Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

GRZYBICA NARZĄDÓW PŁCIOWYCH

Zioła na grzybicę skóry i narządy płciowe

Grzybicze zakażenia okolic genitaliów są jednymi z częściej występujących dolegliwości w obrębie narządów układu rozrodczego. U kobiet zazwyczaj powodują one zapalenie pochwy, objawiające się zaczerwienieniem i obrzękiem warg sromowych, które niekiedy pokrywają się charakterystycznym, białawym nalotem. Tym objawom często towarzyszy świąd, a niekiedy również ból i pieczenie w obrębie miednicy. U mężczyzn dolegliwość pojawia się nieco rzadziej, lecz towarzyszą jej podobne objawy - zapalenie żołędzi i napletka, często z białawym nalotem.

Bacterial vaginitis

Przyczyny występowania schorzenia bywają różne: brak odpowiedniej higieny ciała, niewłaściwa dieta, wycieńczająca organizm kuracja antybiotykowa czy podrażnienia i uszkodzenia skóry wywołane choćby przez zbyt częste kąpiele. Do czynników zwiększających ryzyko zachorowania zalicza się między innymi zaburzenia hormonalne (także w okresie ciąży lub w starszym wieku), anemię i cukrzycę. Pamiętajmy, że bardzo często do zakażenia dochodzi w następstwie stosunku seksualnego - warto podkreślić, że w tym przypadku skuteczny środek zapobiegawczy mogą stanowić prezerwatywy.

Skrzyp polny (Equisetum arvense)

W grzybicy narządów płciowych skrzyp polny można stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. To ziele o niezwykle bogatym składzie wpływa na cały organizm, wzmacniając go i rewitalizując, a ponadto ma działanie oczyszczające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Niektóre składniki skrzypu, takie jak krzemionka i garbniki, wyjątkowo dobrze leczą wszelkie choroby skóry, w tym silne stany zapalne, zakażenia bakteryjne i grzybice.

W grzybicy okolic genitaliów godną uwagi propozycją jest półgodzinna kąpiel (nasiadówka) w wywarze ze skrzypu. W tym celu w dużym garnku napełnionym do połowy wodą podgrzewamy około 1 kg świeżego ziela. Po doprowadzeniu do wrzenia i następnie ostudzeniu, mamy gotowy preparat przeciwgrzybiczy.

Nagietek lekarski (Calendula officinalis)

Nagietek stosowany zewnętrznie działa przeciwzapalnie, bakteriobójczo i grzybobójczo, jednocześnie wspomaga procesy gojenia i regeneracji skóry. Znane jest również jego działanie kosmetyczne, poprawiające wygląd skóry, przydatne w ostatniej fazie choroby. Stosowany wewnętrznie działa grzybobójczo, a także ogólnie wzmacnia. W zakażeniach grzybiczych zaleca się między innymi irygacje pochwy, w których wykorzystujemy napar z kwiatów nagietka. 3 łyżki suszonych kwiatów zalewamy 1 szklanką wrzątku i zaparzamy pod przykryciem przez 10 minut. Po ostudzeniu można dodać do naparu trochę olejku lub nalewki z nagietka.

UWAGA!
W grzybicy krocza jednym z najskuteczniejszych środków jest lekko rozrzedzony wodą sok z cytryny, którym należy przecierać chorobowo zmienione miejsca.

Imbir lekarski (Zingiber officinalis)

Kolejną rośliną przydatną zarówno w wewnętrznym, jak i zewnętrznym leczeniu grzybicy jest imbir. Ma działanie silnie stymulujące i wzmacniające organizm, poprawia funkcjonowanie układu immunologicznego i jednocześnie oczyszcza organizm. Imbir można stosować do irygacji pochwy. Łyżkę suchego ziela zalewamy 1 litrem wody i powoli podgrzewamy przez 20 minut, aż do zagotowania. Pamiętajmy, że środek należy ostudzić, tak by nie narazić się na poparzenie. W podobny sposób, choć rzadziej, stosuje się także bardzo skuteczne przetwory z balsamowca.

GRZYBICA SKÓRY

Grzybica wywoływana jest przez pasożytnicze drobnoustroje - drożdżaki i pleśnie, a w przypadku grzybicy skóry przez dermatofity. Ich rozwój zwykle następuje w związku z jakimś zaburzeniem stanu zdrowia, osłabieniem lub podrażnieniem skóry albo pojawia się w wyniku zakażenia. Wiele odmian grzybic to choroby zakaźne, które przenoszą się bardzo łatwo - wystarczy na przykład pożyczyć od kogoś ręcznik na basenie.

2011

Grzybica może występować dosłownie wszędzie na skórze człowieka. Wśród różnych odmian schorzenia znajdziemy takie, które występują w rejonie pachwin, takie, które atakują owłosioną skórę głowy, czy też takie, które mogą objąć skórę gładką, nawet na powierzchni całego tułowia. Grzybicze zakażenia skóry, w odróżnieniu od cięższych grzybic narządów wewnętrznych, zwykle nie stanowią bardzo poważnego zagrożenia, jednak ich leczenie powinno być traktowane jako terapia całościowa, gdyż często grzybica występuje na skutek zaburzenia ogólnej równowagi organizmu. Właśnie dlatego w przypadku wszystkich grzybic warto zewnętrzną kurację ziołową połączyć z kuracją ogólnie oczyszczającą i wzmacniającą.

Czosnek pospolity (Allium sativum

Jednym z najwspanialszych naturalnych leków o działaniu przeciwgrzybiczym jest czosnek. Można nim doskonale uzupełnić kurację ogólną, ponieważ podawany wewnętrznie stymuluje i wzmacnia cały organizm, lub też stosować go zewnętrznie jako środek przeciwzapalny, bakteriobójczy. Do użytku wewnętrznego oczywiście najlepsze jest spożywanie świeżych ząbków czosnku.

Zewnętrznie można stosować wyciąg olejowy z czosnku. Do 200 g roztartego czosnku dodajemy 1/2 litra oliwy i odstawiamy na 10 dni w ciemnym miejscu. Po tym czasie dodajemy kilka kapsułek witaminy E i uzyskujemy gotowy lek, którym można smarować chore miejsca.

Dąb szypułkowy (Quercus robur)

Dobrym lekiem zewnętrznym, na przykład do ciepłych kąpieli i przemywań, są przetwory z dębu, które niszczą drobnoustroje chorobotwórcze i działają na skórę regenerująco. Do przygotowania kąpieli bierzemy kilka łyżek kory dębowej i gotujemy ją przez kwadrans w 2 litrach wody. Następnie wlewamy odwar do wanny wypełnionej ciepłą wodą. Kąpiel taka dodatkowo zapobiega nadmiernemu poceniu się skóry.

Trędownik bulwiasty (Scrophularia nodosa)

Znanym zielem leczącym wszelkie choroby skórne, w tym grzybice, jest trędownik. Roślina ta zasłynęła też dzięki właściwościom kosmetycznym - stosowana była do likwidowania nadmiernych piegów, szpecących wyprysków i innych skaz skóry. Działa oczyszczająco, przeciwzapalnie, niszczy drobnoustroje, a przy tym rewitalizuje i odświeża skórę. Do przemywań zaleca się odwar z ziela trędownika, który przygotowujemy tak jak odwar z korzenia łopianu w proporcjach: 2 łyżki ziela trędownika na szklankę wody.

Łopian większy (Arctium lappa)

Łopian jest stosowany w grzyb zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Podawany doustnie poprawia przemianę materii, przyśpiesza oczyszczanie organizmu - świeży sok skuteczny jest we wszelkich dolegliwościach skórnych od trądziku po dokuczliwy świąd. Zewnętrznie jest dobrym środkiem przeciwzapalnym, bakteriobójczym i przeciwgrzybiczym.

Do okładów można wykorzystywać świeży sok albo przyrządzić odwar z łopianu: 3 łyżki rozdrobnionego korzenia zalewamy 2 szklankami gorącej wody i gotujemy na małym ogniu około 15 minut. Ostudzony i przecedzony odwar można również pić po 1/2 szklanki 3 razy dziennie pomiędzy posiłkami.

UWAGA!

Zioła leczą tylko określony rodzaj infekcji i wzmacniają układ immunologiczny. W cięższych przypadkach konieczna jest wizyta u lekarza, który może zalecić na przykład zmianę diety.Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 9
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot, robot Bot, robot Bot, crawl Bot, robot Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)