Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej

Arcydzięgiel litwor - Dzięgiel litwor, roślina i zioło

Arcydzięgiel litwor - Dzięgiel litwor, (Archangelica officinalis), inaczej arcydzięgiel lekarski lub anżelika, może mieć prawie trzymetrową łodygę, która wewnątrz jest pusta, a otaczają ją pochwiasto-skrętoległe liście. Są bardzo duże i szerokie, mają jajowaty kształt i nieregularne ząbkowania. W górnej części łodyga jest zakończona kulistym złożonym baldachem. Kwiatostan składa się z drobnych, żółto-zielonych lub kremowych, obupłciowych kwiatów.Owocem arcydzięgla jest szarozielona lub brunatna oskrzydlona rozłupka, która rozpada się na dwie płaskie niełupki. W stanie dzikim roślina ta występuje w chłodnych rejonach Europy i Azji, w Himalajach oraz na Grenlandii. W Polsce można ją spotkać w Karpatach i Sudetach, na skałach i nad brzegami potoków.

arcydzięgiel litwor, kwiaty

Ma około 6 mm długości i wyraźnie widać na niej kanciaste żebra. Surowcem wykorzystywanym w lecznictwie i przemyśle spożywczym są szarobrunatne, wewnątrz gąbczaste korzenie oraz krótkie i grube kłącza. Wykopuje się je jesienią w drugim roku wegetacji rośliny.
Korzeń jest bardzo aromatyczny i ma słodko-palący smak.

Można również zbierać dojrzałe owoce, które następnie się suszy i młóci. Olejek uzyskiwany z korzeni i owoców arcydzięgla wykorzystywany jest w przemyśle perfumeryjnym, a także do wyrobu wielu likierów ziołowych (np. Chartreuse). Młode pędy oraz ogonki liściowe tej rośliny są jadalne, można je spożywać jak warzywa, świeże lub kandyzowane. Poza tym, także w Polsce, dodawane są do wielu ciast i tortów. Korzenie są bardzo aromatyczną przyprawą, natomiast owoce mogą być zaprawą do likierów i wermutów. Warto też dodać, że arcydzięgiel jest wspaniałą rośliną miododajną.

Arcydzięgiel ma zastosowanie w leczeniu chorób wątroby i zaburzeniach trawienia. 

Arcydzięgiel litwor właściwości lecznicze

ARCYDZIĘGIEL LITWOR STOSOWANY WEWNĘTRZNIE

Łodygi arcydzięgla, a także korzenie i owoce zalecane są w zaburzeniach trawiennych, niedoborze soku trawiennego, żółci i soku trzustkowego, przy wzdęciach i łagodnych nieżytach przewodu pokarmowego; wspomagają pracę jelit, wzmagają apetyt; mają działanie pobudzające, ale większe dawki są uspokajające; pomagają w wielu zaburzeniach na de nerwowym; działają moczopędnie i wiatropędnie.

ARCYDZIĘGIEL LITWOR STOSOWANY ZEWNĘTRZNIE

Wyciąg z korzenia arcydzięgla, odwar oraz olejek z arcydzięgla stosuje się do wcierań przy nerwobólach, gośćcu, zapaleniu korzonków nerwowych oraz do płukania gardła, może być dodawany do kąpieli w nerwowo-mięśniowych bólach oraz reumatyzmie.

Photo credit: J.G. in S.F. / iW / CC BY-NC-ND


Encyklopedia medycyny naturalnej | U źródła natury

SUBSKRYBCJA

Wpisz swój adres e-mail:

Delivered by FeedBurner

Wesprzyj medycopedięReklama
Spirulin plus

Online

Wszystkich Online: 6
Gości: 0
Roboty: robot Bot, robot Bot, Google Bot, robot Bot, robot Bot, crawl Bot

Subskrybuj Encyklopedię medycyny naturalnej
Add comment

Dodaj komentarz

(przeładuj obrazek)