Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Otyłość - leczenie naturalne ziołami

Otyłość to schorzenie związane z zaburzeniem przemiany materii, charakteryzujące się przede wszystkim nadmierną masą ciała (od 10% powyżej normy) oraz zbyt dużym procentowym udziałem tkanki tłuszczowej w całkowitej masie ciała (od 25% tłuszczu). 

Kobiety, grube pupy
Przyczyny otyłości mogą być różne, jednak zazwyczaj pojawia się ona, gdy wraz z codziennym pożywieniem dostarczamy organizmowi więcej energii (mierzonej w kilokaloriach lub kilodżulach), niż jest on w stanie spożytkować bez tworzenia zapasów tkanki tłuszczowej.

Obecny styl życia w społeczeństwach cywilizowanych, a zwłaszcza nieodpowiednia dieta i brak aktywności ruchowej sprzyjają rozwojowi tego schorzenia. Z otyłością należy walczyć, ponieważ - choć staje się powszechną dolegliwością - jest bardzo niebezpieczna i może prowadzić do wielu poważnych chorób, takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, schorzenia serca, miażdżyca czy nowotwory.

Skrzyp polny (Equisetum arvense)

Skrzyp, roślina, pole
Skrzyp polny pobudza pracę jelit i działa rozkurczająco, reguluje przyswajanie i wydalanie pokarmów, hamuje odkładanie się tłuszczów, przeciwdziała też niektórym schorzeniom towarzyszącym otyłości, takim jak kamica nerkowa i schorzenia serca. Przetwory skrzypu poprawiają także metabolizm, a co szczególnie istotne, mają też właściwości oczyszczające i odtruwające, usuwają z organizmu szkodliwe pozostałości przemiany materii i wspomagają likwidowanie wszelkich złogów.

Jako środek odtruwający zalecana jest mieszanka ziela skrzypu polnego, liści mięty pieprzowej, korzeni łopianu większego, liści orzecha włoskiego, kwiatów bzu czarnego i chabru w następujących proporcjach: 2:2:2:1:1:1.3 łyżki ziół zalewamy 3 szklankami ciepłej wody i na bardzo małym ogniu powoli podgrzewamy do zagotowania. Odstawiamy na 15 minut i po przecedzeniu lek pijemy 3 razy dziennie po 1/2 szklanki.

Kruszyna pospolita (Rhamnus frangula)

Kruszyna pospolita, roślina, owoce, pole
Kora kruszyny pospolitej to naturalny środek przeczyszczający. Ponadto pobudza perystaltykę jelit, ułatwiając wydalanie, działa też rozkurczowo i żółciopędnie, pobudza wątrobę oraz wzmaga wydzielanie soków żołądkowych. 

Kora kruszyny pospolitej zalecana jest osobom starszym z otyłością, zaburzeniami funkcjonowania wątroby oraz upośledzeniem przyswajania pokarmów. W otyłości pijemy odwar z kory kruszyny. Łyżkę rozdrobnionego surowca zalewamy 2 szklankami wody, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy 10 minut. Po przecedzeniu pijemy V, szklanki leku 3 razy dziennie.

Owies zwyczajny (Avena sativa)

Owies, zboże, roślina, pole
Przetwory z owsa to doskonałe środki odżywcze i mineralizujące, zalecane osobom z nadwagą. Pozytywnie wpływają na przemianę materii, przeciwdziałają wielu chorobom towarzyszącym otyłości, zwłaszcza schorzeniom wątroby, nerek i serca, poprawiają elastyczność i wygląd skóry. 

W otyłości można stosować wyciągi z ziela owsa, ale lepiej (albo dodatkowo) spróbować przez jakiś czas przejść na dietę owsianą lub przynajmniej włączyć do codziennego menu płatki owsiane i kleik z płatków. W lecznictwie ludowym uważa się, że codzienne spożywanie płatków owsianych nie tylko odchudza, ale też odmładza, dodaje siły i zapewnia piękny wygląd.

Morszczyn pęcherzykowaty (Fucus vesiculosus)

Morszczyn, glony, plaża
Przetwory z morszczynu drażnią ściany jelit, poprawiając ich perystaltykę i zapobiegając zaparciom. Ponadto plecha tej rośliny zawiera substancje korzystnie wpływające na gospodarkę hormonalną organizmu skutecznie usprawniające przemianę materii. Ze względu na to ostatnie działanie zalecana jest także u osób starszych i w stanach pochorobowych. Plechę morszczynu rozcieramy w moździerzu i przyjmujemy 2 łyżki proszku 2 razy dziennie dla zapobiegania zaparciom i pobudzenia przemiany materii.

Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 4
Gości: 1
Roboty: crawl Bot, robot Bot, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)