Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Grzybica stóp - zioła na każdą chorobę

Zioła stosowane w grzybicy stóp

Jedną z najpowszechniejszych dolegliwości wywołanych zakażeniem grzybami jest grzybica stóp. Atakuje wyłącznie okolice palców, zwłaszcza rejon szpar pomiędzy palcami, może także atakować paznokcie, prowadząc do ich przebarwień, zgrubień i pęknięć. Poza tym objawy choroby są podobne, jak w przypadku innych grzybic, ta odmiana bywa jednak znacznie trudniejsza do wyleczenia.

stopa, spód stopy 
Zakażenie grzybicą stóp następuje zwykle na basenach, pod prysznicem, ale może rozwinąć się również wtedy, gdy nie zapewniamy stopom odpowiednich warunków higienicznych, na przykład, gdy nosimy ciężkie obuwie, które sprzyja poceniu się stóp i które nie zapewnia im właściwego przewietrzania - stąd też ta postać zakażenia grzybiczego nazywana jest popularnie "stopą atlety".

Podstawową przyczyną powstania "stopy atlety" jest więc brak właściwej higieny, między innymi niewycieranie do sucha stóp po wyjściu z wody, drażnienie skóry stóp złym obuwiem - wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi grzybów, a zakamarki pomiędzy palcami są doskonałym miejscem do rozwoju choroby.
 

Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Aloes pospolity, (Aloe vera)

Zioła, ikona 
Aloes to lek uniwersalny, między innymi ma działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze i grzybobójcze, a jednocześnie gojące i regenerujące. Od najdawniejszych czasów używany był w krajach afrykańskich do przemywania ciała, jako zabezpieczenie przed poceniem się, ale także jako środek na poparzenia słoneczne, stany zapalne skóry, owrzodzenia. Z tego względu nadaje się do stosowania we wszelkich postaciach grzybicy. Zakażone stopy zaleca się moczyć w naparze aloesowym. W celu sporządzenia naparu skutecznego w grzybicy stóp: 2 garści rozdrobnionych liści aloesu zalewamy 1 litrem wrzątku wraz z garścią szałwii i nagietka. Pozostawiamy na 1/2 godziny i studzimy. Ciepła kąpiel stóp nie powinna przekraczać 10 minut.

Rozmaryn lekarski, (Rosmarinus officinalis)

Zioła, ikona
Równie dobrym środkiem do kąpieli i przemywania stóp w stanach zakażenia grzybiczego jest rozmaryn. Doskonale zwalcza stany zapalne i świąd oraz powstrzymuje rozwój grzybów chorobotwórczych. Wykazuje również działanie antyseptyczne i ściągąjące. Do przygotowania naparu wystarczą 3 łyżki rozmarynu, które zalewamy 1 szklanką wrzątku. Po 10 minutach mamy już gotowy środek do przemywania stóp lub kilkuminutowych ciepłych kąpieli, po których - nie wolno o tym zapomnieć - musimy stopy dokładnie osuszyć.

W tej odmianie grzybicy doskonale sprawdzają się również mieszanki do kąpieli stóp, które można stosować wraz z uzupełniającymi lekami. Są dostępne w aptekach i sklepach zielarskich.

Chmiel zwyczajny, (Humulus lupulus)

Zioła, ikona
Wyciągi z szyszek chmielu, jednej z najstarszych roślin leczniczych, od tysięcy lat stosowane są zewnętrznie jako środek oczyszczający i przeciwzapalny. W przypadku grzybicy stóp chmiel jest szczególnie zalecany, ponieważ nie tylko powstrzymuje rozwój zakażenia bakteryjnego i regeneruje skórę, ale przeciwdziała także nadmiernej potliwości stóp. Przygotowanie naparu chmielowego nie nastręcza trudności: 2 łyżki szyszek chmielu zalewamy , litra wrzącej wody i zostawiamy pod przykryciem na 10 minut. Po ostudzeniu przemywamy stopy naparem i delikatnie, ale dokładnie osuszamy.

UWAGA! Zdarzają się przypadki nadwrażliwości na chmiel, niekiedy mogą też wystąpić reakcje alergiczne.

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 7
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot, robot Bot, robot Bot, crawl Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)