Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Przewłoka czarna (Smyrnium olusatrum) lub pietruszka aleksandryjska

Przewłoka czarna to aromatyczna roślina często mylona z lubczykiem i arcydzięglem litworem. Tak jak one jest doskonałym przyprawowym i leczniczym zielem. 


Przewłoka czarna to dwuletnia bylina, która jest przedstawicielem rodziny baldaszkowatych. Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, dawniej nazywana jako pietruszka aleksandryjska (Petroselinum alexandrinum).

Przewłoka czarna ma gruby, rozgałęziający się korzeń oraz pojedynczą, żebrowaną łodygę. Błyszczące, jasnozielone, ząbkowane liście o zaokrąglonych końcach mogą mieć 30 cm długości. Kwiaty mają zielonożółty kolor i zakwitają wczesnym latem. Owoce rozpadają się na 2 półokrągłe, prążkowane, aromatyczne nasiona o długości 6 mm.

Liście przewłoki zbiera się przed kwitnieniem rośliny, łodygi - gdy są młode, a korzenie wykopuje się latem w drugim roku wegetacji. Zmielonych, wysuszonych nasion używa się jak pieprzu.

Pączki kwiatowe przewłoki czarnej dodaje się do sałatek, natomiast kwiaty do pikantnych placków. Młode, świeże liście są składnikiem sałatek, gulaszów, zup oraz dań z ryb.

Młode łodygi przewłoki gotuje się naparze lub dusi; smakują podobnie jak szparagi i podaje się je z rozmaitymi białymi sosami. Do jedzenia nadaje się także górna część korzenia przewłoki, która po ugotowaniu smakuje jak pasternak. Tę część rośliny można także kandyzować.

PRZEWŁOKA CZARNA STOSOWANA WEWNĘTRZNIE

Wywar z korzenia przewłoki czarnej wzmaga apetyt, poprawia pracę przewodu pokarmowego, przyspiesza przemianę materii; przetwory z liści są lekiem przeciwszkorbutowym, uzupełniają niedobór witaminy C w organizmie. Do celów kulinarnych wykorzystuje się tylko te liście, które zostały zebrane przed kwitnieniem rośliny.Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 4
Gości: 1
Roboty: crawl Bot, robot Bot, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)