Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Przypołudnik - naturalny kosmetyk i do celów kulinarnych

Przypołudnik (Mesembryanthemum crystallinum) jest jednoroczną rośliną pochodzącą z Afryki Południowej. Zadomowił się także w krajach basenu Morza Śródziemnego oraz w Kalifornii.

Kwiaty przypołudnika
Przypołudnik potrzebuje nasłonecznionego stanowiska oraz niezbyt wilgotnej gleby o dużej zawartości piasku. Bardzo często sadzi się go razem z roślinami cebulowymi. Przypołudnik ma białe lub czerwonawe kwiaty oraz charakterystyczne czerwone, owalne liście o długości 8-12 cm, pokryte maleńkimi, przezroczystymi gruczołkami nabłonkowymi, które połyskują w słońcu jak szklane koraliki. Są one chłodne w dotyku nawet podczas upałów. Kwiaty przypołudnika zbiera się na początku czerwca.

PRZYPOŁUDNIK STOSOWANY WEWNĘTRZNIE

Z młodych liści przypołudnika przyrządza się doskonałe sałatki oraz marynaty, wyśmienicie smakują w rozmaitych zupach, sosach oraz gulaszach. Młode liście przypołudnika można przygotować tak samo jak szpinak.

PRZYPOŁUDNIK STOSOWANY ZEWNĘTRZNIE

Korzeń przypołudnika dawniej był używany jako mydło, pielęgnował i odżywiał skórę. Kremy z przypołudnika pielęgnują, regenerują skórę i regulują jej natłuszczanie i nawilżanie.Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 4
Gości: 0
Roboty: robot Bot, crawl Bot, Google Bot, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)