Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Chruścina jagodna - (Arbutus unedo)

Inne nazwy tej rośliny brzmią chruścina jagodna lub poziomkowe drzewo. Należy ona do rodziny wrzosowatych i obejmuje około 20 gatunków. Występuje w krajach śródziemnomorskich, Irlandii, Skandynawii, Azji oraz Ameryce Południowej i Środkowej. W Europie roślina ta przede wszystkim  jest rozpowszechniona jako krzew ozdobny.

madro241;o cuadro
 
Arbutus jest krzewem lub drzewem osiągającym wysokość 12m. Charakteryzuje się cienką, brunatnoczerwoną korą, która łuszczy się nieregularnymi płatami. Ma ciemnozielone. błyszczące liście o eliptycznym kształcie, brzegiem piłkowane. Białoróżowe kwiaty zebrane są w groniaste, zwisające kwiatostany. Mają dzbanuszkowaty kształt i wewnątrz owłosioną koronę. Owoce przypominają jagody, osiągają tylko 2 cm średnicy.
 
Mają piękny czerwony kolor oraz nierówną, brodawkowatą powierzchnię. Dojrzewają bardzo wolno, bo dopiero po roku. Miąższ arbutusa jest mięsisto-mączysty, miękki i żółtawy. Charakteryzuje się dość mdłym smakiem. Mimo to owoce często spożywane są na surowo, a także wyrabia się z nich pyszne konfitury, wina i likiery. 
Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

Arbutus stosowany wewnętrznie

Wyciągi wodne z arbutusa są lekiem odkażającym drogi moczowe; podane doustnie działają ściągająco na błony śluzowe przewodu pokarmowego, hamują biegunki i krwawienia z drobnych naczyń włosowatych; preparaty z tej rośliny stosowane są w kamicy nerkowej i innych chorobach nerek.

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 5
Gości: 1
Roboty: robot Bot, crawl Bot, robot Bot, Google Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)