Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

HIRSUTYZM

Hirsutyzmem nazywa się schorzenie objawiające się występowaniem nadmiernego owłosienia typu męskiego, zwłaszcza u kobiet. Nadmierne owłosienie nie zawsze jest objawem jakiejś nieprawidłowości i nie zawsze powinno być leczone, może bowiem być jedną z tzw. cech konstytucjonalnych, wynikać z uwarunkowań genetycznych itp. Problemem z punktu widzenia medycyny jest zbyt obfite owłosienie wiążące się z zaburzeniami funkcjonowania organizmu, przede wszystkim hormonalnymi.
 
  hirsutism, nadmiere owłosienie

Często z tego rodzaju dolegliwościami spotykają się kobiety w okresie pokwitania lub menopauzy, kiedy zostaje zachwiana równowaga hormonów płciowych. Przyczyną hirsutyzmu może być między innymi nadprodukcja testosteronu, hormonu, który jest odpowiedzialny za tworzenie się "męskiego" owłosienia; poza tym mogą go wywoływać choroby tarczycy lub guzy przysadki mózgowej. 

Niekiedy u jego podłoża leżą rzadsze schorzenia, jak na przykład porfiria; czasem w ogóle nie udaje się znaleźć przyczyny. Leczenie, w tym ziołolecznictwo, pozwala powstrzymać rozwój choroby, jednak już istniejące włosy należy usunąć, najlepiej stosując jedną z wielu metod depilacji skóry.

Geranium (Pelargonium graveolens)

Geranium jest rośliną o bardzo szerokim zastosowaniu. W przypadku hirsutyzmu bardzo przydatne okazują się jej właściwości estrogenne, dzięki którym doskonale przeciwdziała ona niepożądanym skutkom menopauzy u kobiet, w tym nadmiernemu owłosieniu.
 
Pelargonium
 
Ponadto geranium reguluje pracę różnych układów organizmu, poprawia gospodarkę płynami i krążenie, korzystnie wpływa również na równowagę hormonalną. Jako najbardziej naturalny sposób leczenia zaleca się przebywanie w pomieszczeniu z dużą rośliną tego gatunku (albo nawet z dwiema). Bardzo dobrze działa też kąpiel z dodatkiem kilku kropel olejku z geranium.

Glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium maius)

Glistnik jest zielem wykorzystywanym w leczeniu wielu, także złośliwych, chorób skóry. W nadmiernym owłosieniu u kobiet, zarówno w obrębie twarzy, jak też na skórze całego ciała, dobre efekty przynosi zewnętrzne stosowanie glistnika w postaci świeżego soku, który hamuje rozwój hirsutyzmu.
 
Chelidonium maius
 
Żeby mieć stały dostęp do świeżego soku, najlepiej jest samodzielnie hodować roślinę. Sok wyciska się z pokrojonego lub zmiksowanego świeżego ziela za pomocą gazy. Warstwę soku pozostawiamy na skórze przez kilka godzin, po czym przecieramy ją olejkiem z dziurawca albo z nagietka. Zaleca się przy tym picie ziół oczyszczających, takich jak pokrzywa.

Szałwia lekarska (Salvia officinalis)

Szałwia działa estrogennie, łagodzi negatywne skutki pokwitania i klimakterium, pomaga w chorobach kobiecych, zaburzeniach miesiączkowania i dolegliwościach związanych z zaburzeniem równowagi hormonalnej.
 
Sage
 
Stosowana zewnętrznie ma właściwości kosmetyczne, może więc przydają się również po zahamowaniu nadmiernego rozwoju owłosienia. Napar z szałwii przyrządza się zalewając łyżkę ziela szklanką wrzątku i odstawiając na 10 minut. Szklankę takiego naparu należy wypić w czterech porcjach w ciągu całego dnia.

Owies zwyczajny (Avena sativa)

Owies działa stymulująco na gruczoły wydzielania zewnętrznego i reguluje równowagę hormonalną, powstrzymując lub pobudzając wydzielanie hormonów. Przetwory z owsa są zalecane w razie wystąpienia problemów z tarczycą i przy niedoborze estrogenu. Ponadto wzmacniają one organizm, poprawiają przemianę materii, stan narządów wewnętrznych oraz skóry i włosów.

Among others
 
Wewnętrznie można stosować odwar z ziela owsa. 4 łyżki ziela owsa zalewamy 2 szklankami wody, gotujemy przez 5 minut i odstawiamy na 15 minut. Pijemy trzy razy dziennie - na czczo, po obiedzie i przed snem.
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 4
Gości: 2
Roboty: robot Bot, crawl Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)