Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Zioła kosmetyczne | Czyrak, guz ropny | Brak dostatecznej higieny

Czyrak to głęboki i bolesny, podskórny guz ropny, który rozwija się w wyniku bakteryjnego zapalenia ujścia mieszka włosowego lub gruczołu łojowego. Zmiany czyrakowe tworzą się zazwyczaj u nasady włosa, bardzo często tam, gdzie nie utrzymuje się dostatecznej higieny, na przykład w miejscach nadmiernego pocenia się, a także tam, gdzie skóra bywa podrażniona przez ocieranie, na przykład: pachy, uda, pośladki, twarz i ręce.

Czyrak, zabieg
W zasadzie jednak czyraki mogą tworzyć się wszędzie - przykładem jest jęczmień, który rozwija się na powiece. Powstawanie czyraków może świadczyć także o zaburzeniach immunologicznych, zatruciu organizmu lub obecności innych poważnych schorzeń, takich jak cukrzyca.

Pamiętajmy też, że przyczyną powstania czyraka są bakterie gronkowca, które wnikają pod skórę poprzez zadrapania, rozcięcia czy otwarte rany, dlatego takie osłabione miejsca powinny być szczególnie starannie pielęgnowane. W przypadku niezastosowania odpowiedniego leczenia czyraki mogą utrzymywać się długo albo odnawiać - bywa, że dochodzi do powstania tak zwanej czyrakowatości, choroby, która objawia się występowaniem czyraków jednocześnie w wielu miejscach ciała.

Czyraka nie wolno usuwać na siłę - najlepszym środkiem zapobiegawczym jest dbanie o właściwą higienę i dietę, natomiast najlepszą metodą walki z tymi stanami zapalnymi są środki przyśpieszające naturalny proces znikania czyraka, takie jak leki ziołowe.

Mniszek pospolity (Taraxacum officinale)


Mniszek wykazuje działanie oczyszczające, odtruwające i jednocześnie wzmacniające. Stosowane zewnętrznie w okładach świeże zioła, wyciągi albo sok z mniszka wpływają na skórę gojąco i regenerująco, ułatwiają usuwanie z niej nieczystości, likwidują stany zapalne, a w szczególności ropne, wspomagają bliznowacenie się ran. W chińskiej medycynie ziołowej zaleca się też picie herbaty z mniszka pospolitego, kwiatu złocienia lub fiołka w celu usunięcia ?ciepła" z ciała, które przyczynia się do rozwoju czyraków.

Prawoślaz lekarski (Althaea officinalis)


Prawoślaz jest naturalnym lekiem śluzowym, idealnie nadającym się do okładów skóry, ponieważ tworząc roztwory koloidalne pokrywa jej powierzchnię cienką warstwą leczniczo-ochronną. Prawoślaz działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, a także łagodząco i regenerująco, dlatego zaleca się jego stosowanie we wszelkich stanach zapalnych skóry, czyrakach, wrzodach i owrzodzeniach oraz ranach. 

Zaznaczmy też, że prawoślaz lekarski, podobnie jak inne rośliny ślazowate, ma również działanie kosmetyczne - odświeża i wygładza skórę, przywraca jej zdrowy, naturalny wygląd. Ciekawą propozycją domowego leczenia może być maść z prawoślazu. Maść taką wykonujemy na bazie łagodnego kremu kosmetycznego, który podgrzewamy w wodzie i mieszamy z kilkoma łyżkami oleju lnianego tłoczonego na zimo oraz 50 g sproszkowanego korzenia prawoślazu. Cienką warstwą takiej maści pokrywamy chorobowo zmienione miejsca kilka razy dziennie.

Szałwia lekarska (Salvia officinalis)


Doskonałym ziołem do kuracji skóry i popularnym ziołem kosmetycznym jest szałwia. Zewnętrzne okłady z wyciągów z szałwii mają silne działanie przeciwzapalne, antyseptyczne, antybiotyczne, ściągające, gojące oraz przeciwbólowe. Szałwia zmniejsza przekrwienie skóry, obrzęki i opuchlizny, wyciąga substancje ropne i oczyszcza skórę.

Hamuje rozrost stanów zapalnych i wspomaga regenerację skóry. Ziele szałwii można stosować do okładów, przemywań, płukań, a także kąpieli. Jest ona jednym z najlepszych naturalnych leków w leczeniu czyraków, owrzodzeń, wyprysków skórnych, trądziku, a także oparzeń, skaleczeń, stłuczeń i innych powierzchniowych uszkodzeń skóry.

W celu sporządzenia naparu z szałwii wystarczy zalać gotowe zioła w torebkach wrzątkiem albo zaparzyć świeżo suszone ziele w proporcjach 1 łyżka szałwii na 1 szklankę wody. Przemywania i ciepłe kompresy z takiego naparu należy stosować jak najczęściej, wielokrotnie w ciągu dnia, aż do ustąpienia przykrych objawów.

Źródło foto: https://flic.kr/p/NpJQYmEncyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 6
Gości: 3
Roboty: robot Bot, crawl Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)