Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

HISTERIA

Histeria jest odmianą nerwicy, w której stan emocjonalny lub konflikt psychologiczny może prowadzić do różnego rodzaju objawów somatycznych, takich jak drgawki, porażenie kończyn, zaburzenia mowy, zaburzenia wzroku i słuchu do ślepoty i głuchoty włącznie, zaburzenia węchu czy zaniki pamięci. Do innych symptomów należą nudności i wymioty oraz tzw. globus histericus, który powoduje trudności w przełykaniu.
 
hysteria 
 
Niekiedy dochodzi również do zaburzeń funkcjonowania gruczołów wydzielania wewnętrznego. Do powstania niektórych objawów histerycznych może dojść w wyniku silnego przeżycia, wstrząsu emocjonalnego czy pod wpływem silnego stresu. Typową dolegliwością są na przykład bóle brzucha lub wymioty przed jakąś stresującą sytuacją, na przykład przed ważnym egzaminem. 

Objawów histerii nigdy nie należy lekceważyć, ponieważ niektóre z nich mogą być spowodowane innymi chorobami, takimi jak depresja, fobie, hipochondria czy poważne nerwice i inne schorzenia układu nerwowego. Leczenie wymaga pomocy specjalisty, natomiast ziołolecznictwo może być traktowane jako forma terapii uzupełniającej.

ZIOŁA NA HISTERIĘ

Serdecznik pospolity (Leonurus cardiaca)

Serdecznik od czasów starożytnych jest stosowany jako lek nasercowy (świadczy o tym choćby jego nazwa), a także jako lek na "dolegliwości duszy", zarówno melancholię, jak i nerwice. Ziele to działa uspokajająco i kojąco na układ nerwowy, a poprzez to na układ krążenia oraz serce. Reguluje pracę serca oraz ciśnienie krwi, zmniejsza pobudliwość ośrodka naczyniowo-ruchowego w rdzeniu przedłużonym i poprawia ogólne samopoczucie.
 
Leonurus cardiaca 
 
Bywa stosowane we wszelkiego rodzaju zaburzeniach spowodowanych stanem emocjonalnym, w nerwicach, stanach lękowych, histerii. W dolegliwościach histerycznych można pomocniczo zażywać napar z serdecznika. 2 łyżki ziela zalewamy szklanką wrzątku i odstawiamy na 10 minut. Pijemy 3-4 razy dziennie po 1/3 szklanki.

Marzanka wonna (Asperula odorata)

Ziele marzanki wykazuje działanie odprężające i uspokajające. Wewnętrznie jest stosowane między innymi przy nadpobudliwości nerwowej, dolegliwościach histerycznych, bezsenności, melancholii. Napar z marzanki sporządzamy zalewając łyżkę ziela szklanką wrzącej wody i odstawiając na 10 minut pod przykryciem. Lek zażywamy 3 razy dziennie po posiłkach.

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum)

Dziurawiec działa kojąco na ośrodkowy układ nerwowy. Stosuje się go w zaburzeniach równowagi nerwowej i w stanach pobudzenia emocjonalnego, również u dzieci, które miewają stany lękowe i cierpią na nocne moczenie. 
 
W celu przygotowania naparu zalewamy 2 łyżki ziela 2 szklankami wrzątku i odstawiamy do ostygnięcia na około 45 minut. Pijemy go 3 razy dziennie po 1/2 szklanki, po jedzeniu.

Drożdże (Saccharomyces cervisiae)

Zwyczajne drożdże stosowane w browarnictwie i w innych działach przemysłu spożywczego doskonale wspomagają leczenie zaburzeń nerwowych, histerii, stanów lękowych, a także zaburzeń pamięci czy zdolności koncentracji.
 
Wspaniałe efekty lecznicze drożdży są między innymi skutkiem bardzo dużej zawartości w nich witamin z grupy B, których niedobór często jest przyczyną wymienionych dolegliwości. Przy leczeniu histerii należy codziennie dostarczać organizmowi około 25 g drożdży, które rozpuszcza się w wodzie z miodem na kilka godzin przed spożyciem, a tuż przed wypiciem (na czczo) zalewa się odrobiną wrzątku.
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 4
Gości: 1
Roboty: crawl Bot, robot Bot, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)