Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Bluszczyk kurdybanek - właściwości lecznicze, roślina magiczna

Bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea) jest pospolitym gatunkiem bluszczu, powszechnie występującym w lasach liściastych i przydrożnych rowach. Wyciąg z bluszczyku używany jest w zapaleniach zatok i  oskrzeli, łagodzi kaszel oraz pomaga w zwalczaniu infekcji.

bluszczyk, roślina, kwiat, łodyga 

Roślina ta od dawna jest znana i używana w lecznictwie. Hildegarda z Bingen w XII w. jako pierwsza opisała bluszczyk kurdybanek i podała jego zastosowanie w leczeniu różnych schorzeń. Mity germańskie przekazują wiele przesądów i zabobonów związanych z bluszczykiem kurdybankiem, który był traktowany przez Germanów jako roślina niezwykła i magiczna.

STOSOWANY WEWNĘTRZNIE

Wywar z bluszczyku kurdybanka wpływa na organizm tonizująco, przeciwzapalnie; stosowany w schorzeniach gastrycznych kurdybanek działa moczopędnie; szczytowe kwiatostany bluszczyku kurdybanka w małych liściach są dodawane do popularnych herbat ziołowych na uodpornienie i wzmocnienie.

STOSOWANY ZEWNĘTRZNIE

Ciepłym odwarem sporządzonym z bluszczyku kurdybanka można przemywać przetoki, a także ciężko gojące się rany  i czyraki, szczególnie dobre efekty uzyskuje się w objawowym leczeniu egzemy. Na miejsce zmienione chorobowo przykłada się kompresy z wywaru z bluszczyka kurdybanka.
 

Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 7
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, Google Bot, robot Bot, Google Bot, Google Bot, crawl Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)