Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

GORĄCZKA - ZIOŁA NA KAŻDĄ CHOROBĘ

Gorączka jest niezwykle powszechną dolegliwością, która objawia się podwyższoną temperaturą ciała. Normalna temperatura ciała wynosi około 36,6-37,5°C. Jej wahania są rzeczą naturalną, zależą od naszej aktywności czy pory dnia. Kiedy jednak rtęć w termometrze przekroczy bezpieczny poziom, mamy do czynienia z gorączką. Zazwyczaj jest to reakcja obronna, związana z pobudzeniem organizmu do przejścia na "wyższy poziom".

Fever
Oznacza to, że gorączka zwykle pojawia się jako symptom jakiegoś innego schorzenia - najczęściej będącego skutkiem "inwazji" chorobotwórczych drobnoustrojów czy infekcji wirusowych (organizm pracujący na wyższych obrotach sprawniej zwalcza chorobę, a jednocześnie zarazkom trudniej jest przeżyć w wyższej temperaturze). Warto zaznaczyć, że gorączka może towarzyszyć wielu chorobom, głównie stanom zapalnym i zakażeniom. Nigdy nie należy jej lekceważyć, lecz dobrze poznać jej przyczynę.Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Werbena pospolita, (Verbena officinalis)

Mniej popularnym, ale równie skutecznym roślinnym lekiem przeciwgorączkowym jest werbena. Ma ona też działanie ogólnie wzmacniające, co może być zbawienne w chorobach z objawami gorączki. W niezbyt wysokiej gorączce 1 łyżkę suszonego ziela zalewamy 1 szklanką gorącej wody, parzymy i pijemy przed snem.

Verbena officinalis

Bez czarny, (Sambucus nigra)

W gorączce stosuje się kwiaty bzu czarnego, które mają działanie napotne i jednocześnie obniżające zbyt wysoką temperaturę ciała. Kwiaty bzu są głównym składnikiem specjalnej mieszanki ziołowej Herbapolu o nazwie Pyrosan, która zalecana jest w infekcjach z objawami gorączki. Bez ma tym lepsze działanie, że wpływa również na najczęstsze dolegliwości związane z gorączką, takie jak stany zapalne oraz bóle.

Sambucus nigra L. - Elder
Przeciwgorączkowy odwar z kwiatów bzu czarnego przygotowujemy zalewając 1/2 łyżki surowca roślinnego 1 szklanką wody, podgrzewamy do wrzenia, gotujemy 2-3 minuty i odstawiamy na 10 minut. 1 szklankę gotowego środka wypijamy wieczorem po kolacji, najlepiej z dodatkiem soku malinowego.

UWAGA!
Kuracje ziołowe warto wzbogacić innymi prostymi i skutecznymi środkami, zwłaszcza witaminą C w dużych ilościach oraz aspiryną.

Ogórecznik lekarski, (Borago officinalis)

Ogórecznik to słynny środek przeciwzapalny, napotny i przeciwgorączkowy. Wyciągi z niego stosujemy we wszelkich stanach przeziębieniowych z objawami gorączki, a także w innych chorobach gorączkowych, również z objawami dreszczy i dolegliwościami bólowymi.

Borago officinalis, Starflower

Ziele ogórecznika mieszamy z zielem bratków oraz kwiatami lipy w proporcjach 2:1:1. Zalewamy wrzątkiem, parzymy przez 15 minut. Napar można pić w dzień - rano i w południe po 1/2 szklanki, natomiast wieczorem większą porcję - całą szklankę przed snem.

Lipa drobnolistna, (Tilia cordata)

Bardzo dobra w niezbyt silnych stanach gorączkowych jest lipa, która łagodnie, lecz skutecznie obniża temperaturę ciała. Podobnie jak bez czarny, doskonale wpływa na choroby, którym najczęściej towarzyszy gorączka, a przede wszystkim leczy stany przeziębieniowe, grypę, anginę, zapalenie gardła czy oskrzeli.

P4: Tilia cordata
Lipa drobnolistna wchodzi w skład mieszanki Pyrosan. W leczeniu gorączki pomaga napar powstały przez zmieszanie kwiatów lipy i bzu czarnego oraz owoców berberysu. 2 łyżki takiej mieszanki zalewamy 2 szklankami gorącej wody i parzymy 15 minut. Zioła pijemy gorące przed snem.

UWAGA!

Do ziół napotnych i przeciwgorączkowych pitych przed snem warto dodać kilka kropli soku malinowego.

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 9
Gości: 1
Roboty: crawl Bot, crawl Bot, robot Bot, robot Bot, crawl Bot, robot Bot, Google AdSense, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)