Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Bluszcz pospolity i jego właściwości lecznicze, opis i działanie

Bluszcz pospolity i jego właściwości lecznicze, opis i działanie - (Heclera helix) jest krzewem osiągającym 20 m wysokości, który pnie się za pomocą korzonków czepnych na drzewach i skałach. Ma naprzemianległe, długoogonkowe, skórzaste liście. Na szczytach pędów płodnych we wrześniu pojawiają się baldachy złożone z drobnych, zielonkawożółtych kwiatów. Owocem bluszczu jest czarna jagoda o średnicy 10 mm, która dojrzewa na wiosnę.

Bluszcz pospolity

Rodzina araliowatych, do której należy bluszcz, obejmuje około 15 gatunków występujących głównie w Europie, Azji, na Wyspach Kanaryjskich i Azorskich, na Maderze i Kaukazie. W Polsce bluszcz jest rośliną chronioną. Rośnie przede wszystkim w lasach mieszanych i bukowych na terenie całego kraju. W stanie dzikim bardzo trudno spotkać okazy kwitnące, jest to jednak dość powszechny widok na murach domów czy pniach drzew w parkach.

W celach leczniczych zbiera się liście, które zawierają garbniki, kwasy organiczne, jod i saponinę. Po wysuszeniu powinny zachować ciemną barwę i gorzki smak. Bluszcz stosowany jest w nieżytach górnych dróg oddechowych i reumatyzmie.

BLUSZCZ POSPOLITY STOSOWANY WEWNĘTRZNIE

Bluszcz pospolity działa wykrztuśnie, rozkurczowo, przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie i spazmolitycznie; odwar z liści pomaga w nieżycie dróg oddechowych i błon śluzowych oraz w przewlekłych stanach zapalnych oskrzeli, uspokaja kaszel i leczy choroby płuc; kwiaty pomagają w czerwonce; napary z liści przynoszą ulgę w schorzeniach śledziony; preparaty z owocostanów są skuteczne w walce z niepłodnością; bluszcz pomaga w dnie, reumatyzmie, pobudza czynności wątroby i pęcherzyka żółciowego. Bluszcz działa przeciwnowotworowo, pobudza krwawienie miesiączkowe u kobiet, usprawnia pracę narządów płciowych, przeciwdziała powstawaniu mięśniaków, torbieli i guzów piersi u kobiet.

BLUSZCZ POSPOLITY STOSOWANY ZEWNĘTRZNIE

Preparaty z liści bluszczu pospolitego (najlepsze są okłady ze świeżych, zmiażdżonych lub sparzonych liści) pomagają w przypadku owrzodzeń, oparzeń i piegów, to także skuteczna pomoc w walce z chorobami pasożytniczymi, np. wszawicą; świeże zmiażdżone liście można przykładać do stóp w celu usunięcia zrogowaciałego naskórka.
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 6
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, robot Bot, robot Bot, Google Bot, crawl Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)