. Wytwarza się je w ten sposób, że u podstawy pąka szczytowego wykonuje się nacięcie, z którego wypływa sok, poddawany następnie fermentacji.

Kapusta palmowa - jarzyny i mydło

Młode pąki rafii są smaczną jarzyną, zwaną kapustą palmową. Z rdzenia pnia powstaje mączka, która służy do wyrobu placków i innych wypieków. Jadalne są także owoce palmy, zawierające znaczne ilości tłuszczu. Tłuszcz z rafii służy do produkcji mydeł przeznaczonych dla osób o wrażliwej, wysuszonej skórze.

Rafia stosowana zewnętrznie

Tłuszcz z owoców palmy jest wykorzystywany do wyrobu mydeł i innych kosmetyków o działaniu natłuszczającym i regenerującym zniszczoną skórę.

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 9
Gości: 1
Roboty: crawl Bot, crawl Bot, robot Bot, robot Bot, crawl Bot, robot Bot, Google AdSense, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)