Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Hemoroidy - leczenie ziołami

Pieczenie i świąd odbytu, mogą świadczyć o tworzeniu się hemoroidów

Hemoroidy, nazywane również guzkami krwawniczymi, to zmiany żylne występujące w dolnym odcinku odbytnicy. Te guzkowate zmiany są odmianą żylaków, powstają wskutek obrzmienia żył i prowadzą do podrażnień, często wywołując bardzo przykre i uciążliwe dolegliwości. Różne objawy mogą świadczyć o tworzeniu się hemoroidów - pieczenie i świąd w okolicy odbytu, ból towarzyszący wypróżnianiu się lub krwawienia z odbytu.
 
Kobieta, pupa, majtki
 
Istnieją dwie odmiany żylaków odbytu. Guzy krwawnicze wewnętrzne, umiejscowione głęboko w odbytnicy, zwykle są bezbolesne, ale powodują krwawienia. Natomiast guzy krwawnicze zewnętrzne, znajdujące się w obrębie ujścia odbytu, mogą być bardzo bolesne. Żylaki odbytu często ustępują samoistnie, w łagodnej postaci można też leczyć je samodzielnie. Niezależnie jednak od rodzaju dolegliwości warto poprosić o diagnozę lekarza, ponieważ niektóre z wymienionych objawów mogą świadczyć również o innych schorzeniach - na przykład krwawienia z odbytu mogą być objawem zapalenia jelit lub raka jelita grubego.

Dolegliwość ta występuje niezwykle często u ludzi dorosłych, ocenia się, że cierpi na nią ponad 50% populacji. Ziołolecznictwo może stanowić cenne uzupełnienie leczenia hemoroidów, należy jednak pamiętać, że ważne są inne elementy terapii, takie jak choćby odpowiednia dieta oraz ćwiczenia fizyczne.

Ostropest plamisty (Silybum marianum)

Ostropest jest skutecznym lekiem w krwawieniach wewnętrznych, zalecanym zarówno w żylakach odbytu, jak i wszelkich innych krwawieniach z jelita grubego.
 
Silybum marianum
 
Substancje w nim zawarte wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych, a także powodują ich lekki skurcz. Co więcej, roślina reguluje procesy trawienne. Odwar z owoców ostropestu działa przeciwkrwotocznie i skutecznie wspomaga leczenie zmian żylnych. 2 niepełne łyżki owoców zalewamy 1 szklanką gorącej wody i gotujemy przez 5 minut. W krwawieniach pijemy kilka razy dziennie małymi porcjami, w guzkach krwawniczych zewnętrznych 2 razy dziennie po 1/3 szklanki.

Babka lancetowata (Plantago lanceolata)

Roślina ta, używana zewnętrznie, działa jednocześnie ściągająco i przeciwzapalnie. Ponadto hamuje krwawienia, zmniejszając przepuszczalność naczyń krwionośnych. Dobrze znane są właściwości gojące i regenerujące babki, używanej niegdyś powszechnie do leczenia ran. W hemoroidach zaleca się mieszankę liści babki lancetowatej oraz liści maliny - w równych proporcjach. 3 łyżki mieszanki zalewamy 1 litrem ciepłej wody, podgrzewamy przez 15 minut i mamy gotowy wywar zarówno do przemywań, jak i nasiadówek, które stosuje się według potrzeb.

Orzech włoski (Juglans regia)

W takich schorzeniach, jak hemoroidy, orzech włoski może być podawany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Zażywany doustnie ?czyści krew", ma działanie przeciwzapalne i wzmacniające. Używany zewnętrznie, działa ściągająco, powstrzymuje krwawienia i szybko łagodzi stany zapalne. Może być doskonałym środkiem kosmetycznym w podrażnieniach skóry, zaczerwienieniu i świądzie. 

Do użytku wewnętrznego przygotowujemy napar z liści orzecha włoskiego. 1 łyżkę liści zalewamy 1/2 litra prawie wrzącej wody, odstawiamy na 15 minut i studzimy. Pijemy po 1/2 szklanki 3 razy dziennie przed jedzeniem. Do użytku zewnętrznego możemy do liści orzecha dodać 1/2 łyżki rumianku.

UWAGA!

Przetwory z orzecha włoskiego spożywane w dużych ilościach mogą spowodować nudności i mdłości.

Rukiew lekarska (Nasturtium officinale)

W stosowaniu zewnętrznym rukiew ma silne działanie oczyszczające, dezynfekujące i ściągające. Zalecana bywa w różnych dolegliwościach skórnych, a przede wszystkim w czyrakach, wrzodach i hemoroidach. Do okładów, przemywań i nasiadówek wykorzystuje się napar ze świeżego lub suchego ziela. W przypadku przemywań wystarczy zalać 1 szklanką wrzącej wody 2 łyżki suchego ziela, zostawić pod przykryciem na 10 minut, a następnie nieco ostudzić.
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 6
Gości: 1
Roboty: robot Bot, crawl Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)