Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Depresja - leczenie ziołami

Depresja w formie uczucia przygnębienia, melancholijnego nastroju lub chwilowego spadku dobrego nastroju towarzyszy każdemu człowiekowi, jednak depresja w węższym, medycznym rozumieniu może też być bardzo poważnym zaburzeniem psychicznym. Depresją reaktywną (reakcją depresyjną) nazywamy łagodniejszą jej formę, związaną ze złym nastrojem lub niekiedy wstrząsem psychicznym, która zazwyczaj mija samoczynnie, bez leczenia, po upływie pewnego czasu - najczęściej kilku tygodni.
 
Depression
 
 Prawdziwa choroba depresyjna jest znacznie poważniejszą dolegliwością, bezwzględnie wymagającą pomocy lekarskiej. Objawia się ona nie łagodnymi, racjonalnymi zaburzeniami nastroju, które mają swoją przyczynę, ale również szeregiem innych symptomów, takich jak ciągłe zmęczenie, zobojętnienie, poczucie winy i bezradności, agresja. Bywa, że chorzy cierpią na halucynacje i tracą kontakt z rzeczywistością, często podejmują także próby samobójcze.
 
Nie zawsze można poznać przyczyny depresji, niekiedy są one fizjologiczne, na przykład niektóre schorzenia mogą prowadzić do zaburzeń produkcji substancji chemicznych w mózgu, odpowiedzialnych za prawidłowe stany nastroju, niekiedy też choroba depresyjna stanowi rozwinięcie reakcji depresyjnej na jakieś tragiczne wydarzenie. Z pewnością też można mówić o podłożu genetycznym choroby. 

Leczenie depresji powinno opierać się na właściwej diagnozie i złożonym postępowaniu medycznym, można je jednak wspomagać również środkami naturalnymi - które doskonale też nadają się do terapii powszechniejszych stanów depresyjnych - złego nastroju czy chwilowego osłabienia.

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum)


Dziurawiec w każdej postaci jest jednym z najlepszych naturalnych leków antydepresyjnych. Bylina ta działa wzmacniająco i regenerująco na układ nerwowy, uspokaja i dodaje sił psychicznych. Stosowana jest w zmęczeniu i wyczerpaniu, zaburzeniach równowagi nerwowej, w stanach nerwicowych i lękowych. Bardzo dobry ogólny lek w depresji to nalewka zawierająca 2 części dziurawca, 1 część słomy owsianej, 1 część lawendy i 1 część bylicy pospolitej. Należy pić 5 ml nalewki 3 razy dziennie przez co najmniej miesiąc. Zaznaczmy wyraźnie, że nie należy się zrażać, jeśli terapia dziurawcowa nie przyniesie efektów - jest to jej cecha charakterystyczna. Niekiedy przynosi rewelacyjne rezultaty, kiedy indziej żadnych.

UWAGA!

Długotrwałe stosowanie dużych dawek dziurawca może spowodować uczulenie na światło.

Owies zwyczajny (Avena sativa)


Wspaniałym lekiem antydepresyjnym jest też zwykły owies. Działa on ogólnie wzmacniająco, regenerująco, rewitalizująco i odmładzająco. Łagodnie stymuluje pracę układu nerwowego, doskonale nadaje się dla osób starszych i przemęczonych. W depresji, chorobach nerwowych, lękach stosuje się picie ciepłego odwaru z owsa. 4 łyżki owsa zalewamy 3 szklankami wody, podgrzewamy i gotujemy 10 minut. Odstawiamy na 15 minut i mamy gotowy lek. Zażywamy tak samo, jak napar z melisy.

Ogórecznik lekarski (Borago officinalis)


W przypadku nieskutkowania terapii dziurawcowej albo w celu jej uzupełnienia zalecić można terapię ogórecznikiem. Soki, nalewki i herbatki z ogórecznika stosuje się w leczeniu przygnębienia, depresji, niepokoju, lęków i pobudzenia nerwowego, a także stresów. Roślina ta doskonale sprawdza się w leczeniu melancholii i hipochondrii. Sok sporządza się ze zmiksowanych świeżych roślin - ewentualnie dodaje się do niego spirytus w proporcji 5:1. Jeszcze bardziej popularną metodą jest picie herbatek ziołowych z ogórecznika, a także werbeny, rozmarynu i imbiru.

Melisa lekarska (Melissa officinalis)


Melisa stosowana jest jako lek harmonizujący, regenerujący i uspokajający. Przynosi odprężenie i ukojenie, rozluźnia napięcie i jednocześnie wzmacnia serce. Bardzo przydatna okazuje się we wszelkich w chorobach układu nerwowego, w wyczerpaniu nerwowym, bezsenności, neurastenii, a także histerii i depresji. Pozwala też likwidować lub łagodzić stany lękowe i stany nadmiernego pobudzenia nerwowego.
 
Ze względu na pozytywny wpływ na pracę serca i innych narządów wewnętrznych zalecana jest również w nerwicy wegetatywnej. Napar z melisy przygotowujemy, zalewając 4 łyżki ziela 2 szklankami wody. Lek wypijamy w 3 porcjach w ciągu dnia - pierwszą na czczo, drugą po pierwszym dużym posiłku, ostatnią przed snem. Zaleca się również mieszankę ziołową melisy, dziurawca i chmielu w proporcjach 2:1:1.
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 7
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, Google Bot, robot Bot, Google Bot, Google Bot, crawl Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)